Γενικά Δίαιτα με σκέτο κεχρί σε παχύσαρκο καναρίνι

KONSTANTINA

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2016
Μηνύματα
27
Πόλη
Αθήνα
Εχω ενα καναρινι θηλυκο,2 μηνων, αζευγαρωτο,το οποιο ειναι παχυσαρκο (εχει λίπος στην κοιλια και στο στηθος). Με συμβουλευσαν να του κανω διαιτα με σκετο κεχρι μια κουταλια του γλυκο (γενναιόδωρη) για 10 μερες.Αγορασα, το εκανα αλλα στις 10 μερες δεν αλλαξε κατι. Συνέχισα κανονικα αλλη μια βδομαδα και παραλληλα κοιτωντας το. Τιποτα παλι. Το εχω σε διαιτα ενα μηνα περιπου και παραλληλα του βαζω κανονικα τα λαχανικα του,τα φρουτα του και το αυγο χωρις τον κροκο (Όπως μου ειπαν). Το λίπος απ την κοιλια εχει αποχωρισει αισθητα αλλα οχι και ικανοποιητικα. Το λίπος στο στηθος σχεδον καθολου. Εμαθα κατι για πρασινο τσαι του εφτιαξα λιγο αφου το αφησα να κρυωσει καλα (πρωτη μερα σημερα δοκιμασε). Να πω οτι ενημερωθηκα να το αφησω ελευθερο στο σπιτι, το εκανα αλλα επαθε σοκ το πουλακι και δεν το ξαναεκανα. Τι αλλο να κάνω;Να συνεχισω κανονικα την διαιτα που του κανω η ειναι λαθος και έχετε κατι καλυτερο και αποτελεσματικοτερο;Ευχαριστω πολυ!
 
Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία από καναρίνια, νομίζω πως είναι πολύ μικρό για να θεωρήσεις πως είναι παχύσαρκο. Επίσης εν όψει της πρώτης του πτερόρροιας, δεν πρέπει να του κάνεις δίαιτα, καθώς αναφέρει ο κ. Μάκης @mgerom σ' αυτό το θέμα Πρέπει για λόγους υγείας να αδυνατίσουν άμεσα.
Ωστόσο μέχρι να πάρεις συγκεκριμένες απαντήσεις για το θέμα σου, διάβασε και το άρθρο Δίαιτα ειδική διατροφή για παχουλά καναρίνια.
Μπορείς επίσης αύριο πρωί να βγάλεις μια https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογραφίες-κοιλιάς-και-περιττωμάτων-πουλιού.41907/ του στήθους του, να δούμε αν όντως είναι παχύσαρκο ή σου φαίνεται :)
 
Δίαιτα θα μπορούσες να κάνεις χρησιμοποιώντας μόνο το μείγμα με τους σπόρους κι όχι σκέτο κεχρί. Θα υπήρχε κάλυψη όλων των αναγκών του οργανισμού του. Και λίγη γυμναστική σε μεγάλη κλούβα θα βοηθήσει πολύ. Με σκέτο κεχρί δεν είναι δίαιτα αλλά λιμοκτονία.
Να ρωτήσω όμως, γιατί θέλεις να του κάνεις τόσο αυστηρή δίαιτα;
 
Εχω ενα καναρινι θηλυκο,2 μηνων, αζευγαρωτο,το οποιο ειναι παχυσαρκο (εχει λίπος στην κοιλια και στο στηθος).
Κωνσταντίνα μου μήπως εννοείς 2 ετών; Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση καναρινακι 2 μηνών να έχει λίπος, να αναφέρεις ότι δεν έχει ζευγαρωσει αφού μόλις γεννήθηκε και να γνωρίζεις και το φύλο του σε αυτή την ηλικία.
 
Δίαιτα θα μπορούσες να κάνεις χρησιμοποιώντας μόνο το μείγμα με τους σπόρους κι όχι σκέτο κεχρί. Θα υπήρχε κάλυψη όλων των αναγκών του οργανισμού του. Και λίγη γυμναστική σε μεγάλη κλούβα θα βοηθήσει πολύ. Με σκέτο κεχρί δεν είναι δίαιτα αλλά λιμοκτονία.
Να ρωτήσω όμως, γιατί θέλεις να του κάνεις τόσο αυστηρή δίαιτα;

Κωνσταντίνα μου μήπως εννοείς 2 ετών; Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση καναρινακι 2 μηνών να έχει λίπος, να αναφέρεις ότι δεν έχει ζευγαρωσει αφού μόλις γεννήθηκε και να γνωρίζεις και το φύλο του σε αυτή την ηλικία.[/QUOTE ναι δικο μου λαθος η ηλικια.2 χρονων ειναι

αχ εκανα λαθος την ηλικια.συγνωμη! Το πουλακι ειναι δυο χρονων. Δεν ηθελα να του κανω αυτη την διαιτα αλλα ετσι μου ειπαν και σαν απειρη ακουσα καποιον εμπειρο που υποτιθεται ηξερε καλυτερα. Τωρα του εχω αγοραση την τροφη πριμιουμ λαγκα. Δεν του την εχω βαλει ακομα γιατι του εβαζα το κεχρι.
 
Ειναι πουλακι σπιτιου. Δεν εχω κλουβα και δεν ξερω καποια πραματα. Την διαιτα αν θεωρειται μου την συστησε καναρινοφιλος σε ομαδα στο facebook με καναρινια οπου ειχα ανεβασει και φωτο. Πολλοι μου ειπαν ακραια πραματα. Ενταξει επειδη δεν γνωριζω δεν ειμαι και χαζη. Οπως να του παιρνω την ποτιστρα. Τα δυο λογικα στο δικο μου μυαλο ηταν το κεχρι σκετο αλλα εγω του προσθεσα και το αυγο χωρις τον κροκο, με λαχανικα και φρουτα και το αλλο η τροφη η χυμα που του εβαζα απο λιγο.Βρηκα καλυτερο το κεχρι. Διοτι η χυμα τροφη που του επαιρνα ειχε περα απο διαφορους σπορους και βιταμινες και καλα (μπαλακια χρωματιστα) οπου ξερω δεν προσφερουν κατι συν της απλες βιταμινες οι οποιες ειναι σε σκονη με χρωμα. Του ειχα μια λαθος διατροφη δεν μπορουσα να του βαζω την ιδια και σε διαιτα.
 
Δίαιτες με μια μόνιμα συγκεκριμένη τροφή δημιουργούν στον οργανισμό ελλείψεις που είναι πολύ δύσκολο να καλυφθούν ειδικά αν αυτές είναι μακροχρόνιες.
Σαν να τρώμε εμείς μόνο π.χ. Πατάτες
μου την συστησε καναρινοφιλος σε ομαδα στο facebook με καναρινια οπου ειχα ανεβασει και φωτο. Πολλοι μου ειπαν ακραια πραματα.
Θέλει εξαιρετικά μεγάλο "φίλτρο" για να κρίνεις ποιος πραγματικά ξέρει να σε βοηθήσει από αυτόν που νομίζει πως ξέρει και τελικά θα κάνει ζημιά.
Κανείς μας έχει το αλάθητο
Με βάση πως υπάρχει πιθανότητα λάθους... Θα πρέπει να δεχόμαστε τις συμβουλές...
 
Δίαιτες με μια μόνιμα συγκεκριμένη τροφή δημιουργούν στον οργανισμό ελλείψεις που είναι πολύ δύσκολο να καλυφθούν ειδικά αν αυτές είναι μακροχρόνιες.
Σαν να τρώμε εμείς μόνο π.χ. Πατάτες

Θέλει εξαιρετικά μεγάλο "φίλτρο" για να κρίνεις ποιος πραγματικά ξέρει να σε βοηθήσει από αυτόν που νομίζει πως ξέρει και τελικά θα κάνει ζημιά.
Κανείς μας έχει το αλάθητο
Με βάση πως υπάρχει πιθανότητα λάθους... Θα πρέπει να δεχόμαστε τις συμβουλές...
Ναι σαφως και δεχομαι τις συμβουλες αλλα σε αυτη την περιπτωση τι κάνω;
 
Εγώ σου πρότεινα.
Μεγαλύτερης διάρκειας δίαιτα (αν πρέπει να αδυνατίσει κι εγώ ακόμη δεν κατάλαβα το γιατί) με πλήρες μείγμα σπόρων μόνο...
Και φυσικά μεγαλύτερος χώρος για πτήσεις.
Εκεί θα γυμναστεί και θα αδυνατίσει.
 
Εγώ σου πρότεινα.
Μεγαλύτερης διάρκειας δίαιτα (αν πρέπει να αδυνατίσει κι εγώ ακόμη δεν κατάλαβα το γιατί) με πλήρες μείγμα σπόρων μόνο...
Και φυσικά μεγαλύτερος χώρος για πτήσεις.
Εκεί θα γυμναστεί και θα αδυνατίσει.
Ενταξει τοτε! Ξεκιναω κανονικα την πριμιουμ λαγκα. Απο ποση ποσοτητα;
 
Κωνσταντίνα μου γιατί δεν ανεβάζεις φωτογραφίες να ξέρουμε γιατί συζητάμε;
την επιασα εχθες να της κοψω τα νυχια.φοβαμαι να την ενοχλεισω παλι. Θα ανεβασω συντομα ομως.

Χρειάζεσαι μια ταΐστρα περίπου τη βδομάδα.
Τη μοιράζεις όπως θες.
ενταξει σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο!
 
Καλημέρα Κωνσταντίνα! τι διαστάσεις έχει το κλουβί που την έχεις; Δίνε μόνο σπόρους και κανένα λαχανικό ή χορταρικό! 😉
 
Καλημέρα Κωνσταντίνα! τι διαστάσεις έχει το κλουβί που την έχεις; Δίνε μόνο σπόρους και κανένα λαχανικό ή χορταρικό! 😉
Δεν ξερω τι διαστασεις εχει αλλα το μηκος ειναι πιο μεγαλο απ το πλατος (οπτικα). Δηλαδη κλουβι μακροστενο αλλα μαζεμενο στα πλαγια σχετικα. Οταν το ειχα παρει το πουλακι (μωρο) ηταν οτι επρεπε αλλα εδω και μερες το σκεφτομαι σοβαρα να του αλλαξω κλουβακι
 
εχω σκοπο να την ζευγαρωσω καποια στιγμη οποτε θα το εχω υποψη μου για την ζευγαρωστρα. Παλια ειχα τετοιες περιπου που ειχα κι αλλα πουλακια και ξερω. Σας ευχαριστω πολυ!
 
εχω σκοπο να την ζευγαρωσω καποια στιγμη
Άρα είναι η καλύτερη λύση! Πριν όμως κάνεις αυστηρή δίαιτα τσέκαρε την κοιλίτσα της..
Αν δεν είναι έτσι:
Kontr-Bauch-fett.webp
2-jpg.29609


(αυτό το κίτρινο που βλέπεις είναι λίπος) δεν χρειάζεται αυστηρή δίαιτα!
 
Back
Top