Αναπαραγωγή Δακτυλιδια βαζω οταν γινουν 15 ημερων

Kiriakos Hadjiloucas

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2016
Μηνύματα
135
Πόλη
Φρέναρος
Παιδια εγω δακτυλιδια βαζω οταν γινουν 15 ημερων και βγαζουν φτερακια επειδη δεν ειμαι επαγγελματιας ειμαι 17 χρονων και δεν βαζω κλιστα δακτυλιδια... Εχω 4 ζευγαρια τα δυο μου γεννησαν μεχρι τωρα και εβγαλα 11... Τα 5 ειναι 6 ημερων... και τωρα γεννησαν και τα αλλα δυο ζευγαρια θελω να ελπιζω τωρα που δεν τα ενοχλώ να βγαλω τουλαχιστον 20 πουλλακια για φέτος :) και δεν θελω να γινω επαγγελματιας να βγαζω και θα κανω μια κλουβα να τα αφινω μεσα να πετανε μόνα τους :) μου αρεσει αυτο... η απορια μου ειναι γοα το δακτυλιομα ειναι καλα οου βαζω στις 15 ημερες απλος μονο και για να ξεχωριζω τα αδερφια αν ζευγαρωσω μικρα του χρονου και πολλινω τα ζευγαρια που εχω φετος :) οσα περισσοτερα βγαλω ευχαριστημενος ειμαι να κανω ενα κλουβι και να τα εχω μεσα να πετανε να τα καμαρωνω.. Σας ειπα και την ιστορια μου
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    6,7 KB · Προβολές: 37
και δεν θελω να γινω επαγγελματιας
Δεν βλέπω να υπάρχει κακό στον επαγγελματία.
Εγώ βάζω δαχτυλίδια και με "θεωρώ" ερασιτέχνη"... Τουλάχιστο με την έννοια που το έγραψες,
οσα περισσοτερα βγαλω ευχαριστημενος ειμαι
Αυτό είναι λάθος για ερασιτέχνη και αυτοσκοπός του επαγγελματία.
Παιδια εγω δακτυλιδια βαζω οταν γινουν 15 ημερων και βγαζουν φτερακια επειδη δεν ειμαι επαγγελματιας
Στις επαγγελματικές εκτροφές δεν βάζουν καθόλου δαχτυλίδια γιατί δεν τους ενδιαφέρει η πορεία των πουλιών ούτε τα μελλοντικά εκτροφικά αποτελέσματα.
Είναι χρονοβόρο και οικονομικά επιζήμιο γι' αυτούς.
Αντίθετα οι σωστοί ερασιτέχνες... Πάντα βρίσκουν τον τρόπο να περάσουν κλειστά δακτυλίδια στα πουλιά τους.
 
Ο ερασιτέχνης θέλει να ξέρει, να αναγνωρίζει και να σχεδιάζει σωστά την επόμενη κίνησή του για να βελτιωθεί το εκτροφικό του αποτέλεσμα. Τα κλειστά δακτυλίδια τον βοηθούν σ΄ αυτό.
Ο επαγγελματίας προσπαθεί να ανεβάσει την αποδοτικότητα της εκτροφής του χωρίς να δίνει και πολύ σημασία στην ποιότητα. Η απουσία δακτυλιδιών τον βοηθάει σε ταχύτητα, χρόνο και (έμμεσο) χρήμα.
Αυτά...
 
Βαζω δακτυλιδια ανοικτου τυπου επειδη δεν ξξερω να βαλω κλειστου τυπου μπας και κτυπησω στο καναρινακι
 
Ο ερασιτέχνης θέλει να ξέρει, να αναγνωρίζει και να σχεδιάζει σωστά την επόμενη κίνησή του για να βελτιωθεί το εκτροφικό του αποτέλεσμα. Τα κλειστά δακτυλίδια τον βοηθούν σ΄ αυτό.
Ο επαγγελματίας προσπαθεί να ανεβάσει την αποδοτικότητα της εκτροφής του χωρίς να δίνει και πολύ σημασία στην ποιότητα. Η απουσία δακτυλιδιών τον βοηθάει σε ταχύτητα, χρόνο και (έμμεσο) χρήμα.
Αυτά...
Πολύ σωστά!
Όπως λέει και η λέξη ερασιτέχνης σημαίνει εραστής της τέχνης.
 
Αν θέλεις @Kiriakos Hadjiloucas διάβασε αυτό το άρθρο... https://community.petbirds.gr/threads/Ολοκληρωμένη-φροντίδα-καναρινιών.17653/
Εκτιμώ πως θα βοηθήσει πάρα πολύ..
Αν δημιουργηθούν απορίες... μεγάλη η παρέα μας, πολλές οι γνώμες, ρωτάς, φιλτράρεις και υιοθετείς αυτή που για σένα είναι καταλληλότερη.
 
Οι καλητεροι επαγγελματιες ειναι οι σωστοι ερασιτεχνες!
στο κατω κατω στην Ελλαδα δεν γνωριζω να υπαρχουν αδειες για επαγγελματιες εκτρωφοις καναρινων.
 
Δεν βλέπω να υπάρχει κακό στον επαγγελματία.

Στις επαγγελματικές εκτροφές δεν βάζουν καθόλου δαχτυλίδια γιατί δεν τους ενδιαφέρει η πορεία των πουλιών ούτε τα μελλοντικά εκτροφικά αποτελέσματα.
Πως ταιριάζουν μεταξύ τους αυτές οι δύο απόψεις;
 
Μου φαίνεται αδύνατο να μη βάζουν δακτυλίδια κλειστού τύπου στις επαγγελματικές εκτροφες. Και πως, ποσο και με τι αναγνώριση θα πουληθεί;
 
και δεν θελω να γινω επαγγελματιας να βγαζω και θα κανω μια κλουβα να τα αφινω μεσα να πετανε μόνα τους :) μου αρεσει αυτο... η απορια μου ειναι γοα το δακτυλιομα ειναι καλα οου βαζω στις 15 ημερες απλος μονο και για να ξεχωριζω τα αδερφια αν ζευγαρωσω μικρα του χρονου και πολλινω τα ζευγαρια που εχω φετος
Προσωπικά κι εγώ αν δεν ήμουν μέλος συλλόγου με κωδικό και δεν είχα τέτοια εκτροφική προοπτική, έτσι θα έκανα, θα έβαζα δακτυλίδια ανοιχτού τύπου για να ξεχωρίζω τις συγγένειες.
Όμως αν θέλεις να κάνεις κλούβα, πως θα ελέγξεις τα ζευγαρώματα; Δεν "κολλάνε" αυτά τα δύο. Στην κλούβα η επιλογή συντρόφων θα γίνεται από τα ίδια τα πουλιά και όχι από εσένα. Ακόμα και αν κάποια στιγμή τα ζευγαρώσεις εσύ, δεν θα ξέρεις τι έχει προηγηθεί την κατάλληλη εποχή. Για σκέψου αυτά.
 
Μου φαίνεται αδύνατο να μη βάζουν δακτυλίδια κλειστού τύπου στις επαγγελματικές εκτροφες. Και πως, ποσο και με τι αναγνώριση θα πουληθεί;
Το δακτυλίδι είναι κάτι που δεν ενδιαφέρει τους περισσότερο επαγγελματίες του χώρου γιατί χρειάζεται χρόνο, περισσότερη προσοχή κλπ.
Επιπρόσθετα δημιουργούν "ταυτότητα" σε κάθε πουλί και δεν είμαι σίγουρος πως το θέλουν... Το αντίθετο μάλιστα.
Θέλουν αμέσως μετά την πώληση... Να χαθούν ως αρχικοί κάτοχοι.
Σκοπεύουν στο εμπόριο, στοχεύουν σε αριθμούς (άρα χρήματα) και όχι στην βελτιωμένη εικόνα της ράτσας των πουλιών. Τουλάχιστο αυτή την εικόνα έχω για τους "περισσότερο επαγγελματίες" της εκτροφής.
Προσωπικά αν για κάποιο λόγο "χαθεί δαχτυλίδι" σε κάποιο νεοσσό, στεναχωριέμαι πάρα πολύ...
 
Αυτή η λογική του καλού ερασιτέχνη και του κακού επαγγελματία μόνο εδώ ανθεί, μια και είμαστε τόπος εχθρικός προς κάθε επαγγελματική δραστηριότητα, λες και θα μας θρέφει όλους ο καλός θεός του δημοσίου, αυτό δηλαδή μου μας έφερε εδώ που είμαστε.
Ένας επαγγελματίας κάθε κλάδου, έχει δέσει την ζωή του, την επιβίωσή του και της οικογένειάς του, την αξιοπρέπειά του με το επάγγελμά του.
Εφόσον λειτουργεί μέσα σε ένα περιβάλλον που εκ προοιμίου τον θεωρεί απατεώνα και δεν του αναγνωρίζει το αυτονόητο δικαίωμα του κέρδους, είναι φυσικό επόμενο περισσότεροι του λογικά αναμενόμενου να καταφεύγουν σε πονηριές.
Λέγοντας επαγγελματίας, νοείται ο σωστός επαγγελματίας, ο γνώστης.
Λέγοντας ερασιτέχνης δεν εννοείται τίποτα που να περιγράφει σαφώς το γνωστικό του επίπεδο και την ηθική στάση του.
Αν συναντάμε κακούς επαγγελματίες, είναι άλλο. Στηλιτεύστε αυτούς, όχι τον επαγγελματία.
Και δεν είναι ερασιτέχνης κάποιος που πουλάει έστω και ένα πουλί, έστω για να πάρει κλουβιά και τροφές, να ξέρουμε τι λέμε.
 
Aυτό που πρέπει να κάνει ο Κυριάκος για να ξεχωρίζει τους νεοσσούς, είναι να περνάει δακτυλίδια σιλικόνης (κλειστού τύπου) κατα την μεταφορά τους (απογαλακτισμό-30-35 ΗΜΕΡΩΝ).

elastic-800x700_0.webp
 
Back
Top