Ασθένειες Δανεισα μια καναρα σε "φιλο" και τωρα κατι εχει

alligator

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2011
Μηνύματα
343
Πόλη
Αταλάντη
ειχα δωσει μια καναρα σε ενα "φιλο" για να την ζευγαρωσει με την συμφωνια να παρω και εγω κανενα πουλακι, εκτος οτι μετα απο τρεις γεννες μεσα στη ιδια τη χρονια δεν πηρα τιποτα οταν λοιπων μου την ξανα εδωσε πισω μετα απο καυγα το πουλακι ηταν σε ασχημη κατασταση το φτερωμα του ηταν αγριο η ουρα της δεν ειναι καθαρη και φουντωτη το αυγο που ειχε απομηνη μεσα στην αυγοθηκη ουτε σκουλικη δεν το ετρωγε και το πουλακι ηταν πολυ αδυνατο τι πρεπει να κανω για να το ξανασυνεφερω
 
μετα απο τρεις γεννες μεσα στη ιδια τη χρονια
Μετά από τρεις γέννες σε συνθήκες που περιγράφεις, λογικό δεν είναι το πουλάκι να είναι σε μαύρο χάλι;
Τι θα κάνεις, καθαριότητα, μπανάκια, ζεστασιά, καλό φαγητό, αυγό, χορταρικά μπόλικα, σουπιοκόκκαλο, σουσάμι ίσως και 4-5 μέρες υγρό ασβέστιο να ανακτήσει τις απώλειες και όχι γέννες φυσικά.
Περίμενε βέβαια και τα παιδιά από τα καναρίνια.
 
ειχα δωσει μια καναρα σε ενα "φιλο" για να την ζευγαρωσει με την συμφωνια να παρω και εγω κανενα πουλακι, εκτος οτι μετα απο τρεις γεννες μεσα στη ιδια τη χρονια δεν πηρα τιποτα οταν λοιπων μου την ξανα εδωσε πισω μετα απο καυγα το πουλακι ηταν σε ασχημη κατασταση το φτερωμα του ηταν αγριο η ουρα της δεν ειναι καθαρη και φουντωτη το αυγο που ειχε απομηνη μεσα στην αυγοθηκη ουτε σκουλικη δεν το ετρωγε και το πουλακι ηταν πολυ αδυνατο τι πρεπει να κανω για να το ξανασυνεφερω
Λοιπόν πρώτο και κυριότερο... μπαίνει σε καραντίνα.
Δεύτερο... Να ξέρεις και να μη δανείσεις ξανά "ζωντανά" σου... Οι ψυχές δεν δανείζονται.
Τρίτο να της βάλεις μια μπανιέρα με μηλόξυδο να κάνει ένα μπανάκι σχεδόν κάθε μέρα για μια και πλέον εβδομάδα, γιατί από την εικόνα που περιγράφεις δείχνει αρκετά βρόμικη.
Τα φτερά μετά από αυτό θα συνέλθουν και θα γίνουν πάλι μαλακά και όμορφα!
Τέταρτο. Για μένα τα λερωμένα και βρόμικα φτερά της, μου δείχνουν πως ή ζούσε σε εξαιρετικά άσχημες συνθήκες... Οπότε χρειάζεται ειδική φαρμακευτική αγωγή... ή είχε φωλιά με μικρά... με ότι αυτό συνεπάγεται!
Τέλος... μην ξεχάσεις την αποπαρασίτωση!
 
Τρίτον να της βάλεις μια μπανιέρα με μηλόξυδο να κάνει ένα μπανάκι σχεδόν κάθε μέρα για μια και πλέον εβδομάδα, γιατί από την εικόνα που περιγράφεις δείχνει αρκετά βρόμικη.
Κύριε Γιάννη πόσο μηλόξυδο βάζουμε στη μπανιέρα; Βάζουμε και στη ποτίστρα μηλόξυδο;

Τέλος... μην ξεχάσεις την αποπαρασίτωση!
Και τέλος με ποιο τρόπο κάνουμε αποπαρασίτωση στα πουλιά;
 
Κύριε Γιάννη πόσο μηλόξυδο βάζουμε στη μπανιέρα; Βάζουμε και στη ποτίστρα μηλόξυδο;
Στην μπανιέρα αρκετό... στην ποτίστρα μικρή ποσότητα και όχι πολύ συχνά. Αν χρειάζεσαι περισσότερα... Δημιούργησε νέο θέμα αν δε σε καλύπτουν αυτά που υπάρχουν γραμμένα στο petbird και αφορούν τη χρήση του μηλόξυδου.

Και τέλος με ποιο τρόπο κάνουμε αποπαρασίτωση στα πουλιά;
Με ένα αντιπαρασιτικό spray (ήπιο) που υπάρχει σε κάθε petshop.
 
  • Like
Αντιδράσεις: spirit
Back
Top