Γενικά Γρήγορη εκμάθηση ομιλίας σε παπαγάλους

Pegasos1982

PB Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2008
Μηνύματα
255
Πόλη
Αθήνα
Ο καλύτερος και γρηγορότερος τρόπος να μάθετε τον φτερωτό σας φίλο να μιλάει είναι χρησιμοποιήσετε για πρώτη λέξη μία δισύλλαβη λέξη που να περιέχει το γράμμα "Ρ" (π.χ. Νερό, μωρό κ. Α). Μπορείτε να την ηχογραφήσετε και να παίζει συνέχεια από το κασετόφωνο. Θα την πει πιο γρήγορα από το φανταζόσαστε.
 
πολυ καλο αυτο δεν το ηξερα μπραβο Αντωνη σιγουρα θα βοηθησεις αρκετα μελοι που μαθαινουν τωρα τους παπαγαλους τους να μιλουν.
 
😱ωρε σεις... Και πως θα την ηχογραφησουμε τη λεξη;
θα κατσω μπροστα απο το κασετοφωνο και θα λεω μια ωρα μεχρι να τελειωσει η κασετα νερο νερο νερο;
 
χι χι χι! Καλη ερώτηση! αλλα σίγουρα θα υπάρχει αλλος τρόπος μεσω κάποιου προγράμματος με το pc ... Μην κάτσεις να λες νερο νερο νερό... Μεχρι να τελειώσει η κασέτα... Θα πάθεις τίποτα! Μετα θα θες κ εσυ πολυυυ νερό! Πάντως αν το κάνεις δωστη μου κ μενα.

Εγω απο εχθες προσπαθω να του μαθω να λεει μωρο μου! του δινω ενα ηλιοσπορο που τρελλενεται κ του λεω μωρο μου μολις του το δωσω... Οποτε οποτε θελει ηλιοσπορους να λέει μωρό μου!(βεβαια μετα θα εχουμε προβλημα γιατι δεν θα σταματαει να λεει μωρο...)
 
😱ωρε σεις... Και πως θα την ηχογραφησουμε τη λεξη;
θα κατσω μπροστα απο το κασετοφωνο και θα λεω μια ωρα μεχρι να τελειωσει η κασετα νερο νερο νερο;
Το γράφεις 1 φορά (εφόσον αναφέρεσε σε κασέτα) & στο αντιγράφει κάποιος σε CD όσες φορές θέλεις, σε χρόνο 80 λεπτών.
Εάν το γράψεις 1 φορά σε CD, στο CD Player (ή στο PC)-που θα το αναπαράξεις-θα ενεργοποιήσεις την επιλογή "Repeat".
 
H τακτικη αυτη ειναι λαθος! Φανταστειτε να σας υποχρεωνε καποιος να ακουτε ασταματητα το ιδιο πραγμα χιλιαδες φορες. Τις περισσοτερες φορες δεν εχει αποτελεσμα. Το πουλι ακουει ενα μονοτονο επαναλαμβανομενο πραγμα που δεν του κινει το ενδιαφερον και μονο το κουραζει. Ειναι πιο σωστο να χρησιμοποιουμε λεξεις για οτι κανουμε και να τις επαναλαμβανουμε με ενθουσιωδη φωνη που να τραβαει την προσοχη του, αλλαζοντας τονισμο καποιες φορες. Ετσι δεν θα μαθει να λεει μια λεξη στον αερα χωρις νοημα... :)
 
Εγω πάντως συμφωνω με τον Ανεστη εδω που τα λεμε και γι αυτο σκεφτηκα αυτο με τους ηλιοσπορους! Καθε φορα που του δινω κατι που του αρεσει πολυ(στη συγκεκριμενη ηλιοσπορο) του λεω κ τη λεξουλα που θελω να μαθει. Οποτε μπορει να συνδιασει τη λεξη με αυτο που του αρεσει κ να την πει...
 
εμενα βρε παιδια εχει κολησει ο τυπος στο να λεει πιπικος και λαλαλα
καταλαβαινει τα παντα αλλα δε λεει να πει και κατι αλλο
 
ε αφου εγινε η αρχη νομιζω οτι θα πει κι αλλα! Επιμονη κ υπομονη. αν συνδιαζεις συγκεκριμενες λεξεις με συγκεκριμενα πραγματα καθε φορα νομιζω οτι θα ειναι πιο ευκολο κ σιγα - σιγα νομιζω ειναι καλυτερα (οχι πολλες διαφορετικες λεξεις μαζι) και μολις μαθει μερικες ακομη θα τις συνδιαζει μονος του κ εκει να δεις γελιο!

ποσο χρονω ειναι ο δικος σου;
 
μολις εκλεισε τον 1 χρονο ζωης
αυτα κανω βρε μαριανα αλλα η ανυπομονω.. Οταν πρωτη φορα που τον ρωτησα πως
τον λενε και μου ειπε πιπικος.. Παρτυ εκενα.. Μετα αρχισε να κουνιετε και να κανει λαλαλα... Και εδω κολησαμε... Οδικος σου; Ποσο ειναι;
 
α ειναι μικρουλη το καλο μου, σε καταλαβαινω για το παρτυ κ την ανυπομονισια 100%! Εμενα παει στα 12 και ειναι κ θυληκο δεν ειναι αρσενικο τελικα! Εγω δυστυχως δεν το εχω απο μωρο το εχω απο τα 5 και κατι. Πω πω αυτο με το λαλαλα πρεπει να εχει πολυ πλακα! Εχεισ κανενα βιντεακι να τον δουμε;
 
προσπαθησε οποτε μπορεσεις να δουμε κ μεις το πιπικο! Κ οπου κολλησεις ρωτα εδω.

Αντε με το καλο να εμπλουτισει το λεξιλογιο του! αλλα εγω ειμαι σιγουρη οτι θα το κανει, μην ανυσηχεις. Μιλα του οσο περισσοτερο μπορεις.
 
μολις εκλεισε τον 1 χρονο ζωης
αυτα κανω βρε μαριανα αλλα η ανυπομονω.. Οταν πρωτη φορα που τον ρωτησα πως
τον λενε και μου ειπε πιπικος.. Παρτυ εκενα.. Μετα αρχισε να κουνιετε και να κανει λαλαλα... Και εδω κολησαμε... Οδικος σου; Ποσο ειναι;


Ειναι αρκετα μικρος ακομη... Απο εδω και περα θα "πιανει" περισσοτερα πιστευω! 😉 Οι γκρι αργουνε λιγο τον πρωτο χρονο, εχω ακουσει και περιπτωσεις που ως τα 2 λεγανε ελαχιστα... αλλα μετα παιρνουνε φορα... :D
 
Συμφωνώ και εγώ με τον Ανέστη αυτό δεν είναι για να μάθενει όλες τις λέξεις ετσι. Την πρώτη λέξη όμως που δυσκολεύετε είναι το καλύτερο μέσο γιαυτό και χρησιμοποιείς μικρή λέξη και με Ρ . Εγώ αυτό είχα κάνει με μία μάινα που είχα. Όταν την είχα πάρει δεν έλεγε λέξη μόνο κραυγές από ζώα έκανε και με αυτόν τον τρόπο του έμαθα την λέξη νερό πολύ γρήγορα και μετά μάθαινε ότι άκουγε γρήγορα και τα έλεγε καθαρά
 
Back
Top