Ασθένειες Δεν θα ηθελα να τον κανω πειραματοζωο με τιποτα!!!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους! Ο Ερνεστος μου ενω δειχνει ενα πουλακι που χαιρει ακρας υγειας απο αποψη φαγητου και κινητικοτητος και κελαηδα και λιγο (κανονικα οχι βραχνιασμενα)παρολα αυτα κανει πολυ συχνα το γνωστο ηχο τικ τικ τικ σαν να χτυπαμε τα δοντια μας εμεις οι ανθρωποι. Να τον αφησω στην ησυχια του ή ειναι σημαδι που τυγχανει καποιας φροντιδας απο μερους μου; (Τον εχω μια εβδομαδα).Αυτος που μου τον εδωσε μου ειπε να μην κανω τιποτα και οτι ειναι κατι νευρικης φυσεως!👎 Δεν θελω να κανω τον Ερνεστο μου πειραματοζωο για κανεναν λογω. Ευχαριστω.:)
 
Αυτος που μου τον εδωσε μου ειπε να μην κανω τιποτα και οτι ειναι κατι νευρικης φυσεως
Ποια είναι η σχέση με τα πουλιά του ανθρώπου που σου το έδωσε; Είναι εκτροφέας, γιατρός, τι ακριβώς;
κανει πολυ συχνα το γνωστο ηχο τικ τικ τικ σαν να χτυπαμε τα δοντια μας εμεις οι ανθρωποι
Γιατρός δεν είμαι αλλά αυτός ο ήχος μόνο νευρικής φύσεως δεν είναι.

Έχει τελειώσει ή πτερόρροια του πουλιού; Βοήθησε μας αν θέλεις σε παρακαλώ διαβάζοντας αυτό petbirds.gr/community/threads/%CE%A0%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82.18794/
 
Το πουλι ειναι ενα καναρινι ηλικιας ενος ετους συμφωνα με τον φιλο που μου το εδωσε ο οποιος εχει αρκετα πουλια και εκτρεφει.Ζει μονο του σε κλουβι σε εξωτερικο χωρο φυλαγμενο απο ρευματα αερα και ειναι στην κατοχη μου μια εβδομαδα. Πριν ηταν σε κλουβα πτησης με αλλα πουλια με οχι και τοσο καλη ποιοτητα υγειηνους διαβιωσης. Κελαηδα ελαχιστα νωρις το πρωι και το απογευματακι. Τρεφεται με τυποποιημενους σπορους εμποριου, αυγο βραστο δυο φορες την εβδομαδα και μαρουλι, μηλο. Του βαζω και αυγοτροφη κοκκινη. Καθαριοτητα κανω καθε μερα απο τοτε που το πηρα με καθαρη κολλα Α4 στον πατο του κλουβιου και λεω να κανω μια φορα στις 15 και στο κλουβι γενικοτερα. Του εβαλα σημερα Εpithol για καποια λεπια που εχει στα ποδια του για τα οποια εχθες ανεβασα και σχετικη φωτο. Το νερο αλλαζεται καθημερινα. Εχει ολοκληρωσει την αλλαγη πτερωματος.Αυτα απο τοτε που το πηρα εγω... Οτι αλλο θελετε ευχαριστως να απαντησω.
 
Κώστα, πρώτα απ' όλα φρόντισε το περιβάλλον στο οποίο ζει το πουλί να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο για αυτό. Μερικές πολύ βασικές οδηγίες θα βρεις εδώ Πως να φροντίζετε σωστά τα κατοικίδια πουλιά σας

Μερικές επίσης βασικές οδηγίες για τη διατροφή του θα βρεις εδώ Η Διατροφή των πουλιών και η συμβολή της στην καλή υγεία τους

Κατά τα άλλα, θα σου πρότεινα να του βάλεις μια σταγόνα Pulmpsan σύμφωνα με τις οδηγίες εφαρμογής του φαρμάκου και να κάνεις επανάληψη μετά σε επτά ημέρες μετά την πρώτη εφαρμογή.

Συνέχισε να το παρακολουθείς και αν προκύψουν συμπτώματα που θα σε ανησυχήσουν, ενημέρωσε.
 
Ευχαριστω πολυ! Εχω της ταφαρμ το ακαρινιν, μου το εδωσε ενας συγγενης μου να το βαλω ή δεν εχει αποτελεσματα;
 
Νομίζω πως όχι... συνέχισε να το παρακολουθείς μερικές μέρες ακόμη χωρίς φάρμακα και αν θέλεις μας λες για την πορεία του πτηνού. Να πας τη νύχτα που κοιμάται και να ακούσεις τους ήχους που βγάζει. ένα καλά σε υγεία πτηνό συνήθως δεν ακούγεται καθόλου
 
Ευχαριστω για την απαντηση! Αυτο τον ηχο τον κανει και το βραδυ που καθομαι στο μπαλκονι και τον ακουω. Συνισταται η θεραπεια με epithol και pulmosan ταυτοχρονα;
 
Ευχαριστω για την απαντηση! Αυτο τον ηχο τον κανει και το βραδυ που καθομαι στο μπαλκονι και τον ακουω. Συνισταται η θεραπεια με epithol και pulmosan ταυτοχρονα;
Το Pulmosan για το θέμα των ήχων στην αναπνοή του. Την Epithol μπορείς να τη χρησιμοποιείς κάθε φορά που θα το βγάζεις από το κλουβί για οποιοδήποτε λόγο. Αν χρειάζεται θεραπεία με αυτήν, τη χρησιμοποιείς κάθε βράδυ επί 7-10 ημέρες. Προσοχή να μην πηγαίνει στο πτέρωμα.
 
Back
Top