Αναπαραγωγή Δεν εχει στιγματα το αυγο μηπως επειδη ειναι ασπορο;

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα! Καιρο ειχα να σας ενοχλησω με αποριες ε;
λοιπον η καναρα μου εκανε μια γεννα με 7 αυγα(2 απο το κλαδι και 5 στη φωλια) και εχουμε 3 μαναρια υγιεστατα! Στις 9-11-13 μαιου εκανε 3 αυγα εκ των οποιων το τελευταιο μαλακο-διαφανο.σταματησαμε την γεννα χαρηγησαμε ασβεστιο φουλ (ξυσμενο σουπιοκοκκαλο-υδατοδιαλυτο-σουσαμι) βιταμινες οπως και πριν κι επιπλεον τα εβγαλα σε εξωτερικο χωρο οπου το απογευμα τα βλεπει απευθειας ο ηλιος. Εχει 3-4 μερες που η καναρα αρχισε να μαδαει το μικρο (εχω την καναρα με τα μικρα κ τον αρσενικο απο το χωρισμα για να μην την ζευγαρωσει) οποτε της εδωσα φωλια και νημα να παιζει και να κανει την ασπορη γεννα που εγραφε καπου ο κος μακης.σημερα το πρωι εκανε ενα καταγαλανο αυγουλακι χωρις στιγματα, οχι μαλακο ομως. Τι σημαινει αυτο; Επειδη ειναι ασπορο δεν εχει στιγματα; Εξακολουθει να εχει ελλειψη ασβεστιου κι ειναι χωρις στιγματα; Μηπως ακομη κι αυτη η ασπορη γεννα της κανει κακο;το αυγο κατα τα αλλα ειναι γερο, μονο το χρωμα με παραξενεψε!
 
συνηθως το τελευταιο αυγο σε μια γεννα εχει το χρωμα που περιγραφεις. Δεν νομιζω να εχει σχεση το χρωμα του αυγου με το αν ειναι γονιμο ή οχι παντως, ή με την ελλειψη ασβεστιου. Και απ τη στιγμη που ηθελε να γεννησει καλα εκανες και την αφησες να ολοκληρωσει τον κυκλο της
 
οντως το τελευταιο αυγο της γεννας της ειχε γαλαζιο χρωμα αλλα ειχε στιγματα. Αυτο δεν εχει ουτε ενα! Αψεγαδιαστο καταγαλανο αυγουλακι! Αυριο το μεσημερι θα δω αν εκανε κι αλλο... Τωρα που το σκεφτομαι τα πρωτα της πρωτα της αυγα που ειχε κανει απο το κλαρι νομιζω δεν ειχαν στιγματα... Τελοσπαντων, αφου το λετε κι εσεις οτι δεν θα παθει τιποτα να ολοκληρωσει την ασπορη γεννα θα την αφησω... Μια ερωτηση ακομη μονο...2 αυγουλακια απο 9 κι 11 μαη που ειχε κανει πριν το διαφανο τα κρατησα. Να της τα βαλω να τα κλωσσησει με τα ασπορα; Μπας κ υπαρχει ζωουλα εκει μεσα;
 
και μενα καποια απ τα αυγα δεν ειχαν καθολου στιγματα, δεν παιζει ρολο αυτο:) αν τα ειχες ολον αυτον τον καιρο εκτος φωλιας νομιζω εχουν παγωσει :S αλλιως βαλτα
 
τα επαιρνα μολις γεννουσε και τα εβαζα σε μπωλ με σπορακια με τον αεροθαλαμο προς τα πανω. Δεν ειχε αρχισει η εκκολαψη, γι'αυτο λεω μπας κ αμα τα ζεστανει βγει πουλακι... Ειλικρινα σε ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
αυτο που μετακινουνε τα αυγα και τα βαζουν σε σπορους, το κανουν προκειμενου να αρχισει η εκκολαψη την ιδια ημερα και να βγουν ολοι οι νεοσσοι μαζι. Νομιζω πως τα αυγα θα εχουν παγωσει, με τη λογικη οτι αλλιως θα μπορουσαμε να αγορασουμε αυγα κοτας, να τα ζεστανουμε με καποιον τροπο, και να βγουν κοτοπουλακια😛λεω εγω ενα σκεπτικο τωρα..Απ την αλλη δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι ειναι και σωστο:S οποτε ας μιλησουν οι εμπειροτεροι:D
παντως νομιζω πως δεν εχεις και τιποτα να χασεις, αν βαλεις και αυτα τα δυο στη φωλια, αν και λιγες οι πιθανοτητες να βγει κατι, κατα τη γνωμη μου...
 
αυτο με μπερδεψε γιατι η πεθερα μου που εχει γαλοπουλες μαζευει 25-25 αυγα και τα παει σε μηχανη οποτε αυτο παιρνει μερες...η εκκολαψη εξαλλου (απ'οσο διαβασα εδω μεσα) αρχιζει εφοσον η καναρα τα ζεστανει για καποιες συνεχομενες ωρες, αλλα δεν κοβω και το κεφαλι μου..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
τα αυγα ειναι ασπορα και γιατι ηταν χωριστα απ τον αρσενικο αλλα και για το πως περιγραφεις τα αυγα. Μπορεις να τα πεταξεις να βαλεις πλαστικα να κλωσσησει για καμποσες μερες. Μετα απο 2 κανονικες γεννες εβαλα τη μια καναρα να κανει μια ασπορη γεννα και τα αυγα δεν ειχαν καμια σχεση με των προηγουμενων γεννων μικροτερα γενικα χωρις στιγματα κλπ οπως λες φαινονταν οτι ειναι ασπορα.. Οταν εχουμε κανονικη γεννα με καποια ενσπορα-καποια ασπορα εκει τα ασπορα τα βλεπεις μονο στην ωοσκοπηση.. Οταν εχουμε μια φουλ ασπορη γεννα εκει ξεχωριζει και απο τα αυγα(δεν ξερω αν συμβαινει παντα αλλα εγω αυτο παρατηρησα)τωρα κανει 3η γεννα με την παρουσια του αρσενικου και τα αυγα ειναι νορμαλ και παλι.
 
σ'ευχαριστω πολυ λευτερη! Η στεναχωρια μου ηταν αν αυτο το χρωμα σημαινε παλι ελλειψη ασβεστιου οποτε μου παθει τιποτα η πουλινα μου! Οτι ειναι ασπορα το ξερω εξ αρχης! Θα ηταν σκανδαλο αν δεν ηταν 😉 μηπως ξερεις αν την βαλω να κλωσσησει οχι τα ασπορα αλλα τα 2 αυγα που εκανε 9 και 11 μαη αν υπαρχει πιθανοτητα να βγει πουλακι;τα εχω κρατησει κι εκεινα λογικα θα ηταν ενσπορα γιατι τοτε ηταν με τον αρσενικο!
 
μπα εχουν χαλασει πεταξε τα, 8 μερες λενε οτι κρατανε, εχουν περασει υπερδιπλασιες
 
λες ε; Κι αν τα βαλω αντι για τα ψευτικα θα πειραξει λες; η ελπιδα πεθαινει τελευταια! Δεν ειναι οτι θελω πουλακια, εχω 3/3 με την πρωτη μου γεννα, απλα δε θελω να πεταξω το αυγουλακι αν υπαρχει και η παραμικρη πιθανοτητα να εχει μια ψυχουλα μεσα...
 
τοτε βαλτα και κανε ωοσκοπηση οταν συμπληρωθουν 5-6 μερες επωασης για να μην καθεται 14 μερες ασκοπα αν δεν γινει τιποτα.. Αναλογα ποσα ασπορα θα κανει μαζευε τα πετα τα, βαλε πλαστικα και οταν τελειωσει τη γεννα τα 2 πλαστικα αντικατεστησε τα με τα 2 παλια
 
Νομιζω πως τα αυγα θα εχουν παγωσει, με τη λογικη οτι αλλιως θα μπορουσαμε να αγορασουμε αυγα κοτας, να τα ζεστανουμε με καποιον τροπο, και να βγουν κοτοπουλακια😛

ποιος ειπε πως δεν μπορουμε να παρουμε αυγα κοτας και ζεστενοντας τα να βγουν πουλακια; η κλωσσομηχανη αυτη τη δουλεια κανει, δεν τα γενναει μονη της :) γι αυτο μ κανει κ εντυπωση η τοποθετηση των αυγων του καναρινιου με σηγκεκριμενο τροπο και σε σπορακια... Τα αυγα κοτας πχ αν μια κοτα εχει φωλια μπορει να μαζεψει ως και 20 αρα 20 μερες μενουν χωρις κλωσσημα και το ενα στηβαγενο πανω στο αλλο και μια χαρα βγαινουν τα πουλακια... μπορει καποιος να μας λυσσει την απορια;
 
Τα αυγά σε μια φωλιά καναρινιών σπάνια περνούν τα 5. Η δε κανάρα κάθεται στην φωλιά την τρίτη η το αργότερο την τέταρτη μέρα. Επίσης η συνηθισμένη ενέργεια είναι να πέρνουμε τα 4 πρώτα, αντικαθιστόντας τα με πλαστικά, και να τα επιστρέφουμε (το αργότερο) την πέμπτη μέρα. Ετσι δεν έχουμε, οι περισσότεροι, μια σίγουρη γνώση για το τι συμβαίνει πέραν αυτών των ημερών.Αν δηλαδή μπορεί να μείνουν στην φύλαξη πέραν ας πούμε της μιας εβδομάδας. Εχω ακούσει οτι υπήρξαν περιπτώσεις που ακόμα και μετά το 10ήμερο υπήρχαν γόνιμα και καλοδιατηρημένα αυγά. Αυτό όμως πρέπει νομίζω να συνδεθεί με πολύ καλές συνθήκες φύλαξης. Τέλειος αερισμός - Υγρασία σωστή - θερμοκρασία σωστή - μικροβιακό φορτίο ελάχιστο κλπ. είναι παράγοντες που παίζουν σπουδαίο ρόλο. Ολα αυτά γιατί η φυσιολογία των καναρινιών δεν έχει καμία σχέση με του κοτόπουλου. Τα καναρίνια έχουν την ανάγκη της μάνας για την επιβίωσή τους. Είναι ιδιαιτέρως ευαίσθητα και οποιαδήποτε διαφοροποίηση απο τα φυσιολογικά είναι συνήθως μοιραία.
 
Back
Top