Γενικά Δαχτυλίδια ανοιχτού τύπου για τα πουλιά

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Παιδια υπαρχουν δαχτυλιδια ανοιχτου τυπου για να βαλω στα καρδερινοκαναρα μου;
Θελω να τα ''σημειωσω'' π.χ. κοκκινο δαχτυλιδι αυτο ειναι θηλυκο πρωτης γεννας μαιου.. Κατι τετοιο θα ηθελα να κανω, ωστε να ξερω ποιο πουλι ειναι απο που και ποτε ειναι γεννημενο!

Υ. Γ... Σε κανα 2 μαγαζακια που ρωτησα μου ειπανε για 250 δαχτυλιδια..
Εγω θα ηθελα καμια 15αρια και πολλα ειναι..
 
Στο κατάστημα δεν μπορούν να σου δώσουν μεμονωμένα κομμάτια; Λογικά όμως, θα πρέπει να υπάρχουν και συσκευασίες με λιγότερα.

Aν έχει κάποιος και του περισσεύουν μπορεί να σου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα για τα στοιχεία αποστολής. Δυστυχώς εγώ δεν έχω για να σε εξυπηρετήσω.
 
υπαρχουν δαχτυλιδια ανοιχτου τυπου.
Ασφαλώς και υπάρχουν... σε πολλά χρώματα με ελάχιστη ποσότητα τα 20 και τιμή περίπου 2-3 ευρώ.
Είναι δακτυλίδια κατασκευασμένα από αλουμίνιο στη σωστή για την περίπτωση διάμετρο.
Βγαίνουν στα βασικά χρώματα... κόκκινο, μαύρο, κίτρινο, μπλέ, πράσινο, χρυσό, ασημί, μωβ και ίσως και άλλα που ξεχνώ.
Έχουν πάνω τους και αριθμούς που θα σε βοηθήσουν...
Για αγορά μπορείς να ψάξεις όπου σε βολεύει..
 
Στο κατάστημα δεν μπορούν να σου δώσουν μεμονωμένα κομμάτια; Λογικά όμως, θα πρέπει να υπάρχουν και συσκευασίες με λιγότερα.

Σταυρο σε ευχαριστω! Δεν πειραζει! τους εχω παρακαλεσει σκεψου.. Δεν ανοιγουν λεει την συσκευασια..
Λιγα λεει δεν φερνουν.. Μονο απο συλλογο.. Αλλα ο συλλογος εχει κλειστου τυπου..

Ασφαλώς και υπάρχουν... σε πολλά χρώματα με ελάχιστη ποσότητα τα 20 και τιμή περίπου 2-3 ευρώ.

Κυριε Γιαννη ευχαριστω για το λινκ!
Αυτα θελουν μηχανημα για να τα βαλω; ή μπορω και με το χερι να τα κλεισω;
 
Το μόνο που γράφουν πάνω τους είναι ένας ομοιόχρωμα χαραγμένος αριθμός και τίποτε περισσότερο.

Ενταξει.. Απλα ελεγα μηπως ελεγαν π.χ. χρονολογια
αλλα νταξει δεν με πειραζει αφου ειναι για μενα!
 
Μπορείς να βρεις και πλαστικά ή σιλικόνης...
Δακτυλιδια Πολυχρωμα Πλαστικα
Eγχρωμα δακτυλιδια σιλικονης

Θα σου πρότεινα μάλιστα να βρεις χρόνο και να διαβάσεις για https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/ που πιστεύω πως είναι και τα ιδανικά δαχτυλίδια για τα πτηνά μας.
 
Απλα εχω μια απορια.. Τα δαχτυλιδια σιλικονης δεν τα τσιμπανε αφου καταλαβουν πως ειναι μαλακά; δεν τα κοβουν απο τα τσιμπηματα που τους κανουν;
 
Τα δαχτυλιδια σιλικονης δεν τα τσιμπανε αφου καταλαβουν πως ειναι μαλακά; δεν τα κοβουν απο τα τσιμπηματα που τους κανουν;
αν τα πουλιά φοράνε ίδη δαχτυλίδι και το έχουν συνηθίσει δεν θα τα τσιμπάνε αν όμως δεν είναι μαθημένα θα προσπαθούν να τα βγάλουν τώρα αν θα μπορέσουν κιόλας δεν ξέρω
 
δεν τα κοβουν απο τα τσιμπηματα που τους κανουν;
Τα καναρίνια, καρδερίνες κλπ δεν έχουν τη δύναμη στο ράμφος που χρειάζεται για να τα καταστρέψουν...
 
Τα καναρίνια, καρδερίνες κλπ δεν έχουν τη δύναμη στο ράμφος που χρειάζεται για να τα καταστρέψουν...

Ενταξει τοτε, εσεις εχετε δοκιμασει κατι τετοιο; ή παντα κλειστου τυπου δαχτυλιδια χρησιμοποιειται;
 
Ενταξει τοτε, εσεις εχετε δοκιμασει κατι τετοιο; ή παντα κλειστου τυπου δαχτυλιδια χρησιμοποιειται;
Χρησιμοποιώ σε όλα τα πουλιά τα δακτυλίδια - ταυτότητες αναγνώρισης (κλειστού τύπου), που προμηθεύομαι από το σύλλογό μου...
Όμως σε κάθε αρσενικό καναρίνι του κοπαδιού μου φοράω και ένα ανοικτού τύπου δαχτυλίδι που μου επιτρέπει να το αναγνωρίζω από μακρυά και με μεγαλύτερη ευκολία τόσο από τα θηλυκά όσο και από τα υπόλοιπα όμοια με αυτό καναρίνια.
breeding season 2014 377.webp
Χωρίς τα δεύτερα χρωματιστά και ανοικτού τύπου δαχτυλίδια η αναγνώριση θα μου ήταν πολύ δύσκολη και θα έπρεπε να το πιάνω για να το ξεχωρίζω.
breeding season 2014 450.webp
 
Σε κανα 2 μαγαζακια που ρωτησα μου ειπανε για 250 δαχτυλιδια
Τι να σου πω για τα πακέτα Ε Π Α Γ Γ Ε Λ Μ Α Τ Ι Σ Μ Ο Σ! Οπως είπε και ο Γιάννης μπορεις να τα βρεις στο ίντερνετ αρκεί να ξέρεις τη διάμετρο που χρειάζεσαι ή σε κάποια πετ σοπ που 《ΜΠΟΡΟΥΝ》να σου δώσουν για συλλόγους απο οτι ξέρω κλειστου τύπου δίνουν!
 
Κλειστου τυπου νομιζω πως τωρα δεν μπαινουνε μιας και εχει αναπτυχθει το πουλακι.. Ετσι νομιζω βεβαια.
 
Κλειστου τυπου νομιζω πως τωρα δεν μπαινουνε μιας και εχει αναπτυχθει το πουλακι.. Ετσι νομιζω βεβαια.
Σωστά νομίζεις... Τα δακτυλίδια περνιούνται την 6-7 μέρα της ζωής τους
Ούτε νωρίτερα και ασφαλώς όχι μετά την 8 μέρα... είναι αδύνατο να περαστούν.
 
Για καλη μου τυχη απο μια ερωτηση το πετ σοπ που ειχε αυτα τα δαχτυλιδια, ετσι πηρα μερικα να κανω την δουλεια μου.
Εβαλα σε ολα τα καρδερινοκαναρα.. Τα 2 απο τα 5 ειχανε θεματακι με το δαχτυλιδι, το τσιμπανε συνεχεια και ανεβαζουν το ποδι τους πανω.. Τα αλλα 3 δεν τα ενοχλει καθολου.. Και μαλιστα στα 2 που τα ταιζει ακομα η καναρα δεν ειδα να την ενοχλει αυτο.. Θα μου πειτε δεν ειναι και κλειστου τυπου αλλα δεν υπηρχε καποια περιπτωση να την ενοχλουσαν; Να ειχε την περιεργεια να δει τι ειναι;
 
θα μου πειτε δεν ειναι και κλειστου τυπου αλλα δεν υπηρχε καποια περιπτωση να την ενοχλουσαν; Να ειχε την περιεργεια να δει τι ειναι;
Σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ ανοιχτού και κλειστού τύπου. Τα πουλιά δεν γνωρίζουν καν ότι είναι δαχτυλίδια πόσο μάλλον τη διαφορά μεταξύ ανοιχτού και κλειστού. Πιστεύουν απλώς ότι είναι ξένο σώμα και προσπαθούν να το απομακρύνουν.
 
Βασίλη όταν βάζεις δαχτυλίδι σε μεγάλο πουλί, θέλει παρακολούθηση τις πρώτες μέρες γιατί μπορεί να τραυματίσει το πόδι του στην προσπάθεια του να το βγάλει. Τα δαχτυλίδια αυτά να τα βάζεις αμέσως όταν το πουλί βγει από την φωλιά. Επίσης υπάρχει και ένα ακόμα θέμα που θέλει προσοχή. Όταν κόβεις ένα δαχτυλίδι για να το βάλεις στο πουλί, στο σημείο που ήταν ενωμένο μένει ένα μικρό γρέζι, αυτό πρέπει να το τροχίζεις με μιά λεπτή λίμα πριν την τοποθέτηση για να μην τραυματίσει το πόδι του πουλιού.
 
Back
Top