Γενικά Δεν εχει όρεξη το ringneck

minaaaa

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2024
Μηνύματα
77
βρε παιδιά σας έχει 2 μέρες η μικρή μου δεν έχει τόση όρεξη στο κλουβί κάθεται στο κρεβάτι σας να ξαπλώνει δε τρελαίνεται όταν με βλέπει στο δωμάτιο άλλες φορές έκανε σαν τρελή να τη βγάλω και έξω όταν την βγάζω δεν παίζει και δεν κάνει σκανδάλιες όπως έκανε... και βγάζει έναν γλυκο ήχο χαμηλό ενω έκανε σαν κοράκι άλλες φορές δυνατά...τώρα θα γίνει 3 μηνών υπάρχει περίπτωση να πονάει κάπου? δε ξέρω πως να το βοηθήσω τρώει κανονικά πάντως κ τις λιχουδιές τρέχει κ ανεβαίνει στο σακουλάκι για να φάει..δε ξέρω στεναχωριέμαι...
 
βρε παιδιά σας έχει 2 μέρες η μικρή μου δεν έχει τόση όρεξη στο κλουβί κάθεται στο κρεβάτι σας να ξαπλώνει δε τρελαίνεται όταν με βλέπει στο δωμάτιο άλλες φορές έκανε σαν τρελή να τη βγάλω και έξω όταν την βγάζω δεν παίζει και δεν κάνει σκανδάλιες όπως έκανε... και βγάζει έναν γλυκο ήχο χαμηλό ενω έκανε σαν κοράκι άλλες φορές δυνατά...τώρα θα γίνει 3 μηνών υπάρχει περίπτωση να πονάει κάπου? δε ξέρω πως να το βοηθήσω τρώει κανονικά πάντως κ τις λιχουδιές τρέχει κ ανεβαίνει στο σακουλάκι για να φάει..δε ξέρω στεναχωριέμαι...
να πω επίσης ότι τις 2 τελευταίες μέρες ο τρόπος που τρώει που παίζει ενδιάμεσα είναι έτσι νευρικές και απότομες σα να έχει νεύρα έπαιζε με ενα δικό μ πράμα κ όταν πήγα να το πάρω σιγά σιγά μ γύρισε απότομα κ μ έκανε χχχ χχχ ενω όταν έπαιρνα κάτι που δεν άφηνα το έπαιρνα κανονικα μου το άφηνε τι έχει πάθει αυτές τις 2 μέρες ειλικρινά δε ξέρω πως να το χειριστώ άρχισε να είναι επιθετικό χωρίς λόγο όλα ήταν καλά πριν 2 μέρες..κάνω κάτι λάθος? :(
 
@minaaaa μου νομίζω πως έχεις υπερβολικό άγχος και το μεταφέρεις στον παπαγάλο σου...
Καταλαβαίνω πως όλο το άγχος είναι για τη σωστή και καλή φροντίδα αλλά προσπάθησε λίγο να "χαλαρώσεις" και είμαι σίγουρη πως θα χαλαρώσει και εκείνο.
Διάβασε αυτά τα άρθρα αν θες https://community.petbirds.gr/threads/Συμπεριφορά-και-επικοινωνία-των-παπαγάλων.27822/
https://community.petbirds.gr/threads/Αναγνωρίζοντας-τη-γλώσσα-του-σώματος-των-πουλιών.35926/
Πιστεύω θα σε βοηθήσουν
 
αχ δεν είχα ποτέ τέτοιο παπαγαλο και θέλω να κάνω ότι καλύτερο περνάει από το χέρι μου !!!! σας ευχαριστώ θα τα διαβάσω όλα!!❤️
 
@minaaaa έχετε παρατηρήσει κάποια διαφορά στις κουτσουλιές του; Έχετε αλλάξει θέση το κλουβί η κάτι μέσα στο κλουβί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
οι κουτσουλιές μια είναι πράσινες λίγο πιο ανοιχτό και μετά κλασικές πάλι οι σκουροχρωμες με λίγο άσπρο..
[automerge]1719603764[/automerge]
οι κουτσουλιές μια είναι πράσινες λίγο πιο ανοιχτό και μετά κλασικές πάλι οι σκουροχρωμες με λίγο άσπρο..
δεν άλλαξα τίποτα στο κλουβί την έβαζα σε ένα άλλο που είχα για να μπορώ να έχω πρόσβαση στο μπαλκόνι αλλά δεν είχε κάποιο θέμα ήταν όλα καλά καια υτες τις μέρες που είναι έτσι δε την έχω βάλει να μην την ζορίσω γιατί τα νεύρα της δεν είναι πολύ καλά.. επίσης ψηλοξυνετε στο κεφάλι η και μπροστά στα πλάγια κάτω από τα ματια προς το λαιμό...άμα έχει σχέση κάτι τέτοιο απλά το αναφέρω..
 

Με αναφορές στα ίδια θέματα δηλαδή γλώσσα σώματος
Επίσης να θυμίσω ότι είναι prey και όχι predators για αυτό τα μάτια τους είναι στην θέση που είναι..
Η κίνηση να πας σιγά σιγά να του πάρεις κάτι 99% ερμηνεύεται από το ίδιο σαν προσπάθεια να του επιτεθείς η προσπάθεια να εισβάλει στο χώρο του εξ ου και κάνει αυτό που ξέρει για να προστατευτεί
Ασαφείς δικές σου κινήσεις καταλήγουν σε δικό του στρεσαρισμα με ότι αυτό σημαίνει.
Αντιλαμβάνονται άνετα τον φροντιστή του και διεκδικούν.
Ενημερωτικά τα βίντεο που πρότεινα ,χθες, να ψάξεις και να δεις με τους ήχους τους τα πρότεινα για να σε βοηθήσουν να δεις πως κάνουν όταν διεκδικούν , επιτίθενται, ηρεμούν κλπ. Για να ξέρεις το πώς κινούνται
Δεν είναι καναρινακια ούτε Παραδείσια
Ίσως είχες ξανά κάποιο άλλο πιο συνεργάσιμο pet bird.Πιο εύκολο πιο χαμηλόφωνο.Πιο πραο.Δεν ξέρω.

Τα ringneck είναι μια κατηγορία από μόνα τους. Τα λατρεύω αλλά δεν μπορώ να ξανάέχω θεωρώ πλέον
 
οι κουτσουλιές μια είναι πράσινες λίγο πιο ανοιχτό και μετά κλασικές πάλι οι σκουροχρωμες με λίγο άσπρο..
[automerge]1719603764[/automerge]

δεν άλλαξα τίποτα στο κλουβί την έβαζα σε ένα άλλο που είχα για να μπορώ να έχω πρόσβαση στο μπαλκόνι αλλά δεν είχε κάποιο θέμα ήταν όλα καλά καια υτες τις μέρες που είναι έτσι δε την έχω βάλει να μην την ζορίσω γιατί τα νεύρα της δεν είναι πολύ καλά.. επίσης ψηλοξυνετε στο κεφάλι η και μπροστά στα πλάγια κάτω από τα ματια προς το λαιμό...άμα έχει σχέση κάτι τέτοιο απλά το αναφέρω..
παιδιά αυτό το τρώει κανονικά? να τα εξαφανίσω? ότι ξύλο και να βάλω το μασουλάει και τα δαγκώνει αν τα πετάει τα αφήνω γιατί της αρέσει να ασχολείται αν τα τρώει πείτε μου να ξέρω αν είναι να τα μαζέψω μη καταπιεί κάτι και υπάρξει πρόβλημα με στομάχι..
 

Συνημμένα

  • 20240629_155940.webp
    20240629_155940.webp
    297,8 KB · Προβολές: 8
Στους παπαγάλους αρέσει να καταστρέφουν αντικείμενα. Από την στιγμή που είναι ασφαλές το υλικό δε χρειάζεται ανησυχία! Εμένα τα μπατζι μου όταν τα είχα ελεύθερα κάνανε χίλια κομμάτια ο,τι βιβλίο βρίσκανε 😂. Δεν νομίζω να το καταπιεί. Εξάλλου και με τα καλάμια των φτερών τους και τα τσοφλια των σπόρων το κάνουν αυτό
 
Back
Top