Αναπαραγωγή Δίλημμα Ζευγαρωματος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nickname
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nickname

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2014
Μηνύματα
7
Καλημέρα σε όλους και από μένα! Σήμερα το πρωί ξυπνησα και η καναρα μ ξεκίνησε να φτιάχνει φωλιά! Ειναι σε ζευγαρωστρα ανάμεσα σε 2 αρσενικά! Εναν Φλεβάρη του 13, και ένα μικρουλη του Αυγούστου του 13. Το δίλημμα μ ειναι ότι κελαηδαει το μικρό και ο μεγαλύτερος παει περαδοθε μονο με λίγο κελαηδημα! Τι προτείνετε να κάνω, αν και θέλω να προσπαθήσω να τοζευγαρωσω με τον μεγάλο!☹
Σας ευχαριστω εκ των προτέρων! Καλο Πάσχα!
 
Λογικά ο μικρός του Αυγούστου δεν είναι ακόμα έτοιμος.. Η κανάρα σε ποιον δείχνει ενδιαφέρον; Το ότι δεν κελαηδάει ο μεγάλος δε σημαίνει ότι δεν είναι πυρωμενος.. Με ποιον βλέπεις να ταιζονται. Από το χώρισμα;
 
Σ´ ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον. Προς το παρών δν δίνει σημασία σε κανέναν! 🙂 τον μεγαλύτερο δν τον έβλεπε καθόλου αλλά τώρα που του έβγαλα το πλαστικό και ειναι με χωρισμα θέλει να τις ορμησει! Μασουλαει και κλωστες! Η άλλη απαθής κάθεται και τον κοιτάει! 🙂 τα αφήνω με χωρισμα μέχρι να αλλάξει η συμπεριφορά της..; Ευχαριστω πολύ!
 
Εγώ θα σου έλεγα να την βάλεις να βλέπει μόνο τον μεγάλο ο οποίος είναι και πυρωμενος! Από διατροφική προετοιμασία τι έχεις κάνει και κάνεις; :) πάντως να ξέρεις ότι τα θηλυκά πυρωνουν πανεύκολα!
 
Μην φανταστείς ότι ξέρω και πολλά πράγματα! Αυγουλακι συνέχεια, βιταμίνες στο νερό, μηλαρακι που και που! 🙂 ποτέ καταλαβαίνεις οτι ειναι έτοιμα να τράβηξεις το χωρισμα..; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! 🙂
 
Καλώς ήρθες! Για να το καταλάβεις βάλε μια φωλιά στην πλευρά της θηλυκιάς σου και όταν δεις πως τα καναρίνια σου φιλιούνται, προσπαθούν να ενωθούν και το θηλυκό σου σκίζει και βάζει εφημερίδες στη φωλιά τα ενώνεις> 😉
 
Αχ εσείς οι νέοι, δεν τρώτε χόρτα και δεν τα δίνετε και στα πουλιά σας. Καλό το μήλο αλλά δεν φτάνει να καλύψει όλες τις ανάγκες μόνο του! Χόρτα, λαχανικά η έλλειψή τους δημιουργεί ελλείψεις και στον οργανισμό των πουλιών μας
 
Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές! Τα χορταρακια τα κρεμαμε μέσα το κλουβί η τα βρίσκουμε σε κάποιο μαγαζί! 🙂
 
Τα αγοράζεις από τον μανάβη, τα πλένεις πάρα πολύ καλά, τα στεγνώνεις και τα κρεμάς στο κλουβί με μανταλάκι ή οπως αλλιώς σε βολεύει :)
 
Εμένα προσωπικά δεν με βολεύει να τα κρεμάω από το μανταλάκι.. Τα κόβω σε κομματάκια τους τα πρσφέρω είτε μέσω της αυγοτροφής που φτιάχνω είτε σκέτα μαζί με άλλα λαχανικά και βότανα (αποξηραμένα ή χλωρά) και τα βάζω σε μικρές ταίστρες.. Το αρνητικό με αυτό είναι ότι τα κομμένα λαχανικά και φρούτα χάνουν πιο γρήγορα τις βιταμίνες τους.. :)
 
Μπορείς να μου προτείνεις κάποια είδη λαχανικών και χόρτων να τους τα προσφέρω από αύριο..;:) (πλυμμενα και στραγγισμενα να υπόθεσω):)
 
Μπορείς να μου προτείνεις κάποια είδη λαχανικών και χόρτων να τους τα προσφέρω από αύριο..;:) (πλυμμενα και στραγγισμενα να υπόθεσω):)
Λαχανικά και φρούτα που μπορουμε να δίνουμε στα καναρινια μας εννοείται πλυμμένα πολύ καλά και στεγνωμένα επίσης.
Επίσης μπορείς να τους δίνεις και πολλά βότανα και αρωματικά φυτά είτε χλωρά είτε αποξηραμένα (μέντα, ρίγανη, δυόσμο, θυμάρι κτλ).

Και επειδή σε βλέπω να ενδιαφέρεσαι πολύ και να ψάχνεσαι και μπράβο σου αυτή εδώ: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή είναι η αυγοτροφή που κάνω εγώ στα δικά μου :) Είναι εύκολη, οικονομική και πολύ θρεπτική! Τα δικά μου την λατρεύουν!

Και επειδή προετοιμάζεις για αναπραγωγή ξεκίνα να δίνεις μέρα παρά μέρα είτε αυγό βραστό σκέτο μαζί με το τσόφλι είτε αυγοτροφή και λαχανικά και φρούτα και σιγά-σιγά να αυξάνεις την συχνότητα που τα δίνεις μέχρι να τα δίνεις καθημερινά. :)
 
Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια! Θα προσπαθήσω αύριο να το φτιάξω! 🙂
 
Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια! Θα προσπαθήσω αύριο να το φτιάξω! 🙂
Απλά να σε ενημερώσω ότι αν έχουν μάθει την έτοιμη αυγοτροφή ίσως να μην τη δοκιμάσουν αμέσως και στην αρχή να μην την ακουμπήσουν καν.. Οπότε αν τους δίνεις τώρα βιταμίνη έτοιμη ανακάτεψέ την με αυτό το μείγμα που θα φτιάξεις! Αν όχι, τότε φτιάξτη και βλέπεις αντιδράσεις!

Καλή επιτυχία!
 
Ευχαριστω για τις τελευταίες πινελιές! Αν την παλέψουν και ζευγαρωσουν θα ενημερώσω εδώ! 🙂 προς το παρών έτοιμη η φωλιά, αλλά κοιμάται απέξω! 🙂
Καλο Πάσχα και thx και πάλι! 🙂
 
μας βοηθάτε πολύ με όσες συμβουλές δίνετε σε εμάς τους αρχάριους.. Να ρωτήσω κάτι. Γιάτι ένα μικρό αρσενικό του περσινού Αυγούστου δεν είναι έτοιμο για αναπαραγωγή; σήμερα θα είναι 7-8 μηνών..
 
Λένε πως όταν χρονισει το αρσενικό είναι ώριμο σεξουαλικα να γονιμοποιησει τα αυγά.. Δεν είναι στάνταρ αυτό αλλά αν έχουμε να διαλέξουμε ανάμεσα στον 7μηνιτικο και το μεγαλύτερο έχω θα έβαζα πρώτα τον μεγάλο και στη δεύτερη γέννα τον μικρό που θα έχει μεγαλώσει λίγο... 😛 υπάρχουν περιπτώσεις που 7 μηνών έχει γονιμοποιησει και έχει γίνει μπαμπάς! Αλλά αυτά είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιωνουν τον κανόνα! 😉
 
Back
Top