Φροντίδα Δίλημμα για κλουβί για ένα παροτλετ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Konfly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Konfly

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2021
Μηνύματα
17
Ύστερα από αρκετή έρευνα, κατέληξα στα εξής δύο κλουβιά. Ferplast Rekord 4 (60x32.5x57.5) και vision M01 (61x38x52). Θεωρώ πως το μέγεθος και των δύο είναι αρκετό για ένα πουλάκι?

Και τα δύο μου φαίνονται καλά, απλά το Ferplast έχει εξωτερικές ταιστρες και το Vision εσωτερικές στο πάτωμα.

Αναρωτιέμαι σε ποιο από τα δύο θα νιώθει ποιο ευτυχισμένος ο φίλος μου 🦜

Οποία συμβουλή η γνώμη δεκτή. Και όταν το αποκτήσω, εννοείται θα δεχτώ προτάσεις και για τη διακοσμηση του.
 

Συνημμένα

  • ome.webp
    ome.webp
    76,1 KB · Προβολές: 10
@Konfly
Και τα δύο είναι καλά κλουβιά.
Προσωπικά το vision το θεωρώ καλύτερη επιλογή.
Τα κλουβιά της ferplast δεν έχουν σχάρα στο πάτο του κλουβιού ,που για μένα πιστεύω είναι απαραίτητη.
 
Ύστερα από αρκετή έρευνα, κατέληξα στα εξής δύο κλουβιά. Ferplast Rekord 4 (60x32.5x57.5) και vision M01 (61x38x52). Θεωρώ πως το μέγεθος και των δύο είναι αρκετό για ένα πουλάκι?

Και τα δύο μου φαίνονται καλά, απλά το Ferplast έχει εξωτερικές ταιστρες και το Vision εσωτερικές στο πάτωμα.

Αναρωτιέμαι σε ποιο από τα δύο θα νιώθει ποιο ευτυχισμένος ο φίλος μου 🦜

Οποία συμβουλή η γνώμη δεκτή. Και όταν το αποκτήσω, εννοείται θα δεχτώ προτάσεις και για τη διακοσμηση του.
Μπορεις να βαλεις ταιστρες ψηλα στο vision εαν αυτο ειναι το μονο που σε αποτρεπει να το αγορασεις.
 
το Vision εσωτερικές στο πάτωμα
Ναι, αυτό είναι κατά την άποψή μου ένα από τα μειονεκτήματα αυτών των κλούβιών *.

Παρ' όλο που και τα δύο είναι ποιοτικά κλουβιά, δεν θα επέλεγα κανένα από τα δύο για τους λόγους που αναφέρθηκαν.

* επισυνάπτω φωτογραφία του Vision M01.
 

Συνημμένα

  • Vision-M01.webp
    Vision-M01.webp
    137,7 KB · Προβολές: 20
@Stavros σε ευχαριστώ πολύ... Κανένα από τα δύο ε? Μπερδεύτηκα τώρα!

Ο κύριος που θα μου πουλήσει το μικρό, μου έδωσε κάποιες προδιαγραφές οπότε έτσι κατέληξα σε αυτά τα δύο.

Αν έχεις κάτι να μου προτείνεις, θα το δεχομουν με χαρά.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι, καλημερα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Σε οτι αναφορα τις ταιστρες του vision εχουν απο πανω τους αφαιρουμενο πλαστικο προστατευτικο οπως φαινεται και στην φωτογραφια,εξαιρετικα δυσκολα θα βρεις ακαθαρσιες μεσα.

Προσωπικα δεν εχω τετοιο θεμα,εκτος και αν πεσει σε πουλι sniper !
 
Να ρωτήσω κάτι επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει Vision, κρεμιούνται στον τοίχο ή όχι; Απ' ότι καταλαβαίνω δεν μπορούν να κρεμαστούν λόγω του φάρδους τους στην κάτω πλευρά, σωστά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@Stavros Εννοεις να βαλεις μια βιδα/γατζο? Αν εννοεις αυτο μονο αν βγει η βιδα προς τα εξω αλλα και παλι ειναι ολοκληρη ταλαιπωρια να το ζυγισεις. Εγω που περιμενω το κλουβι απο μερα σε μερα εχω φτιαξει μια βαση απο πλεξιγκλας με 2 Γ απο κατω και πανω στο κλουβι θα βαλω σχοινι-παιχνιδι για να το μεταφερω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δε θα σας καταλάβω ποτέ εσάς τους παπαγαλάδες. 🙂
Μήπως τους καταλαβαίνω κι εγώ ως...παπαγαλομάνα;
(τους "οπαδούς" των Vision εννοώ),(άχρηστο) ύψος, τεράστιο (αναλογικά) βάρος, υψηλή τιμή..
 
@Sissy Το επομενο ακριβως που μου αρεσε ηταν το primo 60 και ηταν ακριβοτερο απτο vision. Εχετε εσεις να προτεινεται καποιο αλλο για το μελλον? Ενα κλουβι ειναι παντα χρησιμο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top