Διατροφή Δεν εχω κοκκινο μηλο, να βαλω πρασινο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alex X.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alex X.

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2014
Μηνύματα
28
Πόλη
Βόλος
Σε λιγο θα σας στειλω κ φωτο απο τα τρια υγειεστατα πουλακια μου..Αλεξης-Βολος

Να και το νεο αιμα, πολυ ασπρα φαινονται ολα, ηθελα καποιο να εχει στοιχεια του πατερα που ειναι κιτρινομαυρος. Γερα να ειναι τα κουκλακια μου κι ας ειναι κ τα τρια θυληκα.. (δεν το ευχομαι κιολας)!rsz_1rsz_11rsz_dsc04852.webprsz_1rsz_1rsz_dsc04853.webp Αυτος που σηκωνει το κεφαλι στην φωτο ειναι ο πιο μικρουλης αλλα παντα βρισκετε πανω απο τα μεγαλητερα αδερφακια του!
 
Να σου ζήσουν, φτου φτου φτου, σύντομα και στο κλαρί!
Μια χαρά είναι το πράσινο μήλο.
 
Εγώ προσωπικά δίνω μήλο αφού κλείσει και ο μικρότερος 7 μέρες ζωής...

Να σου ζήσουν είναι κουκλάκια! :D
 
Τα δικά μου σημερα έκλεισαν έξι μέρες ζωής και τους έβαλα σημερα κόκκινο Μήλο. Αρέσει παρά πολυ στη μαμά γ αυτο το έκανα μπούχτισε η καημένη με την αυγο τροφή και είπα να τη ξεγελάσω λιγο με το αγαπημένο της. Σε μισή ώρα το είχε καταβροχθίσει :)
 
Φρούτα και λαχανικά είναι καλό να δίνουμε μετά την 10η μέρα για αποφυγή διάρροιας
 
Συνονόματε, θα έλεγα μετά τη βδομάδα.. Αν και πιστεύω ότι αν δεν το παρακάνουμε, αυτό με τη διάρροια είναι άλλος ένας μύθος.
Απλά καλά πλυμμένα, στεγνωμένα λαχανικά και όχι καθημερινά.
 
, αυτό με τη διάρροια είναι άλλος ένας μύθος.
Σε αυτό το θέμα υπάρχει όντως μια παρεξήγηση. Υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν ότι τα λαχανικά και τα φρούτα δημιουργούν διάρροια. Αυτό φυσικά είναι λάθος. Αυτό που συμβαίνει πραγματικά όταν δίνουμε μεγάλες ποσότητες φρούτων και λαχανικών συνεχόμενα, είναι να γίνονται τα περιττώματα των πουλιών πιο υδαρά (νερουλά) λόγω της μεγάλης περιεκτικότητάς τους σε ούρα, τα οποία αυξάνονται επειδή τα φρούτα και τα λαχανικά περιέχουν πολύ νερό.

Όταν έχουμε μικρά στη φωλιά, είναι καλό να περιορίζουμε τα φρούτα και τα τα λαχανικά για όσο διάστημα οι νεοσσοί κουτσουλάνε στη φωλιά, διότι οι υγρές κουτσουλιές τριγύρω τους σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες, ευνοούν την γρήγορη ανάπτυξη βακτηριδίων στο περιβάλλον της φωλιάς και έτσι ο κίνδυνος να χάσουμε τα μικρά από μια μόλυνση, είναι πολύ μεγαλύτερος.

Προσωπικά πιστεύω ότι και να μη φάνε ούτε μία φορά φρούτα και λαχανικά μέχρι την ανεξαρτητοποίησή τους, όχι μόνο δεν τους κάνει κακό, αλλά βοηθάει το "άγουρο" πεπτικό τους σύστημα να εξοικειωθεί πιο ομαλά με την κατανάλωση και άλλων τροφών αργότερα.
 
Σε αυτό το θέμα υπάρχει όντως μια παρεξήγηση. Υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν ότι τα λαχανικά και τα φρούτα δημιουργούν διάρροια. Αυτό φυσικά είναι λάθος. Αυτό που συμβαίνει πραγματικά όταν δίνουμε μεγάλες ποσότητες φρούτων και λαχανικών συνεχόμενα, είναι να γίνονται τα περιττώματα των πουλιών πιο υδαρά (νερουλά) λόγω της μεγάλης περιεκτικότητάς τους σε ούρα, τα οποία αυξάνονται επειδή τα φρούτα και τα λαχανικά περιέχουν πολύ νερό.

Όταν έχουμε μικρά στη φωλιά, είναι καλό να περιορίζουμε τα φρούτα και τα τα λαχανικά για όσο διάστημα οι νεοσσοί κουτσουλάνε στη φωλιά, διότι οι υγρές κουτσουλιές τριγύρω τους σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες, ευνοούν την γρήγορη ανάπτυξη βακτηριδίων στο περιβάλλον της φωλιάς και έτσι ο κίνδυνος να χάσουμε τα μικρά από μια μόλυνση, είναι πολύ μεγαλύτερος.

Προσωπικά πιστεύω ότι και να μη φάνε ούτε μία φορά φρούτα και λαχανικά μέχρι την ανεξαρτητοποίησή τους, όχι μόνο δεν τους κάνει κακό, αλλά βοηθάει το "άγουρο" πεπτικό τους σύστημα να εξοικειωθεί πιο ομαλά με την κατανάλωση και άλλων τροφών αργότερα.

😉 ΠΡΟΤΑΣΗ : Να παραμείνει αναρτημένο για να το βλέπουμε όλοι κάθε φορά που μπαίνουμε στο θέμα ΔΙΑΡΡΟΙΑ !
 
Όπως τα λέει ο Σταύρος. Και βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε την σχετικότητα του τι εννοεί ο καθένας καλό πλύσιμο σε συνάφεια με το τι έχουν ενίοτε επάνω τα λαχανικά που αγοράζουμε. Ο συνδυασμός των δύο οδηγεί στο ασφαλές συμπερασμα: φρουτα και λαχανικά μετά την 10η μέρα.
Μιλάω εκ πείρας.
 
Back
Top