Αναπαραγωγή Δεν ενδιαφέρει τα Βudgie μου η φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης peterl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

peterl

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2014
Μηνύματα
55
Πόλη
Πύργος
καλησπέρα σε όλους... έχω 2 παπαγαλάκια (ζευγάρι) Βudgie εδώ και 1,5 χρόνο. Η θηλυκιά ήταν πολύ επιθετική με το αρσενικό αλλά τον τελευταίο μηνά μετά την πτερορεία άλλαξε αφού και ο χαλινός της έγινε καφέ και φυσικά του αρσενικού μπλε. Τα είχα προετοιμάσει με σουπιοκοκαλο και κομματάκια από μήλα και καρότο επίσης και με αυγό βραστό. (τα προτίμησαν δεόντως ) Πριν τέσσερις μέρες τους έβαλα και την φωλιά... Το θέμα τώρα είναι ότι η θηλυκιά εκτός από δυο φορές την δεύτερη μέρα δεν έχει ενδιαφερθεί καθόλου για την φωλιά. Τα έχω σε ήρεμο μέρος δεν τα ενοχλεί τίποτα, είναι και τα δυο πυρωμένα και ταΐζει το ένα το άλλο... Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος; το αρσενικό πάντως δεν κάνει καμιά κίνηση πάντως... Τι να κάνω; (για θέμα ζέστης δεν νομίζω αφού έχω ανοιχτό το παράθυρο και φέρνει αέρα... Τι μου προτείνετε;
 
Δεν ειναι εποχη αναπαραγωγης μπορει αυτο να τα επηρεαζει.
 
ίσως αλλά νομίζω ότι από τώρα ξεκινάει η αναπαραγωγική περίοδος από Σεπτέμβριο
 
Ξεκινάει όντως η εποχή αναπαραγωγής για τα μπάτζι. Κάνε λίγη υπομονή, 4 ημέρες ίσον τίποτα. :)
 
δεν είναι λίγο περίεργο όμως να μην έχουν δώσει καμία σημασία στη φωλιά \;
 
δεν είναι λίγο περίεργο όμως να μην έχουν δώσει καμία σημασία στη φωλιά \;
Θα το κάνουν όταν θα μπουν στη διαδικασία αναπαραγωγής.
Προς το παρόν έχουν άλλα στο μυαλό τους.
 
εμενα μπενοβγεναν αλλα τιποτα☹το αρσενικο ταιζε το θυληκο μηπος φταιει που ειχαν 1 χρονω διαφορα και το αρσενικο νομιζε το θυληκο ηταν μικρο και το ταιζε;
 
descrok οταν καθεται στην φωλια το θηλυκο πρεπει να το ταιζει το αρσενικο
 
Back
Top