Αναπαραγωγή Κανάρες μου που δεν θέλουν με τίποτα τη φωλιά

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Πριν ακριβώς δυο χρόνια είχα αναφέρει σε κάποιο σχετικό θέμα μια περίπτωση ενός θηλυκού καναρινιού που με εξαιρετικά μεγάλη επιμονή επιζητούσε να φτιάξει τη φωλιά του μέσα στην αυγοθήκη https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρες-που-απορρίπτουν-την-εξωτερική-φωλιά.22282/#post-239054.

Τότε ήταν απλά μια περίεργη συμπεριφορά ενός πουλιού.

Την επόμενη χρονιά, ακριβώς ένα χρόνο πριν, κάποια κανάρα πάλι επέμενε να αγνοεί μανιωδώς πως υπήρχαν 2-3 φωλιές στη διάθεσή της και να πασχίζει να την κατασκευάσει πάλι στην αυγοθήκη https://community.petbirds.gr/threads/Όταν-η-κανάρα-δεν-αποδέχεται-καμιά-φωλιά.25831/ Το αξιοπερίεργο της υπόθεσης είναι πως όταν κοίταξα τα "στοιχεία" της διαπίστωσα πως ήταν κόρη της προηγούμενης.

Φέτος, έχουμε πάλι ένα θηλυκό καναρίνι να προσπαθεί να φτιάξει τη φωλιά της... μέσα στην αυγοθήκη.

002.jpg

Σας αφήνω να τη δείτε και σας παροτρύνω να μαντέψετε ποια η σχέση της με τις προηγούμενες...

001.jpg

Σωστά μαντέψατε... Είναι κόρη της δεύτερης και εγγονή της πρώτης.

Πολλές φορές στέκομαι έκπληκτος και παρακολουθώ κάποιο περίεργο στην εκτροφή των καναρινιών. Είναι οι στιγμές που σε κάνουν να λες... ευτυχώς, κάτι έμαθα και σήμερα.
 
Περίεργο πάντως κληρονομικό "χάρισμα".
Έχεις παρατηρήσει κάτι το περίεργο ανατομικά σ' αυτά τα θηλυκά πουλάκια;
Προφανώς αφού έχεις απογόνους τελικά μεταπείσθηκαν και έκατσαν στις φωλιές. Πως το κατάφερες;
 
Αρχικά τοποθέτησα ένα μανταλάκι πάνω από την αυγοθήκη, δυσκολεύοντας το έργο της...
Στη συνέχεια έβαλα πολλές φωλιές μέσα στον κλωβό... όπως θα διαβάσετε κι εδώ.
Κι όταν έκανε την επιλογή της άρχισα να μετακινώ από λίγο κάθε φορά αλλά τρεις τέσσερις φορές τη μέρα, προς την επιλεγμένη από μένα φωλιά. Στο τέλος την έβαλα μέσα για λίγες ώρες και όταν την απομάκρυνα τελικά συνέχισε το χτίσιμο της φωλιάς της επιλογής μου...
Πιθανολογώ πως κάτι ανάλογο θα γίνει και στην περίπτωση της κοπελιάς.
Σε λίγο θα μπει το μανταλάκι...
 
Πραγματικά αξιοπερίεργη συμπεριφορά με πιο παράξενο το ότι και τα τρία πουλάκια έχουν συγγένεια!
Αποκλείω να είναι κληρονομικό. Αλήθεια υπάρχει τέτοια περίπτωση;😵
Αυτό με το μανταλάκι πάντως είναι καλή ιδέα. Εάν όμως βγάζατε εντελώς την αυγοθήκη;
Και όποτε είναι ανάγκη να τους προσφέρετε λιχουδιές, να την τοποθετείτε τότε. Μπορεί τότε να δείξει ενδιαφέρον στην πραγματική φωλιά!
Βέβαια έχετε και την εμπειρία με τις 2 προηγούμενες του γένους οπότε ξέρετε τι να κάνετε!
 
Αποκλείω να είναι κληρονομικό;
Εγώ αρχίζω να πιστεύω το αντίθετο.
Έχω κάνει αναφορά Δημήτρη και σε μια περίπτωση φίλου ακόμη πιο ακραία
Αλήθεια υπάρχει τέτοια περίπτωση;
Δεν υποστηρίζω πως όλες οι κανάρες - κόρες - εγγονές της αρχικής κάνουν φωλιές στις αυγοθήκες...
Όσες όμως κάνουν τέτοιες προσπάθειες για φωλιά στην αυγοθήκη σε βάθος τριών χρόνων... είναι κόρες και εγγονές της...
 
Εγώ αρχίζω να πιστεύω το αντίθετο.
Έχω κάνει αναφορά Δημήτρη και σε μια περίπτωση φίλου ακόμη πιο ακραία
Διάβασα το θέμα και όντως είναι πολύ περίεργη συμπεριφορά! Πραγματικά μας κάνει να αναθεωρούμε και όπως είπατε:
Είναι οι στιγμές που σε κάνουν να λες... ευτυχώς, κάτι έμαθα και σήμερα.
Δεν υποστηρίζω πως όλες οι κανάρες - κόρες - εγγονές της αρχικής κάνουν φωλιές στις αυγοθήκες...
Όσες όμως κάνουν τέτοιες προσπάθειες για φωλιά στην αυγοθήκη σε βάθος τριών χρόνων... είναι κόρες και εγγονές της...
Μάλιστα! Εγώ δεν κατάλαβα καλά στην αρχή, μακάρι και αυτήν η κανάρα να αλλάξει γνώμη και να στραφεί σε "κανονική" φωλιά!
 
Φιλοσοφικά πάντα και χωρίς να εχω καποια επιστημονικα πειράματα να παραθέσω.

Δεν θα έπρεπε να μας κάνει εντύπωση μια τέτοια συμπεριφορά να κληρονομείται αφου και η όλη ιδέα της εκτροφής είναι να περνάμε τα καλύτερα χαρακτηριστικά των γονέων βελτιώνοντας την εκάστοτε φυλή.

Σαν παράδειγμα κάποιος δεν θα προχωρούσε σε αναπαραγωγή εναν επιθέτικο προς τον άνθρωπο σκυλο ράτσας λαμπραντορ ωστε να μην επιδείξουν και οι απογονοι του αντίστοιχη συμπεριφορά παρ'οτι τα λαμπραντορ φημίζονται για το αντίθετο.

Κάποιος δεν θα προχωρούσε σε αναπαραγωγη μια κανάρα η οποία επανελλειμένα εγκαταλειπει νεοσσους η δεν κλωθει κλπ.

Και γενικά ολες οι εκτροφικές προσπάθειες εκτος των εμφανών χαρακτηριστικών που προσπαθούν να αναπτύξουν στα καναρίνια π.χ (χρωμα/μεγεθος/σταση/κελάηδισμα) αναπτύσουν ταυτόχρονα και χαρακτηριστικά συμπεριφοράς.

Οπότε θεωρω πιθανη την κληρονομικότητα του χαρακτηριστικου (η θηκη της αυγοτροφής ειναι το σημειο για φωλια) απο γενιά σε γενιά !
 
Κι εγώ κοντά στις σκέψεις σου είμαι @Nenkeren ...
Το καλό με την όλη υπόθεση είναι πως αρχικά έστω και δύσκολα συνετίζονται και στη συνέχεια γίνονται εκπληκτικές μητέρες...
Έχουν μάλιστα πολύ καλά χαρακτηριστικά της ράτσας τους και πολλά θετικά για να φέρουν στον κόσμο Γερμανικά Λοφιοφόρα καναρίνια... (Huppe Allemand).
Προσωπικά όχι μόνο συγχωρώ αυτή τους της "τρέλα"... αλλά πλέον γελάω με την επιμονή τους...
Ειλικρινά το διασκεδάζω!
Σαν παράδειγμα κάποιος δεν θα προχωρούσε σε αναπαραγωγή εναν επιθέτικο προς τον άνθρωπο σκυλο ράτσας λαμπραντορ
Δυστυχώς αν το κάνουμε ίσως βρεθούμε προ εκπλήξεων...
Στα πουλιά πάντως υπήρχαν άνθρωποι που δημιούργησαν τέρατα (κουασιμόδος των πουλιών) όπως τα gibber italicus (προσωπική άποψη) και καμαρώνουν όταν "πιάνουν" το άριστα, (δικαίωμά τους).
 
Δυστυχώς αν το κάνουμε ίσως βρεθούμε προ εκπλήξεων...
Στα πουλιά πάντως υπήρχαν άνθρωποι που δημιούργησαν τέρατα (κουασιμόδος των πουλιών) όπως τα gibber italicus (προσωπική άποψη) και καμαρώνουν όταν "πιάνουν" το άριστα, (δικαίωμά τους).

Ε.. Ναι περναμε και δυσμορφίες για την εκτροφικη μας τρέλα μετα σταθεροποιούμε τη δυσμορφικη ράτσα και φτιαχνουμε και πρότυπο. Γενικα ειμαι κατα αυτών των εκτροφών και υπάρχουν άπειρες σε πολλα κατοικίδια "ρατσας".

Προσωπικά όχι μόνο συγχωρώ αυτή τους της "τρέλα"... αλλά πλέον γελάω με την επιμονή τους...
Ειλικρινά το διασκεδάζω!

Καλα αυτό ειναι πταίσμα έχει δεν έχει αλλα εκτροφικά προσόντα το πουλι, εγω θα την αφηνα να την κανει στην αυγοθήκη να της φυγει ο καημός 😛
 
εγω θα την αφηνα να την κανει στην αυγοθήκη να της φυγει ο καημός 😛
Ακριβώς αυτό σκέφτομαι να κάνω κι εγώ...
Θα την αφήσω να παιδευτεί όπως και τα γονικά της...
Είμαι σίγουρος πως τελικά θα επιλέξει τη φωλιά για τα μικρά της.
Η εμπειρία δείχνει πως όταν φτάνουν στο "δια ταύτα" πρεσβεύει πάντα το ένστικτο που θέλει τη φωλιά και συνεπώς και τους νεοσσούς, σε σίγουρο και με μεγάλη ασφάλεια μέρος.
 
Back
Top