Ζητώ να μου χαρίσουν Δανεικό θηλυκό για την αναπαραγωγή

falkonis

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2014
Μηνύματα
239
Πόλη
Νέα Ιωνία
Αν έχει κάποιος έτοιμο για ζευγάρωμα θηλυκό να μου δωσει θα του επιστρέψω την κανάρα του με τα μισά πουλιά της γέννας τόσο σε θηλικά όσο και σε αρσενικά. Θέλω να ζευγαρώσω ενα κατακίτρικο αρσενικό. Περιοχή Νέας Ιωνίας Αττικής
 
Φαλκόνη πες μας λίγο πως φροντίζεις τα καναρινάκια σου, κάθε πότε καθαρίζεις, αν έχεις εμπειρία στο ζευγάρωμα, σε τι χώρο τα έχεις και τι διατροφή τους παρέχεις.. Θα βοηθήσουν τον "συμπέθερο" να σου δανείσει πιο εύκολα το κοριτσάκι του! 😉 Όπως και μια φώτο του γαμπρού αν μπορέις!
 
Φαλκόνη πες μας λίγο πως φροντίζεις τα καναρινάκια σου, κάθε πότε καθαρίζεις, αν έχεις εμπειρία στο ζευγάρωμα, σε τι χώρο τα έχεις και τι διατροφή τους παρέχεις.. Θα βοηθήσουν τον "συμπέθερο" να σου δανείσει πιο εύκολα το κοριτσάκι του! 😉 Όπως και μια φώτο του γαμπρού αν μπορέις!

Στο λογιστικό μου γραφείο (γωνιακό ισόγειο με 4 μέτρα και άλλα 6 μέτρα όλο τζαμαρία χωρίς στόρια ή κουρτίνες σε απόλυτη αρμονία το φως με το εξωτερικό περιβάλλον), χωρίς να τα ''χτυπά'' ο ήλιος.
Έχω ένα καρδερινοκάναρο, ένα κατακίτρινο αρσενικό, ένα δίχρωμο κίτρινο με σταχτί φτερά και μία κανάρα σταχτιά (τα 2 τελευταία σε διαδικασία ζευγαρώματος).
Όλα τα πουλιά τα έχω σε ζευγαρώστρες 60 χ 30 γιατί θέλω να έχουν χώρο να κινούνται με 2 πατήθρες επάνω άκρες και 2 χαμηλά μέση.
Καθαριότητα κάθε 2 ημέρες εναλλάξ ως πρώτη πρωινή εργασία μέχρι να ανοίξει και ο υπολογιστής μου (τα 2 κλουβιά την μια μέρα και το ζευγάρι την άλλη). Στην διατροφή κελαϊδίνη με ενίσχυση σε κανναβούρι το δίμηνο με το πολύ κρύο, 1 φορά την εβδομάδα χορτάρι μολόχα από τον κήπο ή μαρούλι (στον μούλο τσουκνίδα) και 2 φορές μήλο. Όποιες μέρες έχει σχετική ζέστη βάζω εξωτερικές μπανιέρες. Σουπιοκόκκαλο μόνιμα. Πατήθρες στρογγυλά καλαμάκια του μέτρου που τα κόβω. Τώρα είδα τις ξύλινες και σκέφτομαι να τις αλλάξω
Αν και μεγάλωσα σε σπίτι με κλούβες και κανάρια-καρδερίνες που έφταναν στα 40-50 κομμάτια εγώ βάζω πρώτη φορά να ζευγαρώσω. Είχα πολλά χρόνια ένα καταπληκτικό κανάρι που μου το αποκεφάλισε αρπαχτικό ένα βράδυ καλοκαιριού στο μπαλκόνι του σπιτιού.
Ξέρω λίγα πράγματα και μάλλον παλιές μεθόδους. Δηλαδή εγώ τους βάζω μια φορά το μήνα λίγο ιώδιο στο νερό της ποτίστρας και καμιά φορά στην μπανιέρα.
Με δεδομένο ότι δεν μου αρρωσταίνουν και δεν μου ψοφάνε πουλιά θεωρώ τον εαυτό μου καλό εκτροφέα.
Δηλαδή τα τελευταία 10 χρόνια είχα έστω ένα κανάρι. Εδώ και 2 χρόνια έχω 3 τώρα 4.
Ο κυριότερος λόγος που τα ζευγαρώνω είναι γιατί πιστεύω ότι δεν πρέπει να στερείς από το πουλί την χαρά του ζευγαρώματος και της δημιουργίας οικογένειας.
Δεν γνωρίζω τίποτα από ράτσες και δεν με ενδιαφέρει να μάθω. Θέλω απλά στην πορεία να αποκτήσω κανάρια διαφόρων χρωμάτων χωρίς όμως ιδιαίτερο καημό για αυτό. Με ενδιαφέρει κυρίως το τραγούδι τους.
Δεν αγοράζω και δεν πουλάω πουλιά από άποψη (χωρίς να κατηγορώ όσους κάνουν αγοροπωλησίες) αλλά για το κακό το μάτι πληρώνω ή εισπράττω 1 ευρώ. (συνηθεια από τον πατέρα μου)
Πριν 2 χρόνια (κατά παρέκκλιση και το μετάνιωσα) αγόρασα μια καρδερίνα ότι ήταν φωλιάς και κατάλαβα ότι ήταν πιασμένη, οπότε την έδωσα σε κάποιον στην επαρχία που το έβαλε σε κλούβα δωμάτιο με άλλες καρδερίνες.
 
Δε θα μπορούσες να είσαι πιο περιγραφικός και αναλυτικός! Μπράβο σου! :D
 
Φαλκόνη, να χαιρεσαι το πουλάκι σου. Φαίνεται κάπως παχουλούτσικο, το έχεις δει για λίπος στην κοιλιά και ψηλά στο στήθος;
 
View media item 1706

Δεν ξέρω πως να το κανω αυτό που μου λες. Αλλά έτσι είναι και τα 3 καναρια μου.

Μόνο το καρδερινοκάναρο είναι σπαθάτο
ΜΟΥΛΟΣ2.jpg ΖΕΥΓΑΡΙ ΑΔΑΜ-ΕΥΑ 1.jpg ΖΕΥΓΑΡΙ ΑΔΑΜ-ΕΥΑ 2.jpg ΖΕΥΓΑΡΙ ΑΔΑΜ-ΕΥΑ 3.jpg ΜΟΥΛΟΣ1.jpg
 
Θα πιάσεις το πουλάκι, θα το βρέξεις με το δάχτυλο με λίγο νεράκι στην κοιλιά και στο στήθος, θα παραμερίζεις τα βρεγμένα πούπουλα με το δάχτυλου σου μαλακά και θα δεις το χρωμα του δέρματος, αν είναι κίτρινο ή πορτοκαλί και αν ναι, τότε πράγματι είναι παχουλό και θέλει δίαιτα, άσκηση, γυμναστική κλπ. Αν το κάνεις αυτο και μπορείς, βγάλε φωτό απο το στήθος και κοιλιά και θα σου πούμε.
 
Αν έχει κάποιος έτοιμο για ζευγάρωμα θηλυκό να μου δωσει θα του επιστρέψω την κανάρα του

Πιστεύω πως είναι πιο εύκολο να δανείσεις εσύ στον κάτοχο του θηλυκού καναρινιού τον αρσενικό σου και να σου τον επιστρέψει με τους όρους που θέτεις, παρά το αντίθετο. Κατά την ταπεινή μου άποψη ένα έτοιμο θηλυκό "θα πάει πίσω" αναπαραγωγικά αν ξαφνικά αλλάξει περιβάλλον, καθώς για να γεννήσει πρέπει να νιώσει ασφάλεια. Το έχεις σκεφτεί αυτό;
 
Πιστεύω πως είναι πιο εύκολο να δανείσεις εσύ στον κάτοχο του θηλυκού καναρινιού τον αρσενικό σου και να σου τον επιστρέψει με τους όρους που θέτεις, παρά το αντίθετο. Κατά την ταπεινή μου άποψη ένα έτοιμο θηλυκό "θα πάει πίσω" αναπαραγωγικά αν ξαφνικά αλλάξει περιβάλλον, καθώς για να γεννήσει πρέπει να νιώσει ασφάλεια. Το έχεις σκεφτεί αυτό;

Οχι δεν το σκεφτηκα απλα, δεν το ήξερα. Λοιπον σε ενδιαφερει να σου δωσω το αρσενικό μου με τις προυποθέσεις που εχω πεί;

Θα πιάσεις το πουλάκι, θα το βρέξεις με το δάχτυλο με λίγο νεράκι στην κοιλιά και στο στήθος, θα παραμερίζεις τα βρεγμένα πούπουλα με το δάχτυλου σου μαλακά και θα δεις το χρωμα του δέρματος, αν είναι κίτρινο ή πορτοκαλί και αν ναι, τότε πράγματι είναι παχουλό και θέλει δίαιτα, άσκηση, γυμναστική κλπ. Αν το κάνεις αυτο και μπορείς, βγάλε φωτό απο το στήθος και κοιλιά και θα σου πούμε.
θα το κανω τις επόμενες ημέρες
 
Λοιπον σε ενδιαφερει να σου δωσω το αρσενικό μου με τις προυποθέσεις που εχω πεί;

Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι, καθώς όλες οι κανάρες μου είναι mosaic red και είναι ήδη σε ζευγάρια. Μήπως θα ήταν προτιμότερο να απευθυνθείς σε κάποιον με λιποχρωμική λευκή ή κίτρινη κανάρα;
 
Back
Top