Αναπαραγωγή Δαχτυλίδια σε νεοσσούς καρδερινας

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Καλησπέρα, μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης με τα καναρίνια, αγόρασα κ ένα ζευγάρι καρδερίνες τον προηγούμενο Οκτώβριο από εκτροφέα του συλλόγου της περιοχής μου, όπου είμαι κ εγώ μέλος κ φυσικά προμηθεύτηκα κ τα ανάλογα δαχτυλίδια με τον κωδικό μου. Οι καρδερίνες μου λοιπόν φέρουν δαχτυλίδι κλειστού τύπου, είναι περσινά πουλιά κ απ ότι μου ειπε ο άνθρωπος δεν είναι αδέρφια. Έγινε λοιπόν η ανάλογη προετοιμασία στα πουλιά που βρίσκονται σε μεγάλη κλούβα διαστάσεων 1,2 μήκος, 0,6 πλάτος κ 0,6 ύψος. Τέλη Μαΐου έκαναν την πρώτη τους φωλιά κ οταν άρχισαν να βγαίνουν τα μικρά, τα οποία ήταν 5 κ βγήκαν μέσα σε δυο μέρες, πλησίαζα να δω αν τάιζαν κ έδειχναν ταϊσμένα όχι όπως φαίνονται τα καναρινακια με τα λαιμουδακια τούμπανο, αλλά τις περισσότερες φορές που τα έβλεπα στις 4 μέρες που έζησαν φαίνονταν καλά. Μετά την 4η μερα δεν επέζησε κανένα. Όποτε μετά από λίγο έκαναν κ μια δεύτερη φωλιά κ τα άφησα παρόλο που έχουμε μπει για τα καλά στις ζεστες. Αρχές του μήνα βγήκαν τρία μικρά κ δυο είχαν πεθάνει στο αυγό. Την Τρίτη μέρα πέθανε ακόμη ένα κ φτάσαμε στη έκτη μερα που αποφάσισα να βάλω δαχτυλιδια. Κατά την ετοιμασία της φωλιάς έραψα δυο δαχτυλίδια στην τσόχα όπως έχω διαβάσει από τον κύριο μισαλουρη, ένα με καύματα από λευκοπλαστ στο χρώματα του δέρματος κ ένα μπλε. Βάζω λοιπόν στα ποδαράκια τους τα δάχτυλιδια καλυμμένα με λευκοπλαστ αργά το βράδυ κ την άλλη μερα με αγωνία το πρωί είδα ότι ήταν όλα καλά. Σήμερα όμως βρίσκω το ένα πουλάκι πεταμένο εκτός φωλιάς νεκρό κ το δεύτερο με διαλυμένο το ποδαράκι. Τι πιστεύετε ότι μπορεί να έφταιξε για να μην έχουμε του χρόνου τα ίδια;
 
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις δακτυλίδια 2,7 mm (τύπου D) όπου θα τα περάσεις την 6-7η ημέρα αντί για 4-5η που περνάς τα αντίστοιχα 2,5mm. Η διαφορά είναι ότι δεν είναι οι γονείς τόσο επιμελείς με την καθαριότητα μετά από μερικές ημέρες, αλλά δεν μπορείς να κατέβεις σε εκθέσεις - διαγωνισμούς με αυτά τα δακτυλίδια (νομίζω).
 
Back
Top