Αναπαραγωγή Δακτυλιδωμα καναρινιων, ποτε πρεπει να τους τα βαλω;

Εγγραφή
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
616
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
καλημερα σε ολους με μεγαλη μου χαρα θα σας πω οτι εχω τα 1α 3 καναρινακια μου κ ειχα 4 αυγουλακια αλλα τα καταφεραν τα 3. εχω ενα θεμα ομως με τα δακτυλιδια ποτε πρεπει να τους τα βαλω; Εχω παρει κλειστου τυπου. τωρα τα μωρακια ειναι το μεγαλητερο 6 ημερων 5 κ 4αρων 🙄
 
ξεχασα... Κ στο μικρο; Που ειναι 3 ημερων να προσπαθησω σημερα;

Κανονικά δακτυλιδώνεις κάθε ένα πουλάκι ξεχοριστά μόλις φτάσει στην 6η-7η ημέρα
της ζωής του. Εδώ φαίνεται πόσο καλύτερα είναι να παίρνουμε τ' αυγά
και να έχουμε στην φωλιά νεοσσούς ίδιας ηλικίας. Τώρα είσαι αναγκασμένη
να δακτυλιδώνεις στο περίπου, διότι πιθανόν να ξεχωρίζεις τον νεοσσό που είναι 3ων ημερών, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αυτό των 5 απο των 6 ημερών.
Τέλος πάντων, αν περάσεις και στο μικρό, πιθανότατα το δακτυλίδι αύριο δεν θα είναι στο πόδι του,θα έχει βγεί.
Αν έχεις, πέρασε τα δάκτυλακαι μόνον, των νεοσσών με ελάχιστη βαζελίνη ή επιθόλ,
πρίν κάνεις την προσπάθεια.

Υ. Γ Αν η κανάρα σου δεν φοράει δακτυλίδι, η δουλειά αυτή πρέπει να γίνει βράδυ, λίγο πριν "σβήσουν" τα φώτα και μέχρι
να μπει η κανάρα πάλι στην φωλιά να είσαι παρούσα.
 
να σου πω... Αν ειχα 1 η 2 ζευγαρια δεν θα τουσ εβαζα αλλα εχω 4 ζευγαρια κ συντομα θα τα κανω 8 κ θελω να ξερω απο ποιους γονεισ ειναι ποτε γεννηθηκαν να ξερω τι μου γινετε γιατι αν δεν το κανω μπορει αργοτερα να βαλω συγγενεις μαζι για ζευγαρωμα κ δεν το θελω
 
Εγώ έχω σύνολο 34 πουλιά.
Δεν έχω δαχτυλίδια σε κανένα παρά μόνο σε ένα ζευγάρι καναρίνια επειδή έτσι τα αγόρασα.
Θεωρώ πως είναι ξένο σώμα πάνω στο σώμα του πουλιού.

όσο για τους εκτροφείς, είναι αναγκαίο κακό τα δαχτυλίδια.
Δεν μπορούν να βγάλουν άκρη με τις γένες.
Ίσος🙄
 
Οι σημειώσης είναι γραμμένες στα κλουβιά τους 😉
Να κρατάς σημειώσεις στα κλουβιά είναι μια λύση όταν μιλάμε για ζευγαρώστρα και περίοδο αναπαραγωγής.
Τις υπόλοιπες περιόδους πως τα καταφέρνεις;
Αν δηλαδή χρειαστεί να βάλεις μαζί πουλιά από διαφορετικούς γεννήτορες σε μια κλούβα;
Μετά πως θα τα ξεχωρίσεις;
 
Αγαπητέ μου μηλάω για λίγα καναρίνια, οπότε είναι πολύ εύκολος ο διαχωρισμός.
Άλωστε ρώτησα αν τα εμπορευεται που σημαίνει πως αν έχει πολλά,τότε σίγουρα θα χρειαστή δαχτιλίδια.

Μηλάω καθαρά για χόμπι και λίγα πουλιά.
 
Αγαπητέ μου μηλάω για λίγα καναρίνια, οπότε είναι πολύ εύκολος ο διαχωρισμός.
Άλωστε ρώτησα αν τα εμπορευεται που σημαίνει πως αν έχει πολλά,τότε σίγουρα θα χρειαστή δαχτιλίδια.

Μηλάω καθαρά για χόμπι και λίγα πουλιά.
προσωπικά, πιστεύω οτι δαχτυλίδια χρειάζονται όλα τα πουλιά, γιατί έτσι ταυτοποιούνται, με αποτέλεσμα να έχει ο εκτροφέας, σαφή άποψη για την εκτροφική δουλειά που πρόκειται να κάνει.
Και, ακόμη, δεν είναι ανάγκη να εμπορεύεται κάποιος πουλιά, για να έχει πολλά,έχει όρια η αγάπη για δημιουργία μιας εκτροφικής απόλαυσης;
 
Το δαχτυλίδι στα καναρίνια δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος έχει 3 ζευγάρια ή 23 ζευγάρια. Ακόμη και με 3 ζευγάρια μερικές φορές είναι δύσκολο να θυμάσαι ποιό καναρίνι είναι από ποιό ζευγάρι ή και να μπορείς να τα ξεχωρίσεις.

Κάποιος για παράδειγμα που έχει μαλινουά, που σχεδόν όλα είναι κατακίτρινα και ίδια πως θα τα ξεχωρίζει; Ή κάποιος που έχει κόκκινα κ. Α.

Άρα είναι και πρακτικό το θέμα και μάλιστα βοηθάει και στην καταγραφή των καναρινιών αλλά και στη δημιουργία ιστορικού για το κάθε καναρίνι.

Όσο για το αν είναι κάποιος εκτροφέας ή όχι: όλοι εκτροφείς είμαστε και αυτός με τα 2 ζευγάρια και αυτός με τα 102. Και μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όλοι όσοι πουλάνε βάζουν δαχτυλίδια στα καναρίνια...
 
Back
Top