Γενικά Δεκαοχτούρα επιστρέφει και κάθεται στη γλάστρα που είχε γεννήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης opali
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

opali

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2020
Μηνύματα
2
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Πριν ένα μήνα και κάτι διαπίστωσα πως σε μία γλάστρα στο μπαλκόνι μου μια 18ούρα άφησε δύο αυγά. Δεν ήξερα τι να κάνω διότι γνώριζα ότι γεμίζουν ακαθαρσίες και ψοίρες. Μετά από σκέψη τα άφησα εκεί που είναι ώστε να γεννηθούν τα νέα μωράκια. Βοηθούσα με τον τρόπο μου όσο μπορούσα. Έλειψα ένα τριήμερο και όταν γύρισα μετά από έναν μήνα το ένα από τα δύο πουλάκια είχε πετάξει. Είχε μείνει το δεύτερο. Κάποια στιγμή ήρθε μία φίλη της μαμάς μου το είδε και είπε οτι και το δεύτερο είναι έτοιμο να πετάξει. Το πήρε στα
Χέρια της το σήκωσε κ αφήνωντάς το στον αέρα εκείνο πέταξε και έφυγε. Εγώ σε αυτή τη δεύτερη διαδικασία δεν ήμουν σπίτι γιατι δε θα άφηνα να το κάνει. Απο τότε παρατηρω οτι η μανα μάλλον επιστρεφει κ κάθεται στην ίδια γλάστρα. Πιστεύετε ότι ψάχνει το δεύτερο παιδάκι
Της; Επίσης με τι τρόπο μπορω να αποφύγω να ξαναέρθουν, γιατι με τρομαξατε με τις ψοιρες και με το οτι οντως το μπαλκόνι μου γέμιζε
κάθε μέρα ακαθαρσίες σε μεγάλες ποσότητες. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Δεν ψάχνει κανένα μωρό. Απλά ετοιμάζεται για δεύτερη γέννα, καταλαβαίνοντας ότι το σημείο είναι ασφαλές. Τώρα για τις ψείρες, εάν δεν έχουν παρε δώσε με άλλα πουλιά δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι ψείρες των πουλιών δεν πάνε βόλτα έτσι για πλάκα. Πάνε από "θύμα" σε "Θύμα" ή εάν θέλεις καλύτερα από "εστιατόριο" σε "φαστφουντάδικο". Για τις κουτσουλιές εκεί που κάθονται και βλέπεις τα γνωστά βουναλάκια, βρέξε μια εφημερίδα να κολλήσει στο πλακάκι έτσι και τα πουλιά θα κάνουν την "δουλειά" τους και εσύ δεν θα πάθεις κάποια ζημιά από τα περιττώματα. Εάν δεν τις θέλεις τρόμαξε τις, θα χαθεί η ασφάλεια και θα φύγουν. Εάν έχεις ωδικά καλό θα ΄ταν. Καλή συνέχεια.
 
@gianniskilkis 2η γέννα; Έλα Χριστέ! Τσακ μπαμ! Νομίζω πως θα την τρομάξω γιατί φτάνειιι(άσε που εσωτερικά στεναχωρέθηκα και λίγο που έφυγαν ξαφνικά τα πουλιά). Δέθηκα γρήγορα! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Πολύ χρήσιμες!
 
Back
Top