Αναπαραγωγή Δεν θα έπρεπε να κλωσάει το πρώτο αυγό;

Στρατος38

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
318
Πόλη
Σέρρες
Καλημέρα σας θα κάνω δυο ερωτήσεις που για καποιον γνώστη μπορεί να ακούγονται χαζές λοιπον χθες τα καναρινακια μου εκαναν το πρώτο αυγουλακι και το εχουν παραμελημένο δεν θα έπρεπε να το κλωσαει; Και οταν με το καλο δω νεοσσους πως θα καταλαβω το φύλο του καθενα;
 
Καλημέρα σου.
Από το τρίτο τέταρτο αυγό θα αρχίσει να κλωσσα η θηλυκιά γι'αυτό μην ανησυχείς...
Όσο αφορά το φύλο των νεοσσών είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο ακόμη και για τους πολύ έμπειρους εκτροφείς να το καταλάβουν...
Οπότε υπομονή και καλά αποτελέσματα εύχομαι...
 
Το test DNA θα σου δώσει ένα αποτέλεσμα 100% σίγουρο. Όμως προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να το κάνεις σε περίπτωση που δεν είσαι σίγουρος για το φύλο μόνο αφότου έχει περάσει η περίοδος όπου τα πουλάκια θα αρχίσουν να κελαηδούν (να "πλέκουν" όπως έχεις συνηθιστεί να λέγεται).
Εαν διάβασες το προηγούμενο άρθρο που σε παρέπεμψα θα δεις ότι το κελάηδημα είναι ένας προφανής τρόπος να καταλάβεις εάν είναι αρσενικό ή θηλυκό.

Πρόσφατα έκανα test DNA σε ένα από τα καναρίνια μου επειδή το είχα αγοράσει για αρσενικό, αλλά εδώ και 2 χρόνια δεν έχει κελαηδήσει. Έτσι αμφέβαλα και είπα να σιγουρευτώ.

Δες το παρακάτω θέμα. Έχει ενδιαφέρον να το διαβάσεις όλο για να καταλάβεις το πόσο αβέβαιο είναι να διαχωρίσεις το φύλο του καναρινιού εάν δεν έχεις την παράμετρο κελάηδημα που αποτελεί ένα σχεδόν σίγουρο δείγμα ότι είναι αρσενικό. Ακόμα και πολύ έμπειρα μέλη έπεσαν έξω.. και είναι πολύ λογικό!
Το test DNA ξεκαθάρισε το πράγμα. Μέσα στο θέμα αυτό θα βρεις και όλες τις πληροφορίες σχετικά με το που το έκανα, πόσο κόστισε και πως γίνεται η διαδικασία:

 
Πολυ ενδιαφερον και τερμα κατατοπιστικο ευχαριστω πολυ.. Πιστευω ταλαιπωρηθηκες αρκετα 2+ χρονια... Παντως εγω ειμαι ακομα στη γεννα οταν με το καλο βγουν νεοσοι εχω εναν φίλο πετσοπα αλλα και οι εμπειροι πεφτουν εξω καμια φορα οποτε αν σε χρειαστω θα σου πω παντως σε ευχαριστώ πολύ
 
Εγω πηρα το πρωτο χθες το μεσημέρι... Η καναρα μου νομίζω οτι ειναι πολυ ετοιμη γιατι σχεδον δεν κινηται καθολου και ολο φουσκωνει σε φαση που λες τωρα γενναει αλλα τίποτα σήμερα;
 
Καλημέρα σας.. Μεχρι χθες ειχα το ζευγαρακι τα μοζαικ σε ένα δωματιο για να εχουν την ησυχία τους και καναν μονο ενα αυγουλακι σήμερα όμως το πρωι έβαλα νερα τροφη και ειδα οτι νεο αυγο δεν εχει ετσι σκεφτηκα να τα βγαλω στο μπαλκόνι και στην ουσια να τα αφησω στην ησυχία τους (τουλαχιστον ειναι φυσικο το περιβάλλον) και διαπίστωσα οτι εξω ειναι πολυ πιο ζωηρα κελαηδανε, κινούνται συνέχεια κ. Α. Ισως βοηθησει στη γεννα τους...
 
Δεν το πείραξα εκει ειναι και εγω πιστευα τοσο καιρο πως δν ειναι σωστη η αλλαγή χωρου αλλα τι να κανω αν δεν μπορεσω να βγαλω γεννα τουλαχιστον να είναι καλά
 
Φίλε μου μέσα-εξω δουλειά δεν γίνεται, αποφάσισε που θα τα έχεις, κν είναι έξω φτιάξε προστατευτικό για τα αρπακτικά, καλό θα είναι προτού προβούμε σε αναπαραγωγή να έχουμε διαμορφώσει τον χώρο.
 
Back
Top