Ασθένειες Δάγκωμα γάτας σε lovebird

Iasonaskor

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2021
Μηνύματα
222
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημέρα. Εγώ έλειπα απτο σπίτι και το παπαγαλάκι ήταν ελεύθερο και πάντα πάει σε κάποιο κεφάλι και κάθεται. Είχε πάει στης μαμάς μου το κεφάλι και είχε ξεχάσει ότι τον είχε και βγήκε εξω να τινάξει υα χαλιά. Όπως το τίναξε το πουλι τρόμαξε και πήγε στο γρασίδι και το επιασε με το στόμα η γάτα μας. Το άφησε μετά αλλα φαίνονταν πούπουλα στο στόμα του. Το πουλί μια χαρά φαίνεται δεν έχει αίμα ούτε που θσ το καταλάβαινα αν δεν μου το έλεγε. Τι πρέπει να κάνω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: CHRISV
Το κακό είναι ότι μπορεί να έχει εσωτερικά τραύματα ή εσωτερική αιμορραγία. Η συμπεριφορά του είναι η ίδια; τρώει κ πίνει κανονικά; Επικοινωνεί μαζί σας;
 
@MARY58 τρώει πίνει αλλά δεν είναι τόσο δραστήριο όσο ήταν πριν και ας πούμε πριν δεν με άφηνε ήσυχο και ερχόταν πάνω μου αλλά τώρα όπου τον αφησω εκει κάθεται και πάνω μου αν κάτσει κλείνει λίγο τα μάτια και φαίνεται νυσταγμενο
 
Πηγαινε το στον πτηνιατρο. Μπορεί να χρειάζεται άμεσα περίθαλψη. Θα σου έλεγα να μην καθυστερείς. Καλύτερα να μην το ρισκάρεις κ μακάρι να είναι μόνο τρομαγμένο.
 
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ δεν ξέρω αν έχουμε πτηνιατρο εδώ. Ο παρασύρης δεν ξέρει από πουλια (είχα πάει ένα καναρινι που είχε σπάσει το πόδι του και πρώτα με ρώτησε αν το δεξί ριναι το σπασμένο ενώ φαινόταν ξεκάθαρα ότι ήταν το αριστερό μετά μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί αν το πιάσει θα ψοφήσει από τον φόβο του και εφηγα σαν να μην είχα πάει ποτέ)
 
δεν ξέρω αν έχουμε πτηνιατρο εδώ. Ο παρασύρης δεν ξέρει από πουλια (
Υπάρχει και αυτός
Επικοινώνησε και εξήγησε το περιστατικό, ίσως απλά χρειαστεί να πάρει κάποια αντιβίωση προληπτικά για τυχόν μικρόβια που έχει μεταφέρει η γάτα στο πουλί.
 
Είναι ήμερο το παπαγαλάκι σου? Αν ναι πιστέυω πως αν το κρατάς εσύ δεν θα έχει πρόβλημα , επίσης δοκίμασε να πάρεις τηλ την κυρία Δουκάκη.
[automerge]1652616785[/automerge]
Επίσης μια συμβουλή , μην αφήνεις μόνο το πουλάκι με κάποιον που δεν ξέρει ή δεν ασχολείται με το πτηνό εκείνη την στιγμή. Και να θυμάσαι , καλύτερα να το αφήνεις μια ώρα έξω και να ασχολείσε μόνο με αυτό παρά να το έχεις να κάνει ότι θέλει έξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ μιλησα με τον άνθρωπο μου είπε να το πάω 6 ώρα από εκει. Το πουλάκι είναι ήμερο. Όταν το αφήνω έξω του μαθαίνω στην αρχή να έρχεται πάνω μου και τώρα του μαθαίνω να ακουμπάει ένα ξυλάκι για να του μάθω κι άλλα κόλπα. Μετα κάνει ότι θέλει και παίζω και μαζι του
 
Βρήκα κακαδο εκεί που τελειώνει το πόδι επίσης κοιμάται όπου και να τον βάλω και δεν με πειράζει όμως με πείραζε πριν. (Ας πούμε αν κάθεται στον ώμο μου θα μου δαγκανε το αυτί αν καθόταν στο χερι θα μου δαγακνε το δακτιλο το νύχι) ούτε τα κόλπα κανει ούτε σφυρίζει όταν του μιλάω ούτε έρχεται όταν του φωνάζω. Ελπίζω να μην είναι τίποτα και απλα να εχει παύει σοκ
 
@MARY58 έχει μεγάλη πληγή και το κράτησε να του κάνει αύριο αναισθησία και ράμματα. Θα το δει αύριο και ο πτηνιατρος γιατί δεν ήταν εκεί και αφού ζει τώρα μόνο αν μολυνθεί θα πάθει κάτι αλλιώς θα ζήσει
 
Back
Top