Ασθένειες Γυρισμένο νύχι σε γερασμένο μονάκριβο καναρινάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Έλεν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Έλεν

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2019
Μηνύματα
179
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα όμορφη παρέα! Τραβηξα φωτογραφία το καναρίνι της μητέρας μου, για να σας δείξω το δεξί του ποδαρακι που όπως θα διαπιστώσετε στο ένα του δαχτυλο είναι καπως στραβο... Και δεν γραπωνει καλά επανω στην πατηθρα του!Για την ακριβεια το νυχι του!Βέβαια αυτό δεν τον εμποδίζει να πεταει και να χοροπηδαει σαν τρελό παρόλοτην ηλικία του.. Είναι κατι που μπορώ να κανω; Ευχαριστώ.

παππουλης.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστώ! Αυτό θα κανουμε! Τα είχε κόψει ο αδερφός μου πριν 3 μήνες
[automerge]1569920149[/automerge]
Και να σας πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα γιατί δεν μου φανηκε αρκετα μεγαλο το νύχι του
 
Καλήμερα @Έλεν ,

Ήταν έτσι το νύχι του ανέκαθεν;
Έχω καναρίνι 3 χρονιά με ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα". Του κόβω τα νυχιά και αυτό ξαναβγαίνει πάντα έτσι.
Υποθέτω εκ γενετής το οποίο όμως, όπως και το δικό σου, δεν έχει απολύτως κανένα άλλο θέμα. Υγιέστατο και ζωηρότατο!
Εγώ προσωπικά εάν ήμουν στην θέση σου θα το άφηνα στην ησυχία του όπως και το δικό μου. Ένα κοψιματάκι στα νυχιά όταν είναι απαραίτητο και τίποτε άλλο.

Δες παρακάτω το πως:
1569920020926.png
 
Όχι πρώτη φορα! Μήπως έγινε κάατι λαθος μετάα το κόψιμο των νυχιών του την τελευταία φορα; Αναρωτιέμαι... Ομαδα Συγνώμη για την περίεργη γραφή αλλα κατι συμβαίνει με το πληκτρολόγιο του κινητού
 
Εντάξει αυτό θα γίνει! Σας χαιρετώ με την τελευταία φωτογράφιση.
[automerge]1569921456[/automerge]
Ο κύριος αυτός βρεθηκε στο μπαλκόνι πριν χρόνια και αποδείχτηκε ο καλύτερος τραγουδιστής.

rsz_1569920804803118165170.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν έχει απολύτως τίποτα τό δάκτυλο. Το νύχι αιματώνεται σε μικρότερο μήκος (συχνότατο) και η κερατίνη έχει την τάση να "στρίβει". Μια -δυο φορές να κάτσει λίγο στραβά, γρήγορα μονιμοποιείται η ατέλεια. Με το σωστό κόψιμο δεν θα φαίνεται τίποτα.
 
Αυτό εξαρτάται από το πόσο εξοικειωμένη είσαι με την διαδικασία.
Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες τις φωτογραφίας και του συνδέσμου που σου παρατέθηκαν παραπάνω δεν θα έχεις πρόβλημα. Με προσοχή, ηρεμία και σίγουρες αλλά όχι βίαιες κινήσεις είναι εύκολο και μπορείς να το κάνεις ακόμη και τώρα. Από όσο μπορώ να δω στην φωτό έχει μήκος ικανό να σου δώσει τον "χώρο" για να κοπεί σωστά.

Αυτό που θέλει προσοχή είναι να μην κόψεις κατά λάθος το αιμοφόρο αγγείο του νυχιού και προκαλέσεις αιμορραγία.
 
Οπότε το κόβω τώρα αυτή την χρονική στιγμή όπως και να έχει σωστα;δεν περιμένω να μεγαλώσει περισσότερο


Οχι να μην περιμενεις Ελενη,το κοβεις με την πρωτη ευκαιρια.
Αν δεν θες να το αγχωσεις το πιανεις στο ημιφως!

Ειναι μια ευκολη διαδικασια ειδικα στην δικη σου περιπτωση που το νυχι ειναι λευκο και το αγγειο φαινεται ξεκάθαρα.
 
Ωραια! Θα τα κοψουμε! Όπως ανέφερα και παραπάανω για καθε επείγοντα αλλά και αναγκαία περιστατικα φροντίδας είναι ο αδερφός μου που έχει εμπειρία και γνώση ομως το κυριότερο ψυχραιμία και ηρεμία! Ευχαριστώ GreekMan 72
[automerge]1569932659[/automerge]
Οχι να μην περιμενεις Ελενη,το κοβεις με την πρωτη ευκαιρια.
Αν δεν θες να το αγχωσεις το πιανεις στο ημιφως!

Ειναι μια ευκολη διαδικασια ειδικα στην δικη σου περιπτωση που το νυχι ειναι λευκο και το αγγειο φαινεται ξεκάθαρα.
Όμορφα!
 
rsz_1569920804803118165170.jpg
... Όπως ανέφερα και παραπάανω για καθε επείγοντα αλλά και αναγκαία περιστατικα φροντίδας είναι ο αδερφός μου που έχει εμπειρία και γνώση ομως το κυριότερο ψυχραιμία και ηρεμία!
Η γνώση και η εμπειρία του, θα φανεί χρήσιμη!
Το νύχι όπως διακρίνω στρίβει πολύ κοντά στη ρίζα, θα πρέπει να είναι απόλυτα σίγουρος για τη σωστή απόσταση από την αιμάτωση μέχρι εκεί που θα κόψει... Πχ στο διπλανό δάχτυλο, ενώ η αιμάτωση δείχνει περιορισμένη, το μήκος της φαίνεται να ξεπερνά στο μήκος την αρχή του στραβώματος του διπλανού νυχιού.
Καλή επιτυχία!
 
Back
Top