Γενικά Δεν είμαστε άνθρωποι

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Κάποιος έπιασε το γεράκι, του τύλιξε τα πόδια με μονωτική ταινία και το απελευθέρωσε να πεθάνει από ασιτία ή στην καλύτερη από επίθεση κάποιου άλλου αρπακτικού.
Πως μπορούμε να μην απορούμε τελικά για το γένος μας...
Είμαστε άνθρωποι εμείς και τα ζώα... ζώα;
Πατήστε το σύνδεσμο να δείτε το βίντεο

https://www.facebook.com/singing.birds.507/posts/135823047440307

Ευτυχώς που υπάρχουν κι άνθρωποι να μας"'ξελασπώνουν" !
 
Oύτε καν μπαινω στον κοπο να το δω, θα φρίξω. Δεν παραξενεύομαι όμως, αυτό είναι το είδος μας. Το μόνο ίσως (μαζι με τους χιμπατζήδες απ' οτι εχω διαβάσει) που κάνει κακό, έτσι για πλάκα.
 
Ούτε κι εγώ θα το δω. Η περιγραφή μου θυμίζει τη φωτογραφία του κουταβιού με τα δεμένα πόδια που έριξαν ζωντανό σε ποτάμι/θαλασσα, δεν θυμάμαι.
Είναι απίστευτο το πόσο κακος μπορεί να γίνει ένας άνθρωπος μόνο για την πλάκα του όπως λέει και ο κ. Διονύσης.
 
Ούτε κι εγώ θα το δω. Η περιγραφή μου θυμίζει τη φωτογραφία του κουταβιού με τα δεμένα πόδια που έριξαν ζωντανό σε ποτάμι/θαλασσα, δεν θυμάμαι.
Είναι απίστευτο το πόσο κακος μπορεί να γίνει ένας άνθρωπος μόνο για την πλάκα του όπως λέει και ο κ. Διονύσης.

εγω σκεφτομαι πολλες φορες οταν μπορουν να κανουν τετοια αποτροπαια πραγματα στα ζωα, που ειναι ανυπερασπιστα και δεν ενοχλουν κανενα, τι τους σταματει ωστε να μη κανουν κατι τετοιο και σε ανθρωπο!
 
εγω σκεφτομαι πολλες φορες οταν μπορουν να κανουν τετοια αποτροπαια πραγματα στα ζωα, που ειναι ανυπερασπιστα και δεν ενοχλουν κανενα, τι τους σταματει ωστε να μη κανουν κατι τετοιο και σε ανθρωπο!
Κανείς. Η ψυχολογία λέει ότι οποιος κάνει κακό σε ανυπεράσπιστο ζωο είναι 100% σίγουρο οτι αν βρει την ευκαιρία θα κάνει το ίδιο σε άνθρωπο. Επειδή έχω σπουδάσει το θέμα (τα αρχαία χρονια που ήμουν μικρός 😛 ) έχω χασει το λογαριασμό από παραδείγματα ψυχοπαθών δολοφόνων που όλοι είχαν ξεκινήσει βασανίζοντας ζώα.
 
Κανείς. Η ψυχολογία λέει ότι οποιος κάνει κακό σε ανυπεράσπιστο ζωο είναι 100% σίγουρο οτι αν βρει την ευκαιρία θα κάνει το ίδιο σε άνθρωπο. Επειδή έχω σπουδάσει το θέμα (τα αρχαία χρονια που ήμουν μικρός 😛 ) έχω χασει το λογαριασμό από παραδείγματα ψυχοπαθών δολοφόνων που όλοι είχαν ξεκινήσει βασανίζοντας ζώα.
δλδ πρασγατικα! Πως πετας ανυμπορα μωρακια στο καδο σκυλάκια, γατακια κτλ! Με τη ψυχη! Πως μπορουν και βαζουν φολες, κρεμανε κτλ!
 
δλδ πρασγατικα! Πως πετας ανυμπορα μωρακια στο καδο σκυλάκια, γατακια κτλ! Με τη ψυχη! Πως μπορουν και βαζουν φολες, κρεμανε κτλ!
Νιώθουν δυνατοί. Νιώθουν ότι έχουν ισχύ ζωής και θανάτου επάνω στην ανήμπορη ψυχή. Αυτό είναι το κίνητρό τους. Πριν τους καταδικάσουμε σε αιώνια κόλαση, να προσθέσω ότι ενα ποσοστό άνω του 90% έχει περάσει αντίστοιχα βασανιστήρια και έχει ψυχολογικά τραύματα απ' την παιδική του ηλικία.
Την τελική "ευθύνη" πάντα την έχει η οικογένεια.
 
Κανείς. Η ψυχολογία λέει ότι οποιος κάνει κακό σε ανυπεράσπιστο ζωο είναι 100% σίγουρο οτι αν βρει την ευκαιρία θα κάνει το ίδιο σε άνθρωπο.
Ακριβώς το ίδιο ήθελα να πω κι εγώ.
Θεωρώ πως πρόκειται για άτομα με πολλά τραύματα ή κόμπλεξ που νιώθουν ανώτερα προκαλώντας πόνο σε κάποιον πιο αδύναμο. Δεν είναι τυχαίο ότι άτομα που κακοποιούν ζώα, γυναίκες ή παιδιά, τρέμουν από τον φόβο τους όταν έχουν να αντιμετωπίσουν άτομα με την ίδια με εκείνους μυϊκή δύναμη.
 
Τόσα χρόνια εδώ μέσα έχω γνωρίσει χιλιάδες ανθρώπους και κατά συνέπεια συμπεριφορές προς τα πουλιά και γενικά τα ζώα. Πλέον δεν με εκπλήσσει τίποτα. Είναι όμως πολύ λυπηρό κάθε φορά όταν βλέπεις τέτοια πράγματα. Ευτυχώς, η νέα γενιά είναι περισσότερο ευαισθητοποιημένη και έτσι τα περιστατικά αυτά έχουν πτωτική τάση.
 
Απαράδεκτο και κτηνώδες. Πώς το κάνουν αυτό; Τι λογίζεται ο νους τους; Είναι άπονοι και άκαρδοι. Το καλό από αυτή την υπόθεση είναι η διάσωση του γερακιού!
 
Ειναι η μειοψηφια νομιζω τετοιες συμπεριφορες και το καλο ειναι οτι για εναν που θα προβει σε τετοιες ενεργειες υπαρχουν δυο που θα τις διορθωσουν.
Καλο θα ηταν να μην συμβαινουν αλλα απο την αλλη ενας τελειος κοσμος, περα απο βαρετος, ειναι ουτοπικος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top