Αναπαραγωγή Δαγκωματιές στα πόδια από το αρσενικό Parrotlet

ParrotletTwityZeta

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2020
Μηνύματα
795
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπέρα Petbirds. Σήμερα το πρωί που σηκωστηκα παρατήρησα ότι είχε αίμα το πόδι Ζέτας από δαγκωνιες του αρσενικού.Πηγαμε στον κτηνίατρο και μας έδωσε αντιβίωση για μια εβδομάδα.Μολις πήγε να πήξει εκείνος την ξαναδαγκωσε.Οταν τα χωρίζω εκείνη πετάει και πηγαίνει σε εκείνον.Ετσι καταλάβαμε ότι δεν το κάνει εκείνος από κακό.Ρωτησαμε τον εκτροφέα μας και μας είπε ότι είναι ερωτικό κάλεσμα (και όντος μετά από αυτό ζευγάρωσαν) και όσο βαραίνουν οι δαγκωνιες τόσο πιο σύντομα θα έχουμε αυγά και μας είπε ότι σε 3-4 ημέρες θα έχουμε αυγά.Τι μου συστήνεται να κάνω;

received_198821845121838.webp

ΥΓ: Δεν έχει φύγει κομμάτι απλώς έχει ματώσει.Η φωτογραφία είναι κουνημενη.
 
Το ελαφρύ τσίμπημα των δαχτύλων είναι μέρος του φλερτ και της διαδικασίας ζευγαρώματος τόσο από τη πλευρά του αρσενικού όσο και από την πλευρά του θηλυκού. Στη δική σου περίπτωση δεν μιλάμε για ελαφρύ τσίμπημα αλλά για δυνατό δάγκωμα, που αν συνεχιστεί μπορεί να οδηγήσει ακόμα και σε ακρωτηριασμό. Δεν μου έχει τύχει σ΄ αυτή τη φάση της διαδικασίας της αναπαραγωγής τόσο βιαία συμπεριφορά. Αν θυμάμαι καλά και τα δύο είναι ταϊσμένα στο χέρι με κρέμα οπότε θα πρέπει να είσαι σε εγρήγορση γιατί μπορεί να εκδηλωθούν ακόμα πιο ακραίες συμπεριφορές. Αν παρατηρήσεις σε κάποιο από τα δύο να λείπουν πούπουλα από το κεφάλι χώρισέ τα αμέσως. Μετά τα πόδια το επόμενο σημείο επίθεσης είναι το κεφάλι. Προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ πάρροτλετ ταϊσμένα στο χέρι για αναπαραγωγή. Δεν θέλω να σε γρουσουζέψω και μακάρι να σου πάνε όλα καλά αλλά πρέπει να είσαι ενημερωμένος. Τώρα για την αντιβίωση, αφού μπήκες στη διαδικασία να πας στο γιατρό, ακολούθα τις οδηγίες του. Σε ανάλογες περιπτώσεις πάντως που μου έχουν τύχει- συμπεριλαμβανομένων και δύο ακρωτηριασμένων δαχτύλων- δεν έχω δώσει ή βάλει κάτι, αφήνω τη φύση να κάνεις τη δουλειά της.
 
Back
Top