Αναπαραγωγή Δεν βλέπω κουτσουλιές σε νεοσσούς τεσσάρων ημερών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mikegr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mikegr

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2021
Μηνύματα
24
Πόλη
Αθήνα
Η καναρα γεννησε πριν 4 μερες. Τσεκαρα αν οι νεοσσοι ταϊζονται και ειδα οτι η κοιλια τους ειναι πρησμενη, τουμπανο. Κουτσουλιες δεν ειδα. Ειναι φυσιολογικο; Ειχα κανει και περσι αναπαραγωγη αλλα δε θυμαμαι την κοιλια τοσο φουσκωμενη. Πρεπει ν ανησυχησω;
 
@mikegr Λές γέννησε πριν τέσσερις μέρες.Μετα λες τσέκαρα τούς νεοσσούς. Λίγο μπερδεμένο
 
Τσεκαρα αν οι νεοσσοι ταϊζονται και ειδα οτι η κοιλια τους ειναι πρησμενη, τουμπανο.
Για να τσεκάρεις αν ταΐζονται να κοιτάς τον πρόλοβο τους.

Αν υπάρχει άμμος ή grit στο κλουβί καλό θα είναι να αφαιρεθούν.
 
@mikegr , μήπως να ανέβαζες μια φωτό από τους νεοσσούς με την πρησμένη κοιλιά (αν γίνεται να φαίνεται και ο λαιμός τους ώστε να δούμε αν οι πρόλοβοί τους είναι γεμάτοι...)
 
@ianos Σημερα βλεπω οι προλοβοι ειναι αδειοι. Αυτο δε με ανησυχει, θα τα ταϊσω εγω. Η κοιλια με ανησυχει, αν και σημερα ειδα μια δυο κουτσουλιες. Και τα τρια ετσι ειναι
 

Συνημμένα

  • IMG_20230323_162602.webp
    IMG_20230323_162602.webp
    13 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20230323_162619.webp
    IMG_20230323_162619.webp
    12,3 KB · Προβολές: 21
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
θα τα ταϊσω εγω.
Καλό θα είναι να αφήσεις τους γονείς να τα ταΐζουν και να αποφύγεις τις περιττές επαφές με τα μικρά.
Τα μικρά εκτός από φαγητό χρειάζονται και την ζεστασιά της κανάρας για να επιβιώσουν, για να έχουν φτάσει μέχρι εδώ οι γονείς μάλλον κάνουν καλά την δουλειά τους.
Αν η κανάρα ενοχληθεί από τις παρεμβάσεις μπορεί να παρατήσει την φωλιά με άσχημα αποτελέσματα για τους νεοσσούς.
Μπορείς να παρακολουθείς την κατανάλωση του αυγού ή της αυγοτροφής, όσο μεγαλώνουν τα μικρά τόσο μεγαλύτερη θα είναι η κατανάλωση.
 
Πράγματι, αποκλείεται να μην ταΐζονται και να έχουν φτάσει σε αυτήν την ανάπτυξη. Κι εγώ θα έλεγα να τα αφήσεις στη φροντίδα των γονέων τους. Δίνεις αυγό ή αυγοτροφή;
 
ΟΚ, αν δεν το κάνεις, τα τροφοδοτείς με αυγό, μόνο που θα πρέπει να το αλλάζεις κάθε 2-3 ώρες γιατί αλλοιώνεται πολύ σύντομα. Και με αυγοτροφή αν θέλεις, αρκεί να είναι όντως αυγοτροφή, και όχι κάτι κίτρινα παρασκευάσματα που πουλάνε τα πετ σοπ και ενίοτε τα ονομάζουν βιταμίνη ή αυγοτροφή.
 
Back
Top