Διατροφή Δίνουμε παπαρουνόσπορο στα καναρίνια;

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά σήμερα ένας φίλος μου έδωσε ένα σακουλάκι με παπαρουνόσπορο επειδή τα δικά του καναρίνια δεν το έτρωγαν. Και οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής : τρώνε τα καναρίνια παπαρουνόσπορο και αν ναι ποια είναι η δοσολογία του και ανακατεύεται με την τροφή τους ή δίνετε ξεχωριστά;
 
το μόνο που γνωρίζω είναι πως είναι πολύ λιπαρός σπόρος. Για τα υπόλοιπα περίμενε τους ειδικούς.
 
Προσωπικά, φέτος, τον χρησιμοποιώ αναμεμειγμένο με ΚΑΜΕΛΙΝΑ , ΠΕΡΙΛΛΑ, ΚΙΑ, ΦΟΝΙΟ, ΡΑΔΙΚΟΣΠΟΡΟ, ΣΙΣΑΜΙ. Σ' αυτό το μείγμα όλοι οι σπόροι είναι σε ίσα μέρη και τους προσφέρω σαν κέρασμα σε ιδιαίτερη ταΐστρα και σε διαφορετικές συχνότητες ανάλογα την εποχή. Η σειρά προτίμησης των πουλιών φαίνεται να είναι 1. Περίλλα 2. καμελίνα 3.σισαμι -παπαρουνα 4. Κια-φονιο.
 
Εντάξει ευχαριστώ! Κύριε Μάκη επειδή δεν έχω αυτούς τους σπόρους που μου λέτε μπορώ να ανακατεύω τον παπαρουνόσπορο με την κανονική τροφή των καναρινιών;
 
Πρόκειται για έναν πολύ ψιλό σπόρο που σχεδόν θα εξαφανιστεί μέσα στους υπόλοιπους. Μάλιστα εγώ δεν θα έδινα ποτέ στα πουλιά μου ένα λιπαρό σπόρο που τα πουλιά του διπλανού μου ΔΕΝ ΤΟΝ ΤΡΩΝΕ. Ισως κάτι συμβαίνει!
 
Παιδιά σήμερα πήρα παπαρουνόσπορο από ένα pet shop και έβαλα μια αυγοθήκη σε κάθε κλουβί εκτός από 2 ζευγάρια και τον φάγανε σχεδόν όλο!:D
 
Γιάννη πρόσεξε τον στην διατροφή τους επειδή είναι πολύ λιπαρός...
 
Γιαννη γιατι δινεις τον συγκεκριμενο σπορο, εχει την ιδιοτητα να ηρεμει -χαλαρωνει τα πουλια, τον δινουμε για να πετυχουμε κατι, οχι γιατι απλα μας ειπαν να τους δινουμε παπαρουνοσπορο
 
Γιαννη γιατι δινεις τον συγκεκριμενο σπορο, εχει την ιδιοτητα να ηρεμει -χαλαρωνει τα πουλια, τον δινουμε για να πετυχουμε κατι, οχι γιατι απλα μας ειπαν να τους δινουμε παπαρουνοσπορο
Έχω διαβάσει πως τους κάνει καλό για αυτό.
 
Ένα διάστημα έδινα και εγώ παπαρουνόσπορο σε ξεχωριστή ταΐστρα αλλά παρατήρησα ότι έτρωγε αυτόν αποκλειστικά και όταν το σταμάτησα δεν έτρωγε την τροφή του οπότε μετά έριχνα λίγο μέσα στην τροφή του για να συνηθίσει πάλι. Θέλει προσοχή λόγο της λιπαρότητας του.
 
Back
Top