Φροντίδα Δαγκώματα παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Yasmin
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Yasmin

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
1.184
Με αφορμή αυτό το youtube αν κατάλαβα καλά οι παπαγάλοι μας μπορεί να δαγκώσουν, όχι μόνο όταν θυμόσουν με κάτι.. Αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό στο forum πιο αναλυτικό.. Το αναφέρω γιατί κι εγώ όταν παίζω με τον Σενεγάλης μου, μπορεί να το απολαμβάνει αλλά κάποια στιγμή θα γυρήσει και θα με δαγκώσει.. Πολλές φορές δεν δαγκώνει δυνατά αλλά σαν να παίζει και να επεξεργάζεται τα δάχτυλά μου, αλλά κάποια στιγμή θα μου ρίξει μια δυνατή.. Επίσης έχω παρατηρήσει και το άλλο.. Όταν κάθεται στο stand του και εγώ διαβάζω στον υπολογιστή παρατηρώ ότι προσπαθεί να έρθει σε εμένα και τότε τον παίρνω και τον βάζω να κάθεται πάνω στο χέρι μου και εγώ γράφω.. Τότε αρχικά αρχίζει και δαγκώνει τη μπλούζα μου και δεν του δείνω σημασία, αλλά προχωράει να δαγκώσει το χέρι μου..😱 Όταν τον προλαβαίνω ή του λέω μη ή απλά με το που τον κοιτάω σταματάει πριν δαγκώσει.. Αλλά τότε πάω να τον χαιδέψω και πάει να μου επιτεθεί κάποιες φορές. Ενώ εγώ λοιπόν πίστευα ότι το έκανε αυτό για να κερδίσει την προσοχή μου μάλλον δεν ισχύει, γιατί αν ήταν αυτό δεν θα με δάγκωνε όταν πήγαινα να τον χαιδέψω.. Μήπως το κάνει γιατί δεν του αρέσει να τον ''επιπλήτουν''; Γιατί έχω παρατηρήσει ότι και άλλες φορές όταν του λέω μη ή πάω να τον αποτρέψω από κάτι μετά δεν θέλει χάδια..
Κάτι τελευταίο τώρα. Γενικά δεν θέλει κανέναν παρά μόνο εμένα και κανένας άλλος δεν μπορεί να τον χαιδέψει, άντε μόνο κάποιες φορές να ανέβει στο χέρι κάποιου αλλά μέχρι εκεί.. Όταν λοιπόν τον χαιδεύω με τις ώρες και είναι χαλαρός, αν κάποιος πλησιάσει και κάνει να τον χαιδέψει εκτός του ότι πάει να δαγκώσει το χέρι που έρχεται μετά γυρνάει να δαγκώσει και εμένα! Το κάνει μες στον πανικό του; 😕
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Και εμένα το cockatiel μου, ενώ είναι πολύ ήρεμο και του αρέσει να ασχολούνται μαζί του (όποιος έρχεται σπίτι παίζει μαζί του γιατί είναι όλη μέρα έξω) πολλές φορές δαγκώνει (όχι πολύ δυνατά:) ή φωνάζει😱 χωρίς λόγο, ακόμη και έμενα. Πρέπει να έχει να κάνει με το χαρακτήρα του ζώου και τον τρόπο που επικοινωνούν μεταξύ τους.
 
ο δικός μου το μόνο που κάνει πλέον είναι ένα ψευτοδάγκωμα.. όταν κάτι δεν του αρέσει δηλαδή μου το δείχνει δαγκώνοντας λιγάκι το δάχτυλο μου.. Τι δάγκωμα δηλαδή..σαν χάδι είναι.
 
εγω πιστευω πως μετα απο ενα σημειο οταν εχει εξημερωθει ο παπαγαλος
το δαγκωμα ειναι ενας απο τους τροπους που θελει να επικοινωνησει μαζι μας
ο πιπικος φερ ειπειν θελει να επιβληθει στον πιτρσιρικα μου και να του δειξει πως αυτος ειναι το αφεντικο... Τι κανει λοιπον; Πηδα επανω στον ωμο του και του χωνει μικρες δαγκωνιτσες ισα να βλεπει πως ο μικρος φοβαται.. Αν κρατα κατι ο μικρος και το θελει παει θρασυτατα και το περνει.. Αν δυσανασχετισει του την χωνει, σε αντιθεση με μενα που ερχεται δειλα δειλα.. Μου στελνει φιλακια και μου λεει σ αγαπω προσπαθωντας να παρει αυτο που θελει.. Αν πω οχι..σταματα.. Αλλα εχει τσαντιλα μεσα του και την κρατα.. Οποτε αν παω μετα να τον χαιδεψω.. Μου την χωνει και μενα..
με λιγα λογια.. Ορεξη ναχεις να κανεις ψυχαναληση στους παπαγαλους...
 
Εμένα ρε παιδιά ενώ μπορεί να τον έχω στο χέρι μου να τρώει και να τον χαιδεύω με τις ώρες μόλις τον αφήσω κάτω και ξαναβάλω μπροστά του το χέρι μου για να ξαναανεβει πάνω κάνει σαν να τον κηνηγάω με μαχαίρι για να τον σφάξω! Και φυσικά με δαγκώνει, στην αρχή εκφοβιστηκά και μετά κανονικά και δυνατά! Αμα πάρω ένα ξυλάκι τον ανεβάσω πρώτα εκεί και μετά τον πάω στο χέρι μου όλα μέλι γάλα! Δεν ξέρω πως να τον κάνω να μην φοβάται το χέρι μου απο την αρχή, νομίζω οτι τα έχω δοκιμάσει όλα! Φυσικά ουτε κουβέντα να του δώσω σποράκι στο στόμα, κατευθείαν το δάχτυλο σημαδεύει!
 
Οπότε σύμφωνα και με αυτά που λέει ο Θόδωρος, δεν είναι η ιδέα μου, είναι τσαντήλες και δεν τους αρέσει να ακούνε το όχι.. Μήπως πρέπει να φθάσουμε σε ένα επίπεδο να μην το κάνουν αυτό, ή ζητάμε πολλά; Είναι στη φύση τους και τέλος;
 
δεν ξερω για τα αλλα ειδη αλλα για τους ζακο εχω διαβασει σε πολλες
επιστημονικες σελιδες πως ο χαρακτηρας που διαμορφωνουν ειναι
ο χαρακτηρας ενος πενταχρονου κακομαθημενου παιδιου..
μαλλον η φυση τους ειναι
 
Εμένα πάλι με δαγκώνει, αλλά όχι με δύναμη,όταν τσαντίζεται. Καλά απο τους ξένους δεν δέχεται καθόλου να την πλησιάζουν, στον αδελφό μου, του είχε ματώσει το δάχτυλο!
 
Ολα τα ζωντανά πλάσματα που δεν έχουν την ικανότητα του λόγου, χρησιμοποιούν την γλώσσα του σώματος για επικοινωνήσουν μαζί μας. Εκφράζονται με τα μάτια, με το φτέρωμά τους, με τα πόδια τους, με την ουρά τους... Πόσο μάλλον με το στόμα του που ειναι για αυτα ενος τρόπος για να λαμβάνουν ερεθίσματα, αλλά και για να μας δείξουν τις προθέσεις τους. Καλο θα ήταν να μαθουμε μέσα απο την προσεχτική παρατήρηση των πουλιών μας τί θελουν να μας πουν. Το αν ειναι ευκολο να κόψουν αυτή την κατ εμας κακια συνήθεια του δαγκώματος, είναι μάλλον τοσο δύσκολο όσο το να ζητάμε απο ένα βρέφος να μην βαζει αντικείμενα στο στόμα του.Αγαπάτε τον παπαγαλο σας με τις ιδιαιτερότητές του! Ακόμα και αν πονάνε!
 
κι εμενα ο macaw μου καποιες φορες καθως απολαμβανει το χαιδεμα γυρναει και τσουπ τραβαει μια, δεν το κανει επειδη θελει να κανει κακο, αν ηθελε σιγουρα θα ημουν με 1 η 2 δαχτυλα λιγοτερα γιατι μην ξεχναμε τι δυναμη εχει στο ραμφος αυτο το πουλι.
πιστευω οτι ειναι μια δηλωση ισως για παιχνιδι με το χερι,1 φορα μονο ηταν λιγο δυνατο το δαγκωμα αλλα και παλι, δεν τον μαλωσα, προσπαθω να του λεω ενα υποτακτικο "μη" αν και δεν βλεπω το μη και οχι να κανει δουλεια, ειναι περηφανα πουλια και θελουν να χουν το πανω χερι.
 
παιδια το εχω ξαναγραψει εδω μεσα. υπαρχει ενα τρικ που κανουν οι εκπαιδευτες, οταν παει να δαγκωσει ο παπαγαλος τον φυσας και σταματαει. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν θελει φωνες και πανικο.
 
Με αφορμή αυτό το youtube αν κατάλαβα καλά οι παπαγάλοι μας μπορεί να δαγκώσουν, όχι μόνο όταν θυμόσουν με κάτι.. Αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό στο forum πιο αναλυτικό.. Το αναφέρω γιατί κι εγώ όταν παίζω με τον Σενεγάλης μου, μπορεί να το απολαμβάνει αλλά κάποια στιγμή θα γυρήσει και θα με δαγκώσει.. Πολλές φορές δεν δαγκώνει δυνατά αλλά σαν να παίζει και να επεξεργάζεται τα δάχτυλά μου, αλλά κάποια στιγμή θα μου ρίξει μια δυνατή.. Επίσης έχω παρατηρήσει και το άλλο.. Όταν κάθεται στο stand του και εγώ διαβάζω στον υπολογιστή παρατηρώ ότι προσπαθεί να έρθει σε εμένα και τότε τον παίρνω και τον βάζω να κάθεται πάνω στο χέρι μου και εγώ γράφω.. Τότε αρχικά αρχίζει και δαγκώνει τη μπλούζα μου και δεν του δείνω σημασία, αλλά προχωράει να δαγκώσει το χέρι μου..😱 Όταν τον προλαβαίνω ή του λέω μη ή απλά με το που τον κοιτάω σταματάει πριν δαγκώσει.. Αλλά τότε πάω να τον χαιδέψω και πάει να μου επιτεθεί κάποιες φορές. Ενώ εγώ λοιπόν πίστευα ότι το έκανε αυτό για να κερδίσει την προσοχή μου μάλλον δεν ισχύει, γιατί αν ήταν αυτό δεν θα με δάγκωνε όταν πήγαινα να τον χαιδέψω.. Μήπως το κάνει γιατί δεν του αρέσει να τον ''επιπλήτουν''; Γιατί έχω παρατηρήσει ότι και άλλες φορές όταν του λέω μη ή πάω να τον αποτρέψω από κάτι μετά δεν θέλει χάδια..
Κάτι τελευταίο τώρα. Γενικά δεν θέλει κανέναν παρά μόνο εμένα και κανένας άλλος δεν μπορεί να τον χαιδέψει, άντε μόνο κάποιες φορές να ανέβει στο χέρι κάποιου αλλά μέχρι εκεί.. Όταν λοιπόν τον χαιδεύω με τις ώρες και είναι χαλαρός, αν κάποιος πλησιάσει και κάνει να τον χαιδέψει εκτός του ότι πάει να δαγκώσει το χέρι που έρχεται μετά γυρνάει να δαγκώσει και εμένα! Το κάνει μες στον πανικό του; 😕

Εφη εγω πιστευω πως λογος παντα υπαρχει και εξηγουνται ολες οι ενεργειες που κανουν τα πουλια μας. Η νοημοσυνη τους ειναι πολυ υψηλη για να τους φορτωνουμε συμπεριφορες ανεξηγητες απλα και μονο επειδη εμεις δεν καταλαβαινουμε καποιες φορες αυτο που ζητανε η που θελουν να μας δειξουν.

Οσον αφορα αυτο το σκηνικο που περιεγραψες με τον δικο σου θα σου πω την προσωπικη μου γνωμη. Πριν λιγο καιρο δεν τον επιανες πολυ και δεν τον εβγαζες αρκετα εξω απο το κλουβι του για να εχει δραστηριοτητες και ενδιαφεροντα. Εγω, θεωρω λογικο να εχει μια συσσωρευμενη ενεργεια και ενα συσσωρευμενο "θυμο" θα ελεγα. Φωναζε αρκετα αν θυμαμαι καλα μας ειχες πει και εγινε κτητικος με το κλουβι του. Αν εχω καταλαβει σωστα εχει αποκτησει και γενικοτερα σαν πουλακι την ταση να προσπαθει να παιρνει αυτο που θελει και να επιβαλλεται. Ετσι εκει που τον χαιδευειες προσπαθει να σου υπενθυμησει με το να σε φοβησει και να προσπαθεησει να σε βαλει "στη θεση σου" οτι μπορει κι αυτος να εχει το πανω χερι ωστε να παιρνει παντα αυτο που θελει. Μην ξεχνας μεσα σε ολα αυτα οτι ειναι πολυ προσφατο πιστευω το γεγονος που εμενε ωρες μονος του χωρις να εχει κατι η καποιον να ασχοληθει και οτι ενιωθε ασχημα με εκεινη την κατασταση. Δεν του φευγουνε αυτα απο το μυαλο απο τη μια ημερα στην αλλη ουτε και σε 20 ημερες η ενα μηνα. Θελει αρκετο χρονο για να αλλαξουνε μονιμα καποιες συμπεριφορες.

Καθεται στο σταντ του ειπες και θελει να ερθει σε εσενα, εσυ τον βαζεις πανω σου αλλα συνεχιζεις να ασχολεισαι με τον υπολογιστη. Τοτε αυτος σου τραβαει και σου δαγκωνει αρχικα τη μπλουζα γιατι θελει παρα πολυ να ασχοληθεις μαζι του και οχι με τον υπολογιστη. Εαν δεν το κανεις και τοτε θελει να σου το ζητησει με λιγοτερο ευγενικο τροπο.

Το οταν τον επιπλητεις να μη θελει χαδια αμεσα επισης το θεωρω φυσιολογικο. Κανενα πουλι δεν θα ηθελε νομιζω. Κι ο δικος μου οταν του πω εντονα Μη για να τον σταματησω απο κατι που κανει ενω σταματαει δεν θελει να τον χαιδεψω εκεινη τη στιγμη διοτι εχει γινει αυτο που λεω εγω και οχι αυτο που ηθελε. Οι παπαγαλοι ειναι αρκετα εγωκεντρικα κατοικιδια. Μετα απο λιγο του μιλαω γλυκα και του περναει. Καπως ετσι δε γινεται και με τα παιδια;

Το να δαγκωνει αγνωστους ειναι κατα τη γνωμη μου ελειψη κοινωνικοποιησης που εχουν πολλοι παπαγαλοι διοτι δεν κοινωνικοποιηθηκαν σωστα στην καταλληλη ηλικια. Κυριως στα αρσενικα πουλια ειναι πιο εντονο και γινονται προστατευτικα με τον ανθρωπο "ταιρι" τους. Ενα αρσενικο πουλι στη φυση επιτιθεται ακομη και στο ταιρι του οταν νιωσει κινδυνο η απειλη ωστε να την αφυπνισει και να την κανει να ειναι σε εγρηγορση. Αρα η επιθεση και σε εσενα ενω παρευρισκονται αγνωστοι πιστευω εχει αυτο το σκοπο.
 
Δαγκώματα παπαγάλων

.. Μήπως το κάνει γιατί δεν του αρέσει να τον ''επιπλήτουν''; Γιατί έχω παρατηρήσει ότι και άλλες φορές όταν του λέω μη ή πάω να τον αποτρέψω από κάτι μετά δεν θέλει χάδια..

Δεν τους αρέσει να πλήττουν την αξιοπρέπειά τους! Eίναι πολύ ευαίσθητα και συναισθηματικά, όταν δεν επιτρέψουμε αυτό που θέλει να κάνει, (African grey), δεν επιτρέπει με τη σειρά του, για λίγο, προσέγγιση - επικοινωνία! Και φυσικά χάδια.
Για τα δαγκώματα συμφωνώ με Georgina #10, ότι "εκφράζονται".
 
Σε ευχαριστώ Ανέστη.. Δεν εννούσα ότι κάνει συμπεριφορές αλλοπρόσαλλες, αν αυτό φάνηκε, αλλά ότι εγώ δεν μπορώ να τις εξηγήσω. και για αυτό έκανα το post για να μου τις εξηγήσει κάποιος που γνωρίζει και αν είναι στη φύση του οπότε να το δεχτώ ή ότι έχει να κάνει με τις ηγετικές τάσεις που είχε-έχει (γιατί έχει ηρεμήσει πολύ από τότε). Περνάω πολλές ώρες μαζί του με παιχνίδια και με χάδια, αλλά λόγω πτυχιακής πρέπει να είμαι και στον υπολογιστή. Για αυτό όταν δεν γίνεται να έχει την αποκλιστηκότητα, τον έχω σε stand δίπλα μου. Οπότε λογικό είναι και τότε να θέλει να είναι όχι μόνο κοντά μου, αλλά και πάλι να ασχολούμαι μαζί του. Το έχω καταλάβει ότι ποτέ δεν τους είναι αρκετός ο χρόνος και να ήταν τρόπος να ασχολείσαι 24 ώρες το 24ώρο μαζί τους, αλλά πρακτικά δεν γίνεται! Δεν είχε μείνει και τόσο χρονικό διάστημα στο κλουβί (ήταν 10 μέρες).. Το λέω όχι για εσένα τόσο, όσο για να μη πουν οι υπόλοιποι που θα το διαβάσουν ''ΚΑΚΟΥΡΓΑΑΑ!''😛
Πάντως στο τόσο χρονικό διάστημα που ασχολούμαι έχω δει μεγάλη διαφορά.. Πιστεύω όμως ότι έχει να κάνει και με το ότι αρχίζει σιγά σιγά ωριμάζει, οπότε οι ορμόνες χτυπάνε κόκκινο!
 
Σε ευχαριστώ Ανέστη.. Δεν εννούσα ότι κάνει συμπεριφορές αλλοπρόσαλλες, αν αυτό φάνηκε, αλλά ότι εγώ δεν μπορώ να τις εξηγήσω και για αυτό έκανα το post για να μου τις εξηγήσει κάποιος που γνωρίζει και αν είναι στη φύση του οπότε να το δεχτώ ή ότι έχει να κάνει με τις ηγετικές τάσεις που είχε-έχει (γιατί έχει ηρεμήσει πολύ από τότε). Περνάω πολλές ώρες μαζί του με παιχνίδια και με χάδια, αλλά λόγω πτυχιακής πρέπει να είμαι και στον υπολογιστή. Για αυτό όταν δεν γίνεται να έχει την αποκλιστηκότητα, τον έχω σε stand δίπλα μου. Οπότε λογικό είναι και τότε να θέλει να είναι όχι μόνο κοντά μου, αλλά και πάλι να ασχολούμαι μαζί του. Το έχω καταλάβει ότι ποτέ δεν τους είναι αρκετός ο χρόνος και να ήταν τρόπος να ασχολείσαι 24 ώρες το 24ώρο μαζί τους, αλλά πρακτικά δεν γίνεται! Δεν είχε μείνει και τόσο χρονικό διάστημα στο κλουβί (ήταν 10 μέρες).. Το λέω όχι για εσένα τόσο, όσο για να μη πουν οι υπόλοιποι που θα το διαβάσουν ''ΚΑΚΟΥΡΓΑΑΑ!''
Πάντως στο τόσο χρονικό διάστημα που ασχολούμαι έχω δει μεγάλη διαφορά.. Πιστεύω όμως ότι έχει να κάνει και με το ότι αρχίζει σιγά σιγά ωριμάζει, οπότε οι ορμόνες χτυπάνε κόκκινο!

Εφη δεν το ειπα απο κλειστικα βασιζομενος στα δικα σου λεγομενα για τα ανεξηγητα δαγκωματα, αλλα για να μη μεινει η εντυπωση οτι ολοι οι παπαγαλοι δαγκωνουν εκει που τους χαιδευεις η βαζεις το χερι σου στο κλουβι τους η οτιδηποτε, προσαπτοντας τους μια αρνητικη συμπεριφορα ετσι χωρις λογο.

Κανεις δε θα σε πει κακουργα :D και ειναι λογικο να εχουμε ολοι κι αλλες υποχρεωσεις κι ασχολιες περα απο τα πουλια.:) Ουτε σημαινει οτι πρεπει να αμελησεις την πτυχιακη σου για χαρη του παπαγαλου. Να τελειωσεις με το καλο και μετα θα εχετε ολο το χρονο για να παιχνιδια και επαφη. Εαν λοιπον ζηταει να ερθει επανω σου και δεν μπορεις να ασχοληθεις εκεινη την ωρα μαζι του, τοτε καλυτερα πιστευω ειναι να μην τον παρεις απο το κλουβι του και προκαλεσεις ετσι τη γνωστη αντιδραση. Αφησε τον εκει και παρτον οταν ο χρονος που θα εχει μαζι σου θα ειναι πιο ποιοτικος και αποκλειστικα δικος του αφου αυτο ζηταει.
Εαν πιστευεις οτι αρχιζουν οι ορμονες του και φαινονται τοτε πολλα εξηγουνται κι ετσι. 😉
 
Oλα αυτα που περιγραφετε εδω πχ.. Ειναι στη φυση τους να δαγκωνουν, θιγεται η αξιοπρεπεια τους,θελουν φυσημα, ζηλευουν, δεν θελουν το οχι ktl δειχνουν, κατα τη γνωμη μου παντα, την απουσια ουσιαστικης γνωσης του τροπου που η οικολογια κ οι ιδιαιτεροτητες της κοινωνικης δομης των παπαγαλων- που ειναι ζωα αγελαια και αποτελουν λεια πολλες φορες για αρπακτικα οπως πχ στη Νοτια Αμερικη ο Harpy Eagle, capuccin monkeys, Toucans αλλα κ ο ανθρωπος- επηρεαζουν τη σταση τους απεναντι στους ανθρωπους που ζουν μαζι τους.
Το ραμφος τους με τις αποληξεις νευρων που διαθετει λειτουργικα μπορει να παρομοιασθει με τη χρηση των χεριων οπως την νιωθουμε εμεις. Με το ραμφος περα απ το να τρωνε, εκφραζουν διαφορα πραγματα. Ομως ποτε δεν επιτρεπεται στις μεταξυ τους σχεσεις να δαγκωνουν κ να πονανε το ενα το αλλο. Οποιο πουλι το κανει αυτο επιπλητεται, κ αν συνεχιζει τιθεται εκτος ομαδας(ban). Η αρνηση απο μας-για διαφορους λογους- να τους διαδαξουμε σωστα κ εγκαιρα το ποσο επιτρεπεται να πατανε δημιουργει το προβλημα. Πολλοι πανεπιστημιακοι μελετητες που επισταμενα εχουν αναλυσει τη δομη κ τις σχεσεις ιεραρχιας σε μια κοινωνια παπαγαλων εχουν καταληξει στο ιδιο συμπερασμα(D.Brightsmith, M.Sciedlinger κ. Α.).
Aρα το επομενο βημα λογικα θα πρεπει να ειναι το εξης ερωτημα.. Πως μαθαινει ενας παπαγαλος να σεβεται τους ανθρωπους που ζουν μαζι του;
 
και εμένα ο Ντέμης δαγκώνει.. Κάποτε όμως όταν το έχω στο χέρι μου, αυτό που κάνω είναι να τον αφήσω κάτω στο πατωμα και αμέσως σταματά !
 
Back
Top