Αναπαραγωγή Δεν βλέπω την κανάρα να ταϊζει το μικρό

sotirakis

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
10
Πόλη
Πέραμα
Παιδιά για σας, είμαι καινούργιος στη παρέα και μόλις που γέννησε η κανάρα μου. Δεν την βλέπω να ταϊζει το μικρό(έκανε 3 έσκασε σήμερα μόνον το 1) έχω βάλει αυγοτροφή, μήλο και φυσικά μίγμα τροφής και όστρακα. Τί άλλο να κάνω;
 
Tin proti kai defteri mera den einai efkolo na katalabeneis i mana taisei i oxi. Oute katalabeneis kati apo to prolobo tou pouliou. Min anoisixeis, kanonika i Kanara taisei, ala den to blepeis.
 
οπως ειπε ο αλεξανδρος ειναι δυσκολο να καταλαβεις αν το ταιζει τις πρωτες μερες. Παρατηρησε τα αρκετη ωρα να δεις και αν δεις οτι δεν ταιζει καθολου ταισε το και εσυ να το βοηθησεις.
 
δυσκολο να καταλαβεις αν το ταιζει τις πρωτες μερες. Παρατηρησε τα αρκετη ωρα να δεις και αν δεις οτι δεν ταιζει καθολου ταισε το.


Το πρώτο 24 απο προσωπική ανασχόληση με τα πουλιά καμία μάνα δε ταιζει.
(θα διακινδινέψω να πώ ότι φτάνουν μέχρι και τις 36 ώρες. Καθαρά απο προσωπική παρατήρηση).

Τα μικρά σαν φαγητό έχουν το κρόκο απο το αυγό στο στομάχι τους και γι αυτό ζούνε.

Το να ταίσεις νεοσσό μιάς ημέρας είναι λίγο παράτολμο.
Ουτε το κεφάλι του δε μπορεί να κρατίσει αλλά ούτε το σηκώνει

Να τονίσω ότι οι μανάδες δε σηκώνοντε απο τη φωλιά τις πρώτες 2 -3 μέρες αλλά ταίζουν απο κάτω. Μόνο αν θέλουν να προμηθευτούν φαγητό.
 
Back
Top