Διατροφή Δίνουμε τα βότανα σε ξηρή ή σε υγρή μορφή;

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα φίλοι μου!
διάβασα σχετικά θέματα με το πόσο καλό κάνουν βότανα όπως το θυμάρι, η ρίγανη, ο δυόσμος, ο βασιλικός,το χαμομήλι, ο γλυκάνισος κ. Α στην σωστή διαχείρηση της υγείας των φτερωτών μας φίλων!
μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει αν στην ξηρή τους μορφή (χωρίς δηλ. Να τα βράσω αλλά όπως πωλούνται στα καταστήματα)μπορώ να τα προσθέσω στην αυγοτροφή που χρησιμοποιώ και αν ναι, σε τι αναλογία; (CEDE' ξηρή αυγοτροφή 1Kg)
σας ευχαριστώ πολύ όλους..
 
καλησπέρα φίλοι μου!
διάβασα σχετικά θέματα με το πόσο καλό κάνουν βότανα όπως το θυμάρι, η ρίγανη, ο δυόσμος, ο βασιλικός,το χαμομήλι, ο γλυκάνισος κ. Α στην σωστή διαχείρηση της υγείας των φτερωτών μας φίλων!
μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει αν στην ξηρή τους μορφή (χωρίς δηλ. Να τα βράσω αλλά όπως πωλούνται στα καταστήματα)μπορώ να τα προσθέσω στην αυγοτροφή που χρησιμοποιώ και αν ναι, σε τι αναλογία; (CEDE' ξηρή αυγοτροφή 1Kg)
σας ευχαριστώ πολύ όλους..
Είτε τα δώσεις στη ξηρή τους μορφή είτε σαν τσάι είτε χλωρά το ίδιο καλό τους κάνουν. Εγώ τους τα δίνω σε όλες τις μορφές!

Όσον αφορά τώρα την απορία σου.. Φυσικά και μπορείς! Και μάλιστα είναι ένας τρόπος για να τα τρώνε σίγουρα. Στη χειροποίητη συνταγή μου που σου έγραψε παραπάνω ο Γιάννης (σ ευχαριστώ @κοκατιλόπουλος! :D ) βάζω αποξηραμένο δυόσμο, ρίγανη και γλυκάνισο. Η ποσότητα που βγαίνει είναι περίπου 3 ημερήσιες δόσεις για 18 καναρίνια (18 κουταλιές του γλυκού δλδ). Στην ποσότητα αυτή βάζω από μία κουταλιά της σούπας για το κάθε βότανο. 👍
 
Back
Top