Αναπαραγωγή Δεν εχουν κανει τιποτα ακομα, ουτε φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giorgos6

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2014
Μηνύματα
257
Πόλη
Αγρίνιο
γεια σας παιδια.. Ειμαι καινουργιος και θελω να σας ρωτησω μερικα πραγματα για τα καναρινια γιατι δεν εχω μεγαλη πειρα απο πτηνα... Πριν δυο εβδομαδες αγορασα ενα αρσενικο κιτρινο καναρινι και ενα θυλικο πρασινο καναρινι και αφου τα αγορασα τα εβαλα διπλα διπλα για να γνωριστουν και να ζευγαρωσουν.. Τα αφησα 4 μερες διπλα διπλα και μετα τα εβαλα μαζι αλλα τα εχω 8 μερες μαζι και δεν εχουν κανει τιποτα ακομα ουτε φωλια εχουν φτιαξει. Γιατι συμβαινει αυτο;
 
Ο χρονος που εδωσες στα πουλια σου ειναι πολυ λιγος για γνωριμια
Επισης πριν την αναπαραγωγικη περιοδο τουλαχιστο ενα μηνα πριν εμπλουτιζουμε την διατροφη τους με
Αυγοτροφη η αυγο βραστο (βρασμενο για 12-15 λεπτα για αποφυγη σαλμονελλας) επισης μπορεις να φτιαξεις μια δικη σου αυγοτροφη αν θες Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή
Φρεσκα χορτα φρουτα τρεις φορες την βδομαδα Σουπιοκοκκαλο παντα στο κλουβι μονιμα.
Τα πουλια σου δεν εχουν γνωριστει καλα και δεν εχουν και την καταλληλη προετοιμασια για αναπαραγωγη
 
εχεις κανει διατροφικη προετοιμασια; Μηπως ειναι απυρωτα;
 
Στα καναρινια παντα εχουμε το χωρισμα μεχρι να τελιωσει την φωλια η θυληκια και μετα βαζουμε τα πουλια μαζι..
 
Βαλεμτο χωρισμα.. Δωσε τους χρονο.. Αστα λιγο ετσι.. Αν δεις φιλια, ταισματα, το αρσενικο να κελαηδα της θηλυκιας.. Βαλε φωλια και νημα της θηλυκιας.. Αυτη θα αρχισει να την φτιαχνει. Λιγο πριν τελειωσει την φωλια φυγε το χωρισμα.. Μετα αστα και θα τα βρουν μεταξυ τους..

Ξερω πως αισθανεσαι, την ιδια αγωνια ειχα και εχω καθε φορα. Πρεπει να μαθουμε να εχουμε υπομονη..
 
απο τοτε που εχω βαλει το αρσενικο μαζι με το θυλικα στο ιδιο κλουβι με το χωρισμα εχει σταματησει να κελαηδαει και μονο το θυλικο κανει μερικες φορες τσιου
 
Το αρσενικο για να κελαηδα συνεχεια πρεπει να μην βλεπει το θυληκο.. Οταν το βλεπει και ειναι πυρωμενο καθεται στο πατο του κλουβιου τεντωνει το λαιμο του και κελαηδα προς το θυληκο επιμονα και αυτο δεν γινεται συχνα.. Μια αλλη ενδειξη πως επιθυμει να ζευγαρωσει ειναι οταν θελει παρα πολυ να περασει απεναντι.. Εσυ συνεχισε την διατροφη που τους κανεις και δεν αναφερομαι στο αυγο μονο και δωσε χρονο.. Βαλε φρουτο, λαχανικα..
 
Back
Top