Αναπαραγωγή Δεν έβαλα ψεύτικα αυγά στη φωλιά, μπορεί να έχω απώλειες;

Νίνα-Νίνα

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
16
Σήμερα η κανάρα μου έκανε το δεύτερο αυγό. Επειδή πρώτη φορά ζευγαρώνω καναρίνια, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Δεν βρήκα ψεύτικα αυγά στα petshop και έτσι τα άφησα στην φωλιά. Υπάρχει πιθανότητα να έχω απώλειες; Και τι πρέπει να κάνω όταν γεννηθουν;
 
Να κοιτάς αν όλα ταίζονται, το μικρότερο να μην καταναλώνεται από τα μεγαλύτερα και αν χρειαστεί να βοηθάς στο τάισμα. Να ξέρεις ότι και ένα κουφετο να έβαζες αντί αυγου η καναρα θα το κλωσαγε!
 
Να κοιτάς αν όλα ταίζονται, το μικρότερο να μην καταναλώνεται από τα μεγαλύτερα και αν χρειαστεί να βοηθάς στο τάισμα. Να ξέρεις ότι και ένα κουφετο να έβαζες αντί αυγου η καναρα θα το κλωσαγε!


Ευχαριστώ πολύ! Αυτο με το κουφέτο πολύ καλό, δεν το έχω ακούσει ποτέ...
 
Η γνωμη μου είναι να μην κάνεις τίποτα περισότερο απο το να τους παρεχεις αυτα που χρειάζονται από την διατροφή τους.

Ουτε να πιαστεις με ταίσματα αφού είσαι αρχάρια.

Πιο έμπειρη είναι η κανάρα σου, από σένα.

Ολα καλά θα πάνε και αν χρειαστείς κάτι... Εδώ είμαστε τσούπα μου.
 
Ναι αυτο ισχύει δεν θα επεμβάσεις αν δεν χρειαστεί! Λογικά καλα θα τα πάει αρκεί να μην πλακώνονεται ο μικρότερος από τους μεγάλους. Αν λες εμένα φυσικά!
 
Ναι αυτο ισχύει δεν θα επεμβάσεις αν δεν χρειαστεί! Λογικά καλα θα τα πάει αρκεί να μην πλακώνονεται ο μικρότερος από τους μεγάλους. Αν λες εμένα φυσικά!


πότε πρέπει να απομακρύνω τον αρσενικό?
 
Αν δεν είναι επιθετικος δεν χρειάζεται να τον απομακρυνεις αυτός θα ταΐζει την θηλυκια όσο είναι στην φωλιά και θα βοηθάει πολύ στο τάισμα από την 5η(συνήθως) μέρα μέχρι τον απογαλακτισμό των μικρών !
 
απλα τωρα που δεν εκανες την αλλαγη των αυγων με ψευτικα, τα νεοσσα θα γεννηθουν σε διαφορετικες μερες, με διαφορετικη αναπτυξη.συνηθως τα πιο μεγαλα σε μεγεθος και ηλικια επιβιωνουν πιο ευκολακαι μπορει τα πιο μικρα να μην επιβιωσουν. Αυτα δε στα λεω για να τρομαξεις απλα αν γινει να εισαι προετοιμασμενη. Οπως σου ειπαν οι πιο εμπειροι απο πανω η καναρα ειναι πιο εμπειρη απο εσενα αλλα θα πρεπει να κοιτας και εσυ μην τυχων τα πιο μικρα δεν ταιζονται αρκετα ή και καθολου.
διαβασε εδω
Δεν επιβιώνουν όλα τα μικρά
 
Eχω διαβάσει σχετικα άρθρα αλλα είμαι αισιόδοξη! Πριν απο λίγο για πρώτη φορά ο αρσενικος έκατσε στην φωλιά μαζί με την θηλυκια.. Αυτο είναι καλό σημάδι;
 
Eχω διαβάσει σχετικα άρθρα αλλα είμαι αισιόδοξη! Πριν απο λίγο για πρώτη φορά ο αρσενικος έκατσε στην φωλιά μαζί με την θηλυκια.. Αυτο είναι καλό σημάδι;

Για άλλο λόγο έκατσε ο αρσενικός εκεί...

Είναι και πονηρούλης ο άτιμος

;)
 
μη το πειραζεις καθολου το ζευγαρι, ο αρσενικος βοηθαει στο ταισμα οταν θα βγουν τα μικρα, απλα να τους εχει αυγο, αυγοτροφη και ενα καλο μειγμα σπορων, εγω ποτε δεν εχασα μικρα με διαφορα 4 ημερων, η καναρα ξερει και τα ταιζει αναλογα, αν ψοφησει καποιο τοτε σιγουρα ηταν προβληματικο και ψοφησε
 
Back
Top