Αναπαραγωγή Δεν έχω δει να βατεύονται ακόμη

Alexandros2233

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2017
Μηνύματα
5
Πόλη
Πετρούπολη
Καλησπερα σε ολη την ομαδα!
Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση η οποια με απασχολει ιδιαιτερα...
Εχω ενα ζευγαρι καναρινια και τα εχω βαλει στην διαδικασια της αναπαραγωγης.
Εχω κανει διατροφικη προετοιμασια εχουν πυρωσει και καναρα εχει φτιαξει φωλια και σημερα καθισε παρα πολυ λιγο δεν εχει κανει καποιο αυγο ακομα
Εχω κατσει να τα κοιταω και δεν εχω δει να βατευονται μεταξυ τους γιατι ομως αυτο;
 
Δεν είναι σίγουρο ότι θα τα πετύχεις σε αυτή τη φάση. Εάν γίνει, θα είναι τυχαίο και δεν χρειάζεται καν να το επιδιώξεις. Το μόνο που χρειάζεται είναι να είσαι σίγουρος ότι έχεις βάλει ένα αρσενικό με ένα θηλυκό πουλάκι μαζί, να έχεις κάνει σωστά όλα τα βήματα της προετοιμασίας που χρειάζονται και να διαβάσεις προσεκτικά το άρθρο μας για την αναπαραγωγή των καναρινιών ώστε να είσαι βεβαιωθείς ότι δεν σου έχει ξεφύγει τίποτα.
 
Εχω ακολουθησει πιστα την κσθε οδηγια για την αναπαραγωγη των καναρινιων... Εχουν πυρωσει και τα δυο φιλιουντσι ο αρσενικος ταιζει την θυλικια και γενικοτερα ολα κυλανε σωστα. Η καναρα εχει στρωσει φωλια οπως προειπα πιθανον αυριο να γεννησει αυγο... Δεν ξερω ομως γιατι δεν βατευονται...
 
Η καναρα εχει στρωσει φωλια οπως προειπα πιθανον αυριο να γεννησει αυγο
Είτε σήμερα είτε αργότερα, θα γίνει κάποια στιγμή. Προσπάθησε μόνο να μην ενοχλείς καθόλου τα πουλιά.

Επίσης, την επόμενη φορά να έχεις τα πουλιά με χώρισμα μεταξύ τους καθ' όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας τους και μόλις δεις την κανάρα να ολοκληρώνει το χτίσιμο της φωλιάς, να αφαιρέσεις το χώρισμα. Έτσι, είναι πολύ πιθανόν να τα πιάσεις στα πράσα, ακόμη και εκείνη τη στιγμή.
 
Δεν έχω πει ότι δεν έχουν ζευγαρώσει αλλά ότι μπορεί να έχει γίνει και να μην το έχεις αντιληφθεί. Σε αυτή τη φάση, δεν χρειάζεται να σε απασχολεί αυτό.
 
Δεν έχω πει ότι δεν έχουν ζευγαρώσει αλλά ότι μπορεί να έχει γίνει και να μην το έχεις αντιληφθεί. Σε αυτή τη φάση, δεν χρειάζεται να σε απασχολεί αυτό.
Σε ευχαριστω πολυ
 
Η καναρα εχει στρωσει φωλια οπως προειπα πιθανον αυριο να γεννησει αυγο... Δεν ξερω ομως γιατι δεν βατευονται
Συνήθως όταν μπει στην τελική ευθεία ακολουθεί και το ζευγάρωμα.
Η φωλιά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να προηγηθεί αρκετά από την ωοτοκία...
Ένστικτα καθοδηγούν όλες τις κινήσεις των πουλιών.. κι αυτά δε σφάλλουν ποτέ.
 
Δεν ξερω ομως γιατι δεν βατευονται...
😀 καθεσαι και τα παρατηρεις με τις ωρες για να δεις βατεμα εεε; Ετσι εκανα και εγω τα πρωτα χρονια που ζευγαρωνα τα καναρινακια μου πηγαινα σχολειο και ειχα απλετο χρονο!

Εχω ακολουθησει πιστα την κσθε οδηγια για την αναπαραγωγη των καναρινιων... Εχουν πυρωσει και τα δυο φιλιουντσι ο αρσενικος ταιζει την θυλικια και γενικοτερα ολα κυλανε σωστα. Η καναρα εχει στρωσει φωλια οπως προειπα πιθανον αυριο να γεννησει αυγο...
Από αυταπου λες ολα πανε αψογα και κυλουν ρολοι! Μπραβο σου γι αυτο σημαινει οτι τα φροντιζεις σωστα! Μπορεις να μην πετυχεις κανενα βατεμα και να εχεις 5 στα 5 ενσπορα αυγουλακια! Και να εχεις δει βατεματα και να ειναι μονο ενα ενσπορο. Ποτε δεν μπορεις να ξερεις με τη φυση και τις πιθανοτητες. Παντως γενικα τα καναρινια συνηθιζουν να βατευονται νωρις το πρωι και λιγο πριν νυχτωσει! 😉
 
Μην αγχωνεσαι με το θέμα του βατεματος...
Το θέμα είναι ότι όλα δείχνουν ότι προχωρας σωστά!
Μην αγχωνεσαι, ξέρουν τι κάνουν! Εσύ μείνε θεατής, κάνε αυτά που πρέπει, μην τα ενοχλεις και θα έρθουν τα αυγά και τα πουλιά


Μπορεί να μην τα πετύχεις σε βατεμα και ένα έχει γίνει π.χ όταν κοιμοσουν...
 
Σήμερα το πρωί που πήγα να τους βάλω φρέσκο νερό ή φωλιά ήταν μισοδιαλυμενη γιατί έγινε αυτό;
 
Back
Top