Ασθένειες Δεν κελαηδάει πια και φουσκώνει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marirena
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marirena

PB New Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2022
Μηνύματα
3
Πόλη
athens
Καλησπέρα σας ,

το αρσενικό μου καναρινακι δεν κελαηδαει πια.
τον πηραμε τον Αυγουστο και ακουγοταν σε ολη την γειτονια το τραγουδι του.
τον εχω την μερα στο μπαλκονι, παντα με τις τεντες κατεβασμένες , και το βραδυ μεσα στο σαλονι (οχι ψηλά).

αργησε να αλλαξει φτερα , το εκανε τον οκτωβριο οπου και πάλι ειχε σταματησει να κελαηδα.

τώρα τι συμβαίνει ομως? φουσκώνει κιολας την ημερα. Του βάζω κελαηδίνη , κανενα μαρουλάκι, και μια εξτρα βιταμίνη σε σκόνη κίτρινη σαν αυγό.

τι φταιει?
αθήνα μένουμε.

Ευχαριστώ,
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
...τον εχω την μερα στο μπαλκονι, παντα με τις τεντες κατεβασμένες , και το βραδυ μεσα στο σαλονι (οχι ψηλά)...

Δυστυχώς οι κατεβασμένες τέντες προστατεύουν μόνο από βροχή/ήλιο ίσως και αέρα, τίποτα άλλο...

Το μέσα-έξω δεν του κάνει καλό...

Το ιδανικό ύψος του κλουβιού είναι στο ύψος των ματιών, ειδικά αν μιλάμε για ένα πουλάκι...

Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν άλλα μέλη... 😉
 
@Marirena πόσο χρονών είναι ο Φιρφιρίκος;
Όπως σου είπε κ ο Σπύρος @TZANNSPY η τέντα δεν προστατεύει το πουλάκι από αρπακτικά ή κουνούπια. Χρειάζεται προστατευτικό κλουβιού κ σίτα ή τούλι όταν είναι έξω.
Ποια τροφή του δίνεις; Προτίμησε επώνυμη συσκευασμένη για να είσαι πιο σίγουρη για την ποιότητα κ την καταλληλότητα των σπόρων που του δίνεις. Επίσης μην του δίνεις την κίτρινη "βιταμίνη" που πλασάρουν τα πετ σοπ. Αντί αυτού δίνε του βραστό αυγουλάκι (να τοχεις βράσει για 15 λεπτά υπό βρασμό) ή επώνυμη συσκευασμένη αυγοτροφή. Εγώ αυτήν την εποχή, δίνω βραστό αυγό μια φορά την εβδομάδα.
Για το κελαιδισμα πάντως και τα καναρίνια πιστεύω ότι επηρεάζονται από τις συνθήκες του καιρού κ την διάθεση τους. Ο Σοφοκλής μου (το καναρίνι μου) άλλες μέρες ξελαρρυγγιάζεται (ειδικά όταν έχει ηλιοφάνεια) κ άλλες μέρες τραγουδάει το ρεφρέν κ αν!
Το κακό σε αυτά που αναφέρεις είναι ότι το βλέπεις φουσκωμένο κ αυτό δεν είναι καλο. Το τι έχει μόνο πτηνιατρος μπορεί να σου πει. Ανέβασε φωτογραφία να δουν κ πιο έμπειρα μέλη.
Κράτα την λίστα πτηνιατρων σε περίπτωση που την χρειαστείς.

Αυτή που ξέρω κ προτείνω αφού είσαι Αθήνα είναι η Δουκάκη στον Πειραιά.
 
Back
Top