Διατροφή Δίνουμε σε τυχαίες ή συνεχόμενες μέρες το ριγανέλαιο;

patrickios

PB Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.027
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αν αποφασίσουμε ότι θα δίνουμε προληπτικά ριγανέλαιο 5 -7 φορές το μήνα ας πούμε, έχει διαφορά αν οι μέρες αυτές θα είναι τυχαίες ή συνεχόμενες και γιατί;
 
Θεωρώ ίσως και εσφαλμένα μια και δεν το χρησιμοποιώ, πως το ριγανελαιο δεν ενδείκνυται για τόσο συχνή χρήση.
Μια, ίσως δυο φορές το μήνα βοηθάει πράγμα που αμφιβάλω αν το πετύχουμε με τις έξι ή περισσότερες φορές.
 
Θεωρώ ίσως και εσφαλμένα μια και δεν το χρησιμοποιώ, πως το ριγανελαιο δεν ενδείκνυται για τόσο συχνή χρήση.
Μια, ίσως δυο φορές το μήνα βοηθάει πράγμα που αμφιβάλω αν το πετύχουμε με τις έξι ή περισσότερες φορές.
Σε όλες τις χρήσεις συμπληρωμάτων, παίζει ρόλο η δοσολογία.. Πόσα ml ανά ποτίστρα η ανά λίτρο. Ανάλογα μπορεί να δίνεται καθημερινά, περιοδικά η πιο αραιά.
 
Εξαρτάται από το σκεύασμα Σταύρο. Στα έτοιμα, αναγράφεται στη συσκευασία. Άλλες γράφουν 10 ml ανά 2,5 λίτρα νερού, άλλες γράφουν 1ml ανά 2 λίτρα νερού. Φυσικά όλα εξαρτώνται και από την περιεκτικότητα του σκευάσματος σε εκχύλισμα του βοτάνου. Χωρίς να είμαι ειδικός, εγώ έβαζα 2-3 σταγόνες στην ποτίστρα και όχι συνεχόμενα. Έδινα 10 ημέρες και μετά 10 μέρες αποχής. Επειδή προφανώς ελάχιστοι η και κανείς δεν θα κάνει μόνος του εκχύλισμα, καλύτερα να ακολουθούνται οι οδηγίες της παρασκευάστριας εταιρίας.
 
Επειδή προφανώς ελάχιστοι η και κανείς δεν θα κάνει μόνος του εκχύλισμα, καλύτερα να ακολουθούνται οι οδηγίες της παρασκευάστριας εταιρίας.
Κι εγώ αυτής της γνώμης είμαι...
Ακολουθούμε τις οδηγίες του σκευάσματος...
 
Η υπερδοσολογία κρύβει κινδύνους για την ζωή του καναρινιού;
Εμμ! Πάντα πρέπει να κάνουμε ότι λένε οι οδηγίες.. Είτε αυτό είναι ριγανελαιο, είτε βιταμινουχο είτε οτιδήποτε άλλο!
Πρέπει να τις ακολουθούμε κατα γράμμα και στις ημέρες και στην δοσολογία και όχι να βάζουμε οτι να ναι. Έτσι δεν κάνει καλό αλλά κακό!
 
το έψαχνα πρόσφατα για το ριγανέλαιο και έχω παρει 2 σκευάσματα.
Το ένα της Meriden που αναφέρει στις οδηγίες οτι συστήνεται η συνεχής χρήση.
και το δεύτερο της Aviform που δεν έχει μόνο ρίγανη, αλλά και άλλα ματζούνια που είναι κατάλληλα για το αναπνευστικό που αναφέρει στις οδηγίες "κατά τη διάρκεια λοιμώξεων του αναπνευστικού χρησιμοποιείται για 5 διαδοχικές ημέρες, μία εβδομαδιαία δόση διατηρεί ένα καθαρό αναπνευστικό σύστημα"
 
Ποιο απ τα 2 θα χρησιμοποιήσεις τελικά; Πόσο στοίχισε το καθένα; :)
και τα 2 κάνανε στα 12€, αλλά το σκέτο ριγανέλαιο είναι 500ml και της aviform που έχει μέσα ευκάλυπτο και κάτι άλλα ειναι 250ml.
επίσης το μεγάλο κρατάει για 6 μήνες από τη στιγμή που θα το ανοίξεις, ενώ το μικρό έχει ημερομηνία και θα σε βγάλει περισσότερο αν έχεις λίγα πουλάκια...
εγώ αγόρασα και τα 2 και χρησιμοποιώ τώρα μόνο της aviform και βάζω έξτρα συμπληρωμα φρέσκια ρίγανη για να τσιμπάνε...
έχεις πουλάκι με θέμα στο αναπνευστικό ή θες να το δώσεις προληπτικά;
 
προληπτικά θα σου πρότεινα να πας σε ένα φυτώριο και να πάρεις μια γλαστρουλα ρίγανη... Και να δίνεις φρέσκια...
οικονομικότερο!
 
προληπτικά θα σου πρότεινα να πας σε ένα φυτώριο και να πάρεις μια γλαστρουλα ρίγανη... Και να δίνεις φρέσκια...
οικονομικότερο!
Μα ούτως ή άλλως τους δίνω ρίγανη, τσουκνίδα, και άλλα πολλά αποξηραμένα βότανα, αλλά λέω να δοκιμάσω και το έτοιμο σκεύασμα. Δε ξέρω με έβαλες σε σκέψεις!
 
Back
Top