Αναπαραγωγή Δακτυλίδι αναγνώρισης στους κοινωνικούς σπίνους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pantazo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pantazo

PB Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Καλλιθέα
Θέλω να βάλω δακτυλίδι αναγνώρισης στους κοινωνικούς μου σπίνους ώστε να ξεχωρίζω τις γέννες μεταξύ τους. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής: α) μπορώ βρω/αγοράσω κτλ δακτυλίδα χωρίς να είμαι εγγεγραμένος σε κάποιο σύλλογο και β) μπορώ να βρω κάπου πληροφορίες σχετικά με το μέγεθος των δακτυλιδιών που πρέπει να χρησιμοποιήσω.
 
Αντωνη αν θες απλα να τα ξεχωριζεις υπαρχουν και πλαστικα και μεταλλικα δαχτυλιδια τα οποιο μπορουν να περαστουν αλλα και να βγουν σε οποιαδηποτε ηλικια του πουλιου. Αποτι εχω διαβασει εδω υπαρχουν και μεταλλικα με αυξοντα αριθμο, για χομπιστες, στα μαγαζια. Σου παραθετω 2 φωτογραφιες απο το πιο κοινα που πωλουνται. Διαμετρος νομιζω ειναι γυρω στα 2.5 χιλιοστα για τους κοινωνικους σπινους. Εγω χρησιμοποιω τα πλαστικα χωρις κανενα προβλημα.
 

Συνημμένα

  • finch bands.webp
    finch bands.webp
    8,1 KB · Προβολές: 91
  • bird bands.webp
    bird bands.webp
    5,3 KB · Προβολές: 72
Οδυσσέα, υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει τους τύπους που αναφέρεις ή τα παραγγέλνεις διαδικτυακά;
 
Διαδικτυακα αν ασχολησαι με ebay ειναι πολυ ευκολο να τα παραγγειλεις και σου ερχονται και με πολυ χαμηλα εξοδα αποστολης στο σπιτι σου σε εναν φακελο. Σιγουρα θα υπαρχουν και σε ελληνικα online petshops αλλα δεν εχω εμπειρια.

Εχω δει σε ενα-δυο μαγαζια αλλα θα στο στειλω σε πμ για να μην κανω διαφημιση.
 
Back
Top