Αναπαραγωγή Δεν επιβιώνουν όλα τα μικρά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anddar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anddar

PB New Member
Εγγραφή
17 Οκτ 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Νίκαια
Καλησπέρα. Εγώ έχω το εξής πρόβλημα. Έχω δύο ζευγάρια σε ξεχωριστές ζευγαρώστρες φυσικά από τα οποία παίρνω πουλάκια δεν έχω παράπονο. Εκείνο όμως που με στεναχωρεί είναι ότι σε κάθε γέννα υπάρχουν 3 ως 4 μικρά και επιβιώνουν μόνο 1 έως 2,τα άλλα πεθαίνουν την πρώτη μέρα η το πολλή να αντέξουν τρεις μέρες.Αυτό που παρατηρώ είναι πως η κανάρα τις πρώτες μέρες κάθεται όλο στην φωλιά παρόλο που δεν αφήνω άσπορο αυγό μέσα.Λέται να τα σκαει;
Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος τη να κάνω ☹
 
Πρίν απ' όλα πρέπει να αφαιρείς τα αυγά. Να τα αντικαθιστάς
με πλαστικά και να τα επαναφέρεις όλα μαζί όταν γεννά το
τελευταίο αυγό. Μ' αυτόν τον τρόπο δεν έχεις το καθημερινό περίμενε της κανάρας
για να εκκολαφθούν ένα-ένα τα αυγά. Εκκολάπτονται όλα μαζί και αναγκάζεται
να ταίσει γιατί η απαίτηση για φαί, είναι απ' όλους τους νεοσσούς και επίμονη, αλλά και επειδή δεν υπάρχουν αυγά πλέον προς εκκόλαψη.
Τώρα, το να μεταφέρουν οι γονείς ασθένειες σαν φορείς,
είναι μέσα στις πιθανότητες γι' αυτό και οι μεγάλοι εκτροφείς, με τα πολλά πουλιά
κάνουν προληπτικές αγωγές με αντιβιωτικά κλπ. Εμείς εκείνο που μπορούμε να κάνουμε
είναι, σχολαστική καθαριότητα, πρόληψη για εξωπαράσιτα αλλά και για ταινίες,
καλή ποιότητα σπόρων και αυγοτροφής. Συνήθως αυτά είναι αρκετά για να μην συμβαίνουν
ατυχήματα στην φωλιά.
 
επειδη βλεπω οτι ο κ μακης ειναι εκτος αυτη τη στιγμη παιρνω την πρωτοβουλια να σου απαντησω εγω.η ταινια ειναι ενα ειδος σκουληκιου εσωπαρασιτου
 
Αυτό με το να παίρνω τα αυγά βάζοντας ψεύτικα και να τα βάζω στο τέλος όλα μαζί πιάνει ρε παιδιά η μήπως χαλάσουν τα αυγά; Δεν το έχω κάνει ποτέ μου και φοβάμαι λίγο
 
ευχαριστω δημητρη!
anddar παιρνεις καθε μερα το αυγο και βαζεις στη θεση του ενα ψευτικο. Οταν κανει και το τελευταιο αυγο βγαζεις ολα τα ψευτικα και βαζεις τα κανονικα. Τα αυγα θα τα εχεις πανω σε βαμβακι η' σε σπορους και δεν παθαινουν τιποτα. Ετσι ολα τα μικρα βγαινουν μαζι απο το αυγο.
 
τα αυγα θα τα εχεις πανω σε βαμβακι η' σε σπορους και δεν παθαινουν τιποτα. Ετσι ολα τα μικρα βγαινουν μαζι απο το αυγο.

Να συμπληρώσω απλά οτι

Τα αυγά είναι καλύτερο να τα τοποθετούμε σε σπόρους
γιατί αναπνέουν καλύτερα και δεν ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες που μπορεί να αποβούν μοιραίες.

Προσοχή στο εξής...
ο αεροθάλαμος πρέπει να είναι πρός τα επάνω και δεν χρειάζοντε γύρισμα.
 
μπαμπη αν και τα γυριζω, ο αεροθαλαμος ειναι στην πιο λεπτη απο τις δυο ακρες του αυγου, ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος;
 
μπαμπη αν και τα γυριζω, ο αεροθαλαμος ειναι στην πιο λεπτη απο τις δυο ακρες του αυγου, ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος;



Δημήτρη δεν χρειάζεται να γυρίζεις...
είναι δοκιμασμένο οτι λειτουργεί. 😉

Όσο για το αυγό κάτι εχεις μπερδέψει ή εγω δε κατανοώ καλά
Π'αντως εδώ υπάρχει ενα λινκ για να σου λυθεί η απορία σου
Εσωτερική άποψη του αβγού


ΥΓ Με πρόλαβε ο Σταύρος...άμεση επέμβαση...
 
σωστη η παρεμβαση του BISBA! Ο αεροθαλαμος προς τα πανω παντα.
 
Back
Top