Φάρμακα Δεν βρίσκω πουθενά το Baycox

marina.chania

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
39
Καλησπέρα σας.
Ψάχνω στο ίντερνετ για να βρω το Baycox και δεν το βρίσκω πουθενά, ούτε στο pet shop της περιοχής μου.
Μπορείτε να με βοηθήσετε;
Ευχαριστώ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy

Νομίζω ότι αυτό είναι δες το και εσύ για να επιβεβαιωθείς
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Αυτό Αντώνη δεν ισχύει με όλα τα πετ σοπ...
Αυτο Ευα ισχυει σε ολα τα διαδικτυακά pet shops γιατι αυτο οριζει η νομοθεσια.
Εχεις καποιο παράδειγμα να μας δωσεις απο pet shop που μεσω του eshop του μπορεις να παραγγηλεις και να αγορασεις το Baycox?
[automerge]1569516432[/automerge]
Χίλια ευχαριστώ παιδιά, το παρήγγειλα.

Που το βρηκες τελικα Μαρινα;
 
Σωστη κίνηση καθως καταστηματα με αγροτικα εφοδια εχουν αυτη την δυνατότητα σε αντίθεση με τα pet.

Το εχει δει γιατρός το πουλακι:
Πως προεκυψε η διάγνωση;
[automerge]1569518444[/automerge]
@eva vrs
Για να μεινει ως πληροφορια στο θεμα μιας και ανοιξαμε την κουβεντα ριξε μια ματια εδω .
ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο ειναι παρανομο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι μου το έφεραν οι γονείς από Pet shop και ήθελα να βεβαιωθώ ότι είναι καλά. Πρώτη φορά απέκτησα παπαγάλο και διάβαζα κάθε μέρα πληροφορίες για να μάθω για τη σωστή διαβίωσή του. Έστειλα τις κουτσουλιές για έλεγχο σε εργαστήριο πτηνοπαθολογίας και η διάγνωση είναι αυτή: Οι καλλιέργεις για κολοβακτηριοειδή, μύκητες και για ψιττάκωση είναι αρνητικές. Στην άμεση μικροσκοπική όμως παρατηρήθηκαν coccidia spp. ( Isospora lacazei) και αυγά Ascaridia galli. Ξεκινάμε με το baycox 2,5% 3 σταγόνες σε 100ml νερό ταυτόχρονα με 3 σταγόνες κονάκιο ( βιταμίνη Κ). Για 2 ημέρες θα δώσεις μόνο πολυβιταμίνες και μετά για άλλες 2 ημέρες πάλι baycox 2,5% με κονάκιο στην προαναφερόμενη δοσολογία. Για αποπαρασίτωση στην συνέχεια θα δώσουμε για 24 ώρες μόνο το teniazine της TAFARM 4 σταγόνες σε 100ml πόσιμο νερό και μετά για 3 ημέρες πολυβιταμίνες και προβιοτικά στο νερό (liviferm της CHEVITA: 1/4 του φακέλλου σε 500ml νερό).
[automerge]1569519859[/automerge]
 

Συνημμένα

  • 71254712_1496898630465776_4790619071852838912_n.webp
    71254712_1496898630465776_4790619071852838912_n.webp
    81,1 KB · Προβολές: 14
Ναι ναι
[automerge]1569520704[/automerge]
Μου είπε ότι είναι σε αρκετά καλή κατάσταση για πουλάκι απο pet shop. Είναι άγριο αλλά σιγά σιγά με συνηθίζει και τρώει απ το χέρι μου. Στο Pet shop είπαν ότι είναι αρσενικό 8 μηνών αλλά έχω την υποψία ότι είναι θηλυκό γιατί βγάζει ένα μονότονο συνεχή ήχο. Διάβασα ότι τα αρσενικά κάνουν διαφορετικούς ήχους. Οπότε τώρα δεν ξέρω πώς να τον φωνάζω, Μαρίνο ή Μαρίνα 😂
[automerge]1569520981[/automerge]
Α κάτι τελευταίο, σας ζάλισα, είχα βάλει στη πορτούλα ένα μανταλάκι για να κρατάει τη πόρτα ανοιχτή όταν το ταίζω και γιατί δεν θέλω να νοιώθει φυλακισμένο- αφού πρώτα επιβεβαίωσα βέβαια ότι δεν βγαίνει γιατί φοβάται. Με το μανταλάκι λοιπόν ξετρελάθηκε το δάγκωνε και έπαιζε και επειδή φοβήθηκα το έβγαλα. Μόλις πλησιάζω πάλι το μανταλάκι στο κλουβί κάνει σαν τρελό πάλι, χοροπηδάει από χαρά και περιμένει να του το δώσω να το δαγκώσει. Είναι νορμάλ αυτό; Όπως το δάγκωνε δεν κατάπιε κάτι, το έλεγξα. Αλλά φοβήθηκα λίγο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μόλις πλησιάζω πάλι το μανταλάκι στο κλουβί κάνει σαν τρελό πάλι, χοροπηδάει από χαρά και περιμένει να του το δώσω να το δαγκώσει. Είναι νορμάλ αυτό; Όπως το δάγκωνε δεν κατάπιε κάτι, το έλεγξα. Αλλά φοβήθηκα λίγο.
Αγόρασέ του/της κανά παιχνίδι ξύλινο να έχει να μασουλάει... Είναι νορμάλ :)
 
Αυτο Ευα ισχυει σε ολα τα διαδικτυακά pet shops γιατι αυτο οριζει η νομοθεσια.
Εχεις καποιο παράδειγμα να μας δωσεις απο pet shop που μεσω του eshop του μπορεις να παραγγηλεις και να αγορασεις το Baycox?
Ναι το είχα δει όταν το έψαχνα για να το παραγγείλω...
Δεν θυμάμαι το πετ σοπ, θα το ψάξω αύριο και θα σας πω ποιο ήταν...
 
Όχι κανένα θέμα... Το ένα πετ σοπ ήταν petsamolis και το άλλο δεν θυμάμαι... Πάνε και πέντε χρόνια σχεδόν...
Εμένα πάντως γενικά... μόνο δύο φορές έτυχε να μου πουν πως απαγορεύεται να μου στείλουν φάρμακα...
Όλοι οι υπόλοιποι στέλνουν κανονικά...
 
Καλα στην Ελλαδα ειμαστε, οι νομοι ειναι για να υπαρχουν οχι για να τηρουνται...
Με μια συντομη ματια δεν βρηκα το baycox στο site χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι παρανομως καποια στιγμη το πουλαγε...

Καπως ετσι αλλωστε "δουλεύουν" και οι "γιατροι" του FB οταν ο καθενας βρισκει φαρμακα ελευθερα!
 
Back
Top