Ασθένειες Δεκαοχτούρα εμφάνισε πληγές στα πόδια και αδυναμία

Xaroula1

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
15
Πόλη
Αριδαία
Καλησπέρα στην ομάδα.
Έχω μια δεκαοχτούρα εδώ και ένα χρόνο μέσα στο σπίτι, την βρήκαμε πεσμένη και τη μεγαλώσαμε εμείς, το τελευταίο 3μήνο μου εμφάνισε στα πόδια του πλήγες και έβαλα κρέμα ΚΕΝΑΚΟΜ καλυτέρευσε για λίγο, αλλα μετά απο καιρό τα δύο του δάχτυλα πήραν κλήση κατά πάνω και στο σημείο της κληδωσης εμφάνισε πληγή. τον δίνω αντιβίωση ΜΠΑΙΤΡΊΛ, ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΠΡΟΒΙΤΑ και κεραλοιφή στα δάχτυλα του. Εδώ και 4 μέρες έχει αδυναμία και δεν μπορεί να πετάξει με αποτέλεσμα να πληγιάσει στο στέρνο του, στο οποίο έβαλα ΜΠΕΤΑΤΙΝ, το χρώμα του είναι σκουρο γκρι γιατί δεν κάθεται στον ηλιο. Το φαγητό του είναι διαφοροι σπόροι για περιστέρια καθώς και κάτι πετραδάκια. Όλα αυτά σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνιάτρου. Αλλά βλέπω να χειτοτερεύει. Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας, σας παρακαλώ.
Ευχαριστώ.
 

Συνημμένα

  • 20210613_150421.webp
    20210613_150421.webp
    46,5 KB · Προβολές: 14
  • 20210613_150410.webp
    20210613_150410.webp
    57,8 KB · Προβολές: 14
Όλα αυτά σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνιάτρου.
Θα πρέπει να επισκεφτείτε τον Κτηνίατρο, τα προβλήματα είναι πολλά και χρειάζεται ειδικός.

Εύχομαι να τα καταφέρει !
 
Οι συγκεκριμένες τετράγωνες πατήθρες αυτού του μεγέθους δεν είναι σωστές και είναι ίσως η αιτία των προβλημάτων στα πόδια.

τον δίνω αντιβίωση ΜΠΑΙΤΡΊΛ
Γιατί το δίνεις αυτό, ποιος το συνέστησε;
 
@Stavros
ευχαριστω.
Για την φοτο τον εβαλα εκει. ειναι μεσα στο σπιτι παντα και καθεται σ ενα μαξιλαρακι
 
Το Baytril ειναι αντιβιοτικο ευρεως φάσματος και ενα απο τα πιο βαρια σκευασματα.Δεν ειναι για συχνη χρηση.

Είναι τετοιες οι πληγες που δεν τις καλυπτει τοπικη αντιβιωτικη κρεμα?
Οι πατηθρες οντως ακαταλληλες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
τον εχω παει και αυτές ειναι οι οδηγίες του. συγκεκριμένα έχει ειδίκευση στα πτηνα.
εχετε κατι να μου προτείνεται τι να κανω.
[automerge]1623615613[/automerge]
[automerge]1623615648[/automerge]
@Tony Forpus
[automerge]1623615686[/automerge]
@Tony Forpus
ΚΕΝΑΚΟΜ εβαζα στα δαχτυλα του. αυτην μου συνεστησε ο κτηνιατρος.
 
Εμεις εδω ως μελη καταθετουμε εμπειριες,προβληματισμους και την αποψη μας αλλα απο την στιγμη που το πουλακι χειροτερεύει,κατι δεν παει καλα.
 
Και σωστα κανεις αλλα κι εμεις οσο και λαθος να βλεπουμε ή να θεωρούμε κατι δεν μπορουμε να υποκαταστήσουμε τον γιατρο.
Προτεινω να παρεις και δευτερη γνωμη.
 
Στην περιοχή σου δυσκολα θα βρεις κατι.

Παρε τηλ στη Θεσσαλονίκη τον Σαντοριναιο και εξηγησε του την κατάσταση,θα σε βοηθησει εκτιμω.
ΣΑΝΤΟΡΙΝΑΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΟΣ-ΠΤΗΝΙΑΤΡΟΣ

Στειλε του και με email φωτογραφιες και πληρες ιστορικο αφου τον παρεις πρωτα τηλ.
 
Για την φοτο τον εβαλα εκει. ειναι μεσα στο σπιτι παντα και καθεται σ ενα μαξιλαρακι
Είναι και αυτό πρόβλημα για τα πόδια του. Δεν πρέπει να πατάει μόνιμα σε επίπεδες επιφάνειες αλλά να έχει κάπου ένα σταντ με σωστές πατήθρες για αναπαύεται όποτε θέλει.
 
Η επομενη επιλογη ειναι στο διαγνωστικο της Κομοτηνής που μπορείς να στείλεις και κουτσουλια για εξεταση.

 
@Xaroula1 @Tony Forpus
τελικα δε θα μπορεσουμε να συνεργαστουμε λογο αποστασης. μου ειπε λιγα πραγματα και θα τα κανω.
κουτσουλια ειχα κανει ελεγχο και δεν ειχε κατι.
το δαχτυλο του με απασχολει και που δεν μπορει να πεταξει.
καπου πιο κοντα δεν εχει πτηνιατρο?
 
Back
Top