Περιβάλλον Δίχτυα και απελευθέρωση

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Και το "χόμπι" συνεχίζεται.
Δυο τρία πουλάκια για τα εγγόνια όπως ισχυρίστηκε ο συμπαθής κατά τα υπόλοιπα "συνάνθρωπος"
Στημένα δίχτυα που γίνονται παγίδες για την παράνομη αιχμαλώτιση ιθαγενών και σε μεγάλο ποσοστό στο θάνατό τους.
Και δε μένει τίποτε στην τύχη...
Σήμερα που είναι Σάββατο της 28ης Οκτωβρίου και οι δημόσιες υπηρεσίες είναι κλειστές, το δασαρχείο και τη θηροφυλακή σε αργία, οι αστυνομικές δυνάμεις "εγκλωβισμένες" στην επετειακή παρέλαση... και ο υπόλοιπος κόσμος κλεισμένος λόγω κρύου στα σπίτια του ήταν ο κατάλληλος χρόνος δράσης.
Στην καθημερινή βόλτα μας με το σκύλο μου την Αύρα πέσαμε πάνω του..
Dixtia 001.webp
Η παρέμβασή μας σε τέτοιες περιπτώσεις είναι μονόδρομος, το μάζεμα των διχτυών και του "εξοπλισμού" επιτακτικό...
Dixtia 002.webp
και η απελευθέρωση των θηραμάτων επιβεβλημένη
Dixtia 003.webp
Ασφαλώς χρειάζεται συζήτηση για να φτάσουμε στο παραπάνω επιθυμητό αποτέλεσμα... και κατανόηση και από το "δράστη"... Που ομολογουμένως για τη συγκεκριμένη περίπτωση υπήρχε.
Δεν ξέρω αν ο ένοχος του περιστατικού θα επανέλθει στο "χόμπι" του.
Δεν ξέρω αν θα ξαναβρεθεί στον ίδιο τόπο...
Ξέρω όμως πως ο σημερινός του κόπος και χρόνος πήγε χαμένος.
 
Γιάννη, εσύ εικονίζεσαι στη φωτογραφία;
Ο άνθρωπος που ήθελε να πιάσει πουλιά πήρε τα δίχτυα πίσω;
Εγώ τραβάω φωτογραφίες...
Ο ιδιοκτήτης τους είναι αυτός που φαίνεται. Αυτός δηλαδή που μάζεψε τα δίχτυα και άφησε τα πουλιά.
Εγώ μόνο συζητούσα...
Δεν ακούμπησα τίποτε.
 
Ένα απίστευτο σενάριο εξελίχθηκε σήμερα στο ίδιο σημείο με αφορμή το ίδιο περιστατικό.
Στην καθημερινή μας βόλτα με την Αύρα περάσαμε περισσότερο από περιέργεια από το μέρος που είχαν στηθεί τα δίχτυα.
Η Αύρα μου, εξαντλώντας κάθε κυνηγετικό ένστικτο σταμάτησε σημαδεύοντας το κουτί.
Το κουτί που την προηγούμενη μέρα φιλοξενούσε τα άγρια πιασμένα πουλιά και παρά τις παραινέσεις μου το σκυλί δεν έφευγε από κει.
Αναγκαστικά πλησίασα... έτσι άκουσα κάποιο θόρυβο μέσα από το χαρτοκούτι, ένα φτερούγισμα.
Έβαλα το χέρι μου και έπιασα αυτό το "λουγαράκι"...
Dixtia 004.webp
Απίθανο το σενάριο... Που μόνο η φύση μπορεί να το προετοιμάσει.
Το λουγαράκι έζησε 24 ώρες χωρίς νερό και τροφή σε πλήρη συσκότιση στην άγρια φύση.
Γλύτωσε αρχικά από τον άνθρωπο που το παγίδευσε,
γλύτωσε από τα άγρια ζώα που τριγυρνούν στην περιοχή,
γλύτωσε από την ασιτία,
γλύτωσε από τη δίψα...
Ήθελε να ζήσει...

Εδώ θα δείτε το video της πρώτης μέρας, με τα δίχτυα, τμήμα του διαλόγου με το "δράστη" και της απελευθέρωσης κάποιων από τα πιασμένα πουλιά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Κι δω το σημερινό περιστατικό που σας περιέγραψα με το λουγαράκι που παρέμεινε κλεισμένο στο κουτί.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το πουλάκι ήταν αγωνιστής.
Ήθελε πολύ να ζήσει..
Και ασφαλώς τα κατάφερε.
Επέστρεψε πάλι σπίτι του.
 
Λουγαράκι πρέπει να ήταν.

Τυχερό ήταν. Μπράβο Γιάννη.
 
Λουγαράκι πρέπει να ήταν.
Λούγαρο έγραψα στο video γιατί μετά από ψάξιμο εδώ βρήκα φωτογραφίες και το είδα.
Απλά εκείνη την ώρα μπερδεύτηκα... άλλωστε λίγη σημασία έχει το τι ήταν...
Ήταν αιχμάλωτο και τώρα είναι ελεύθερο πουλί.
 
Άνθρωποι που δεν έχουν σεβασμό στα ζώα, έχουν συχνά επιθετική συμπεριφορά στους ανθρώπους
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μιλάμε...
Το "φωνάζει ο κλέφτης να φοβηθεί ο νοικοκύρης" δεν πρέπει να ισχύει σε τέτοιες καταστάσεις.
Δεν απείλησα, δεν ακούμπησα τίποτε από τον εξοπλισμό του ή τα πουλιά.
Χρησιμοποίησα την πειθώ...
Αν όμως αντιδρούσε και ζητούσε τα ρέστα... Να είστε σίγουροι.. Πως με κάθε τρόπο... Θα τα έβρισκε.
 
Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες και ούτε δικαιολογώ τον "κύριο" όμως επειδή σε βρίσκω σωστό στις απόψεις σου θεωρώ επίσης σωστό να σου πω ότι αυτός ίσως να είναι άνεργος και μέσα από αυτό να εξασφαλίζει κάποια χρήματα για την οικογένεια του. Με το να του στερήσεις την "δουλειά" μπορεί να φτάσει στα άκρα και για αυτό λέω προσοχή. Δεν θα σε δείρει αλλά "άσε τον τρελό στην τρέλα του" ή πλησίασε τον με προσοχή.
 
Back
Top