Ασθένειες Δεν έχει καθόλου κέφι

Paintkiller

PB New Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2018
Μηνύματα
74
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σε όλους σας!
Λοιπόν έχω δύο παπαγάλους εκλεκτούς (έναν αρσενικό και μια θυλικια) Σήμερα το πρωί ο αρσενικός δεν μιλούσε καθόλου όπως κάνει κάθε πρωί. Από το πρωί μέχρι τώρα μιλάει ελάχιστα, είναι συνέχεια κουρνιασμενος και δεν έχει φαει σχεδόν καθόλου! Βέβαια έχει δύναμη και πετάει και όταν είναι στο κλαδί δεν πρόβλημα ισορροπίας, δεν πέφτει. Η διατροφή τους ειναι: σπορια, λαχανικά και μαγειρευτά φαγητά που και που(φακές κα) Η θυλικια είναι εντάξει. Τι να κανω,; Να περιμένω και να δω; Να του δώσω μηλοξυδο;
 
υπάρχει δυνατότητα να τον βάλεις μόνο του σε κλουβί(μήπως έχει κάτι και επιβαρύνει το θηλυκό)και για να παρακολουθήσεις τις κουτσουλιές του;
έφαγε κάτι διαφορετικό χτες, προχτές που μπορεί να τον πείραξε;
βγαίνει εκτός κλουβιού και μπορεί να χτύπησε κάπου ή δάγκωσε κάτι που δεν έπρεπε;
μήπως άλλαξε κάτι στο χώρο του που τον φόβισε;
ρίξε μια ματιά και στους γιατρούς της περιοχής σου, για να είσαι προετοιμασμένος εάν δεις ότι δεν καλυτερεύει.

το μηλόξυδο γιατί να το δώσεις;

περαστικά του!
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν νομίζω ότι έφαγε κάτι διαφορετικό που μπορεί να τον πειράξε. Να χτυπησε δεν νομίζω γιατί δεν έχει αίμα και όταν τους κάναμε μπάνιο δεν φάνηκε κάτι. Το μηλοξυδο θέλω να το δώσω και γιατί περιέχει πολλές βιταμίνες μέταλλα κα. Ακόμα έχω διαβάσει ότι σταματάει την ανάπτυξη βακτηρίων. Αν το δώσω σε τι ποσότητα;
 
Γειά σου... Έχεις να του δώσεις να φάει κάρβουνο; Γιατί μπορεί κάτι να τον πείραξε... Πότε δεν ξέρεις...

Μήπως δαγκωσε κάτι εκτός κλουβιού;

Αν έχει κάποια μόλυνση που λέει ο λόγος το μηλοξυδο μπορεί να μην κάνει δουλειά...

Αν έχεις την δυνατότητα να τον πας στον Σαντοριναιο στην Ανάληψη αύριο το πρωί...
Καλό θα ήταν όμως να τα πας και τα δύο να τα δει...

Εύχομαι μην είναι κάτι σοβαρό...

Μήπως δεν κοιμάται το βράδυ καλά λόγο ζέστης;
 
Το βράδυ πιστεύω είναι εντάξει, έχει δροσιά μέσα στο σπίτι. Θα δω μάλλον θα τον πάμε αύριο το πρωί. Κάρβουνο δεν έχω αλλά πρέπει να πάρω. Τώρα που το σκέφτομαι χτες σκάλιζε τον τοίχο οπότε ίσως να έφαγε κάτι από εκεί.
 
Λοιπόν τελικά δεν τους πήγαμε στον πτηνιατρο. Σήμερα μιλάει αρκετά και φαίνεται να έχει περισσότερη ενέργεια. Βέβαια δεν νομίζω να έχει φάει πολύ. Μηλοξυδο δεν του έδωσα επειδή ήθελα να δω πως θα ήταν σήμερα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 
Back
Top