Γενικά Δασκάλεμα και εμπλουτισμός στο κελάηδημα

LIASDynamics

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
93
Πόλη
Αμφιάλη
πως μπορω να δασκαλεψω η να εμπλουτισω το κελαηδημα σε καρδερινα και καρδερινοκαναρο.
υπαρχει δυνατοτητα βελτιωσης;
και αν ναι πως;
 
Δεν μπορείς με "έντιμο" τρόπο. Ειδικά για πουλιά μεγαλύτερα των 2 ετών είναι σχεδόν αδύνατο ακόμη και με σχετικά εκπαιδευτικά cd και βίντεο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Λίγα πράγματα με cd και άλλα τέτοια μέσα...

Δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο με "μουτο" εκπαιδεύεται ή καρδερίνα με ότι συνεπάγεται από την οολη διαδικασία για την υγεία του πουλιού!
 
Τι είναι το μούτο;
Στα καναρίνια, ίσως και στις καρδερίνες, η φωνητική εκπαίδευση γίνεται τα πρώτα δύο χρόνια, όταν είναι μικρά, και στη φάση της πτερόρροιας, τη δεύτερη χρονιά που μπορεί να χάσουν το ρεπερτόριό τους ή ακόμα και να το εμπλουτίσουν με κάποιες φωνές. Σε αυτή τη φάση, κάποια νευρικά κύτταρα του εγκεφάλου αναπτύσσονται και έτσι είναι πιο δεκτικά σε νέες φωνές, ανάλογα φυσικά και με τη φωνητική δυνατότητα του κάθε πουλιού ή της κάθε ράτσας. Έπειτα θεωρούνται σταθερά ως προς το κελάηδισμα τους, με δυσκολία στην αναπροσαρμογή και θεωρείται μάλιστα ότι το αποτέλεσμα είναι δυσανάλογα μικρό (αν υπάρχει) σε σχέση με την προσπάθεια που καταβάλλεται.
 
Λίγα πράγματα με cd και άλλα τέτοια μέσα...

Δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο με "μουτο" εκπαιδεύεται ή καρδερίνα με ότι συνεπάγεται από την οολη διαδικασία για την υγεία του πουλιού!
εννοεις το κλασσικο μπαουλιασμα; Που λενε;
δεν θα ηθελα να κανω στα πουλια κατι τετοιο.
 
δεν θα ηθελα να κανω στα πουλια κατι τετοιο.
Και καλά κάνεις φίλε μου.

Να υπενθυμίσω ότι οι συζητήσεις για μούτους, ξόβεργες, παγίδες και άλλα... "μερακλίδικα", δεν επιτρέπονται.
 
Το καρδερινικαναρο ειναι και αυτό μεγάλο; Γιατί απο ότι ξέρω μετά το δεύτερο έτος δεν μπορείς να κανεις κάτι
 
Το καρδερινικαναρο ειναι και αυτό μεγάλο; Γιατί απο ότι ξέρω μετά το δεύτερο έτος δεν μπορείς να κανεις κάτι
περσυναρι ειναι.
βλεπω ολο το κερατσινι εδω ειναι.
🙂
 
περσυναρι ειναι.
βλεπω ολο το κερατσινι εδω ειναι.
🙂
Αυτό βλέπω και εγώ. Πάντως για το πουλάκι δεν νομίζω να καταφέρεις και πολλά, τα καρδερινικαναρα ειναι δύσκολα με τις φωνές, εγώ πάντως θα τους έβαζα στην πτεροροια το πρωί και το σούρουπο cd να ακούνε. Σίγουρα δεν θα βλάψει και θα ακούς και εσύ το κελαιδασμα
 
Back
Top