Γενικά Δακτυλίδια ταυτότητες καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Για να ξέρουμε τί αγοράζουμε...



και τί ΘΑ αγοράσουμε.
 
Αυτα τα χρωματα ειναι μονο για την Ελλαδα;
Η ειναι τα ιδια για ολες τις χωρες;
 
- Η C O M είναι η παγκόσμια ομοσπονδία ορνιθολογίας.
 
Πώ-πώ το είχα ξεχάσει τελείως οτι το έχουμε αναφέρει παλαιότερα.
Συγγνώμη Σταύρο για τις περιαυτολογίες μου.

Υ. Γ ελπίζω απλώς οτι και κάποια απο τα παιδιά δεν θα τα θυμόντουσαν.
 
Η επανάληψη είναι η μήτηρ της μαθήσεως!


Ασε που γλυτωνουμε απο το ψάξιμο τα νέα μέλη!

Θα ήθελα να αναφερω ενα σχετικό περιστατικό που ανετως μπορει να καταχωρηθεί και στα ανεκδοτα.

Περσι (2006) ενδιαφερόμουν να αγοράσω ενα καναρινάκι. Πηγα λοιπον να ψαξω σε κεντρικο πετ σοπ της Οδου Αθηνας. Ο μαγαζατορας με έβλεπε που χαζευα τα πουλακια και προφανως με περασε για ευκολο θύμα. Ετσι ακολουθησε ο παρακατω διαλογος:
- τι θα θελατε;
- ψαχνω για ενα καναρινακι χρονιαρικο αρσενικο κατα προτιμηση κοκκινο που να κελαηδαει...
-Αυτο θα παρεις, μου λεει, και μου δειχνει ενα με μπλε δαχτυλιδι στο ποδι.
-Τι ειναι αυτο το μπλε στο ποδι του; ρωτησα ταχα ανηξερη.
-Τιποτα, μου λεει.
- Τι τιποτα; αναρωτηθηκα, Σημαινει κατι αυτο στο ποδι του πουλιου; Γιατι το εχουν αυτο και αλλα εχουν μπλέ, αλλα πρασινα και αλλα κόκκινα.
- Χρονιαρικο πουλι δεν θες; Μου λεει, Παρ το. Δεν σημαινουν τιποτα, ετσι τα φορανε!
- χρονιαρικο σας ζητησα, οχι να εχει τελειωσει το νηπιαγωγειο!
-Μπαρδον; Μου λεει...
_ Συγνωμη αλλα απο οσο γνωριζω το πουλι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 3 ετων.
_ Ποιος σου ειπε αυτες τις βλακειες, μου λεει.
-Τις διαβασα σε ενα εγκυρο site που ασχολειται με τα καναρινια. Αναλογα με το χρωμα του δαχτυλιδιου καταλαβαινεις καποιος την χρονολογια γεννησης και πανω αναγραφετε ο κωδικος της χωρας που προερχεται και τον κωδικο του εκτροφεα.
-και πιστευεις αυτες τις βλακειες, αυτοι δεν ξερουν τι τους γινεται μου απανταει με αναιδεια...

Δεν χρειαζεται να αναφερω τον υπόλοιπο διαλογο... Καταλαβα την ασχετοσυνη του ή μαλλον το γεγονος οτι ηθελε να με κοροιδεψει.Αναφερω το ολο περιστατικο μιας και υπαρχουν νεα μελη για να μην τους πιανει κανεις ασχετος κορόιδα.
Συγνωμη αν σας κουρασα.:)
 
Απο οσα ξερω και ακουσα τα χρωματα αυτα ειναι μονο για την C.O.M. Στο εξωτερικο μπορει ο επισημος εκτροφεας να παραγγειλει το χρωμα του
 
Δεν το κατάλαβα, τί ακριβώς θέλεις να πεις;
 
Καλημέρα σε όλους,

η πλειοψηφία των συλλόγων σε όλες τις χώρες (99,9%) ακολουθεί το σύστημα ταξινόμησης και δαχτυλιδίωσης της CΟΜ, δηλαδή τα παραπάνω χρώματα. Είναι βολικό για όλους και χρησιμοποιήται πλέον σε όλους τους συλλόγους ως "μπούσουλας". Μόνο στην Ιταλία υπάρχουν και τα ασημί δαχτυλίδια που χρησιμοποιούνται από ανθρώπους που διαθέτουν τα πουλιά τους αποκλειστικά για πώληση (επαγγελματίες εκτροφείς). Σπάνια θα βρείτε ασημί δαχτυλίδι από άλλη χώρα (εννοώ με κωδικό εκτροφέα και συλλόγου και όχι αυτά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα μόνο με αύξων αριθμό).
 
Καλά τα ασημένια, ειναι γνωστό.Αλλά το κάθε εκτροφέας το χρώμα του;
Κάτι ξέρει ο Ορέστης, ή δεν κατάλαβε καλά;
 
Back
Top