Γενικά Δαχτυλίδωμα cockatiel

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
μου εστειλαν δαχτυλια ανοιχτου τυπου για τα κοκατιλ.. Το ενα μωρο ειναι 8 και το αλλο 7 ημερων.. Θελω να τους βαλω για να ξεχωριζω αργοτερα πιο ειναι το πρωτοποιο το δευτερο κοκ...
πως να το βαλω;δεν θα το ενοχλει;
 
Τα ανοιχτού τύπου μπορείς να τα βάλεις και αργότερα. Καλύτερα να τα βάλεις γύρω στις 20 μέρες μιας και τώρα μπορεί οι γονείς να τα αφαιρούν εύκολα. Με κάποιο αιχμηρό αντικείμενο (μαχαίρι πχ) ανοίγεις το δαχτυλίδι τόσο ώστε να μπορεί να περάσει απο την κνήμη του πουλιού, έπειτα το κλείνεις με το χέρι σου. Το ανοιχτό δεν περνιέται περαστά, όπως τα κλειστού τύπου.
 
απο τωρα πρεπει να τα παρω στα χερια μου για να ξεχωριζω πιο ειναι το πτωτο και ποιο το δευτερο..σε 20 μερες δεν νομιζω να τα ξεχωριζω, αλλα αν υπαρχει κυνδινος...
 
απο τωρα πρεπει να τα παρω στα χερια μου για να ξεχωριζω πιο ειναι το πτωτο και ποιο το δευτερο..σε 20 μερες δεν νομιζω να τα ξεχωριζω, αλλα αν υπαρχει κυνδινος...

Αν κρύβουν τα πόδια τους κάτω απο το σώμα τους τότε βάλτα σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα.
 
ο πρωτος τα κρυβει σιγουρα, στο δευτερο το βαζω και αργοτερα...
δεν υπαρχει πιθανοτητα να σφινωσει στην κλειδωση του ποδιου;
 
εχει σημασια το αν θα το βαλω, στο μερος αποτο πελμα ως την κλειδωση ή απο την κλειδωση και πανω;
 
εχει σημασια το αν θα το βαλω, στο μερος αποτο πελμα ως την κλειδωση ή απο την κλειδωση και πανω;

https://community.petbirds.gr/threads/Δακτυλίδωμα-νεοσσών.1118/
δες αυτό το βίντεο καταρχήν για να δείς σε πιο σημείο μπαίνει.
και ένα σχέδιο (το βέλος δείχνει το σημείο) Το σημείο είναι ανάμεσα απο τον αστράγαλο έως το γόνατο.
 

Συνημμένα

  • cockatiel.webp
    cockatiel.webp
    8,4 KB · Προβολές: 57
Και ένα βιντεάκι για δαχτυλίδωμα cockatiel.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top