Ασθένειες Γυρισμένα νύχια καναρινιού

Xristina2022

PB New Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2021
Μηνύματα
3
Πόλη
Καλαμάτα
Έχω ένα καναρίνι του οποίου τα νύχια είναι κάπως γυρισενα. Του τα έχω ήδη κόψει πριν λίγο καιρό αλλά παραμένουν έτσι. Γιατί;
 

Συνημμένα

  • IMG_20211212_104426.webp
    IMG_20211212_104426.webp
    45,1 KB · Προβολές: 60
Γιατί δεν του τα έκοψες στο κατάλληλο μέγεθος για να βγουν σωστά. Αν παρατηρήσεις θα δεις ότι υπάρχει εντός του νυχιού ένα κόκκινο νευρο. Αυτό δεν πρέπει να κοπεί. Το υπόλοιπο μέρος του νυχιού που είναι διάφανο μπορείς να το κόψεις άφοβα με έναν απλό νυχοκόπτη.
Άλλαξε και τις πατηθρες σε ξύλινες με τη μια να ειναι μεγαλυτερη σε παχος απο την άλλη. Θα το βοηθήσει να έχει καλυτερο πατημα.
 
Να έπρεπε να τα κόψω πιο πολύ δηλαδη; Τα έκοψα εκεί που τελειώνει το νεύρο και άφησα λίγο νύχι ακόμα για να μην το πληγώσω...
 
Άλλαξε και τις πατήθρες . Δεν κάνουν αυτές για το συγκεκριμένο πουλί .
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Τέτοιου τύπου πατηθρες έχω στα κλουβί μου... Δεν κάνουν; Δεν θα επέλεγα κάτι σε ξύλινο γιατί δεν καθαρίζεται εύκολα.τι άλλο μπορώ να πάρω;
 

Συνημμένα

  • IMG_20211213_141511.webp
    IMG_20211213_141511.webp
    7 KB · Προβολές: 6
  • IMG_20211213_141456.webp
    IMG_20211213_141456.webp
    19,9 KB · Προβολές: 6
Δεν θα επέλεγα κάτι σε ξύλινο γιατί δεν καθαρίζεται εύκολα
Όταν η καθαριότητα δεν γίνεται σε τακτική βάση αλλά μόνο όταν χρειάζεται σπάτουλα, τότε ναι, υπάρχει πρόβλημα με το υλικό (και όχι μόνο). Όταν όμως η καθαριότητα γίνεται σε τακτική βάση, το ξύλο και δει το επεξερασμένο είναι από τα φιλικότερα υλικό για τα πτηνά.
 
Δεν θα επέλεγα κάτι σε ξύλινο γιατί δεν καθαρίζεται εύκολα.τι άλλο μπορώ να πάρω;
Αγόρασε αντί για ένα, δύο ζευγάρια πατήθρες, ώστε να τις εναλλάσσεις πλένοντάς το ένα και βάζοντας το άλλο
 
Back
Top