Αναπαραγωγή Δεν βλέπω την κανάρα να ταΐζει πολύ και φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρουν

Kanarinatos

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2019
Μηνύματα
65
Και έρχονται οι πρώτοι νεοσσοί σιγα σιγά. Την καναρα όποτε την παρακολουθώ, δεν βλέπω να τους ταΐζει και πολύ και γενικά φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρουν. Το ερώτημα μου ειναι το εξής: Ξεκινάω να τους ταΐζω εγω, κι αν ναι, από την 2η μέρα ζωής; Επίσης τροφή με κρόκο αυγου, νεράκι και φρυγανιά ειναι καλή συνταγή, και πόσες σταγόνες πρέπει να δίνω καθε πότε;
 
και γενικά φοβάμαι
Μην αφήσεις τον δικό σου φόβο να σε οδηγήσει σε λάθη, η κανάρα ταΐζει όσο πρέπει και όσο τα μικρά θα μεγαλώνουν τόσο περισσότερο θα τα ταΐζει.
Αν χρειαστεί να ταΐσεις (σε περίπτωση απώλειας των γονιών) θα πρέπει να προμηθευτείς κρέμα για νεοσσούς.
Καμία κρέμα για νεοσσούς δεν μπορεί να αντικαταστήσει σε αξία το τάισμα των νεοσσών από τους γονείς.

Φρόντισε να έχουν οι γονείς διαθέσιμο βραστό αυγό, αυγοτροφή και σπόρους και όλα θα πάνε καλά.

Καλή συνέχεια!
 
Για ποιο λόγο να ταΐσεις νεοσσούς από τη στιγμή που δεν τους έχει παρατηρήσει η κανάρα; Το τι είναι πολύ ή λίγο το ξέρει αυτή. Παρεμβαίνουμε μόνο αν τα παρατήσει εντελώς.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Βραστό αυγό έχω πάντα διαθέσιμο, σπόρους κλασσικούς επίσης καθώς και καμελίνα και περίλλα. Στις 7 μέρες ζωής τους θα προσθέσω φρούτα και λαχανικά. Ωστόσο όταν λέτε αυγοτροφή ποια εννοείται; Τις απλές του εμπορίου, που έχουν και ένα υποτυπώδες χρώμα; (πχ έχω manitoba κόκκινη για το άλλο μου καναρίνι)
 
Στις 7 μέρες ζωής τους θα προσθέσω φρούτα και λαχανικά
Θα σου πρότεινα μετά τις 15 μέρες να δώσεις φρούτα και λαχανικά.
όταν λέτε αυγοτροφή ποια εννοείται
Παλαιότερα έδινα αυτή:
και τώρα αυτή:
 
@Stavros @ΙΩΑΝΝΗΣ@ To θέμα μου είναι ότι δεν αφαιρούσα τα αυγά για να μην επέμβω, και ο 1ος με τον 4ο νεοσσό έχουν αρκετή διαφορά μεγέθους, άρα υπάρχει ο φόβος του θανάτου από ασιτία. Στην περίπτωση αυτή, αν δω από τον πρόλοβό του ότι δεν τρώει, επεμβαίνω για να ταίσω μόνον αυτόν ή υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσω πρόβλημα;
 
Να συμπληρώσω ότι η τοποθέτηση 2 ψεύτικων αυγών στο κέντρο της φωλιάς θα λειτουργήσει και ώς ''φράχτης'' που μπορεί να ξεχωρίσει τα πιο μικρά από τα πιο μεγάλα.
 
Back
Top