Αναπαραγωγή Δεν ζευγαρώνουν τα καναρίνια

Εγγραφή
5 Μαρ 2015
Μηνύματα
182
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Μέσα σε όλα που περνάμε με τον ιό έχω και εγώ και άλλα προβλήματα χα χα χα. Ενω το ζευγάρι που έχω, το έχω κάνει προετοιμασία (οπως το άλλο ζευγάρι καναρινιών που έχω και περιμένω νεοσσους τώρα) τα δίνω αυγό, μήλο κλπ σχεδόν κάθε μέρα, αυτά έχουν τρελαθεί να φιλιούνται και να ταιζονται, τα έχω 2 φωλιές μια εξωτερική και μια εσωτερική, τίποτα. Ούτε φωλιά φτιάχνουν ούτε τα βλέπω να ζευγαρώνουν. Τι να κάνω άλλο;
[automerge]1584463194[/automerge]
Λέτε να φτιάξω εγώ και τις 2 φωλιές;
 
Με το νημα όχι να το πετάνε δεξιά αριστερά. Άπειρο ελάχιστα το τσιμπάει. Απλα μόνο στην εσωτερική φωλιά πάνε και κάθονται, όχι μέσα φυσικά αλλά σαν πατηθρα. Ο καιρός να φταίει; Δε ξέρω τι να πω!
[automerge]1584465220[/automerge]
Στην εξωτερική φωλιά έχω τσόχα. Στην εσωτερική δεν έχω. Λέτε να βάλω και εκεί τσόχα;
 
Τσοχα να βαλεις και στις 2 γιατι δεν ξερεις ποια θα διαλεξουν.
Νημα βαζε απο λιγο αφου παιζουν ακομα για να μην παει χαμενο και μολις δεις οτι φτιαχνουν φωλια δινεις πιο πολυ.

Εσωτερικη ή εξωτερικη εκτροφη εχεις;
 
Καλημέρα. Το περιβάλλον είναι σταθερό. Σήμερα αφού έφτιαξα εγώ τη φωλιά με τσόχα τελικά την είδα έκατσε η κανάρα μέσα για λίγο. Όμως ο αρσενικός παρα τα φιλιά και το τάισμα δεν την έχει καβαλήσει.
 
Τελικά η κανάρα διάλεξε την εσωτερική φωλιά. Την έχτισε και άρχισε να μπαίνει και να καθετε. Ο αρσενικός όμως στον κόσμο του. Δεν την έχει βατεψει. Μόνο την ταΐζει και ζουν αρμονικα
 
Ο αρσενικός όμως στον κόσμο του. Δεν την έχει βατεψει. Μόνο την ταΐζει και ζουν αρμονικα
Δεν το ξέρεις αυτό! Για να φτιάχνει φωλιά το θηλυκό, σίγουρα θα έχουν προηγηθεί βατεματα.
 
Για να φτιάχνει φωλιά το θηλυκό, σίγουρα θα έχουν προηγηθεί βατεματα.
Αυτό δεν αληθεύει.Φωλιά φτιάχνει ένα "έτοιμο" θηλυκό, ακόμα κι' αν στο κλουβί δεν υπάρχει κανείς άλλος.
 
Αυτό δεν αληθεύει.Φωλιά φτιάχνει ένα "έτοιμο" θηλυκό, ακόμα κι' αν στο κλουβί δεν υπάρχει κανείς άλλος.
Έχετε δίκαιο. Παρ'όλα αυτά, εφόσον τα πουλάκια ταΐζονται, υποθέτω πως θα έχουν ζευγαρώσει κιόλας.
Όπως και να έχει υπομονή. Το αποτέλεσμά θα φανεί από την γονιμότητα των αυγών. 😊
 
Αυτή κάθεται και δεν βγαίνει. Το θέμα είναι να μην κουραστεί και είναι ασπορα τα αυγά. Την λυπάμαι. Σκεφτόμουν μπας και έβαζα καινούρια φωλιά να προλάβει ο αρσενικός να την βατεψει
 
Αυτή κάθεται και δεν βγαίνει. Το θέμα είναι να μην κουραστεί και είναι ασπορα τα αυγά. Την λυπάμαι. Σκεφτόμουν μπας και έβαζα καινούρια φωλιά να προλάβει ο αρσενικός να την βατεψει
Να μην πειράξεις τίποτα αν δεν κάνεις ωοσκόπηση. Μια και μόνη καλή επαφή, είναι αρκετή για να "σποριάσει" μια ολόκληρη φωλιά (4-5 αυγά). Εσύ δεν μπορείς να ξέρεις γιατί δεν είσαι δίπλα τους όλες τις ώρες
 
Back
Top