Γενικά Δεν κελαηδάει το καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teosclub
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teosclub

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
18
Πόλη
Αρτέμιδα
Πηρα μια θηλυκια πριν απο 1 1/2 μηνα και την εβαλα σε ζευγαρωστρα με χωρισμα με τον καναρο μου. Τα πουλια δεν βλεπωνται μα απο τοτε που ηρθε η θηλυκια δεν κελαιδαι ο καναρος και τωρα που τον ακου να μιλα σαν να ειναι λιγο βραχνιασμενος
καποια βοηθεια στο τι μπορει να φταιει διοτι θελω να τα βαλω να ζευγαρωσουν. Ευχαριστω
 
Χώρισμα "τυφλό" ή βλέπονται;
 
Πιάσε τον αρσενικό στο χέρι σου, βάλτο στο αυτί σου και ακου μήπως κάνει ήχους καθώς αναπνέει.. Δεν μπορείς να βάλεις για ζευγάρωμα πουλιά που ασθενουν.. Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι είναι απολύτως υγιή..

Τα έχεις έξω ή μέσα; Επίσης τσέκαρε την κοιλιά του και το στερνο του..

Τρώει κανονικά; Είναι ζωηρό;
 
Χώρισμα "τυφλό" ή βλέπονται;
βλεποναι

Πιάσε τον αρσενικό στο χέρι σου, βάλτο στο αυτί σου και ακου μήπως κάνει ήχους καθώς αναπνέει.. Δεν μπορείς να βάλεις για ζευγάρωμα πουλιά που ασθενουν.. Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι είναι απολύτως υγιή..

Τα έχεις έξω ή μέσα; Επίσης τσέκαρε την κοιλιά του και το στερνο του..

Τρώει κανονικά; Είναι ζωηρό;


τα εχω και μεσα και εξω, δεν ειναι ζωηρος, ειναι πιο πολυ στασιμος, δεν κουνιεται σχεδον καθολου, παρα μονο αμα του βαλω μπανιερα, αλλα τρωει, οχι παντως οσο η θηλυκια! Μα και βεβαια δεν θα τα ζευγαρωσω αν δεν ειναι απολυτα υγιεις και τα δυο.Αυριο πρωι θα ακουσω και την αναπνοη και θα ενημερωσω
ευχαριστω .
 
Αν βλέπονται τότε ως ένα βαθμό είναι φυσικό να μην κελαηδά. Αυτό που αναφέρεις όμως ως βράχνιασμα δεν είναι φυσιολογικό. Κάνε αυτό που σου είπε η Αλίκη κι αν διαπιστωθεί ασθένεια μην το βάλεις σε αναπαραγωγή.
 
οκ αλλα τι μπορει να ειναι οσο αναφορα την υγεια του αρσενικου; καποια προληπτικη θεραπεια υπαρχει;
εχω στεναχωθει πολυ,
διοτι πριν φερω την θηλυκια κελαιδουσε τρελα μολις την εφερα σταματησε
και με το χωρισμα δεν βλεπντουσαν
απο χτες το πρωι εβγαλα το χωρισμα για να βλεπωνται επειδη η θηλυκια αρχισε να κανει αυγα
και ειπα μηπως του ερθει η διαθεση και του αρσενικου αλλα αυτος της γυρισε την πλατη κυριολεκτικα...;!
ουφφφφφφφφφφφ
Αν βλέπονται τότε ως ένα βαθμό είναι φυσικό να μην κελαηδά. Αυτό που αναφέρεις όμως ως βράχνιασμα δεν είναι φυσιολογικό. Κάνε αυτό που σου είπε η Αλίκη κι αν διαπιστωθεί ασθένεια μην το βάλεις σε αναπαραγωγή.
εχει να κελαιδησει εναμιση μηνα απο τοτε που ηρθε η θηλυκια
 
Εφόσον δε βλέπονται δε θα έπρεπε να κελαιδάει;

Εγώ πιστεύω ότι έχει κρυώσει με τα μέσα - έξω... Τα καναρίνια τα έχουμε είτε μόνιμα μέσα στο σπίτι είτε μόνιμα έξω προστατευμένα από αρπακτικά και από καιρικά φαινόμενα (ρεύματα αέρα, βροχή κτλ). Έστω και 3 βαθμοί διαφορά μπορεί να αρρωστήσει το καναρινάκι μας.. Εϊναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί.
Απομάκρυνε το αρσενικό, βάλτο μόνο του σε ένα κλουβάκι μέσα στο σπίτι σε χώρο ήσυχο και με ζέστη (30 βαθμούς), και δώστου ηλεκτρολύτες αν έχεις (ανθρώπινο φάρμακο almoral plus-ένα φακελάκι το διαλύεις σε ένα ποτήρι νερό) ή τσάι βοτάνων θα του κάνουν καλό.. Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση
 
Πιάσε τον αρσενικό στο χέρι σου, βάλτο στο αυτί σου και ακου μήπως κάνει ήχους καθώς αναπνέει.. Δεν μπορείς να βάλεις για ζευγάρωμα πουλιά που ασθενουν.. Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι είναι απολύτως υγιή..

Τα έχεις έξω ή μέσα; Επίσης τσέκαρε την κοιλιά του και το στερνο του..

Τρώει κανονικά; Είναι ζωηρό;
λοιπον το εβαλα κοντα στο αυτι κ δεν ακουσα κατι απο την αναπνοη του εν το μεταξυ απο σημερα δειχνει πολυ ζωηρος κινητικος τρωει ολα καλα αλλα την φωνουλα του δεν ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ και με τρελαινει. Τι να πω δεν ξερω ...
 
αυτο που τα πουλια είναι μέσα συνεπάγετε φυσικά ότι δεν είναι σε καπνό από τσιγάρα. Γενικά το λέω οχι σε πρωσοπικό επίπεδο.
 
Teo εφόσον το αρσενικό βλέπει το θηλυκό δε θα σου κελαηδάει.. Έτσι κάνουν! Αν θες να σου κελαηδάει βάλτο σε ένα κλουβάκι μόνο του μακριά από το θηλυκό, αλλά αν θες να ζευγαρώσουν δε θα σου κελαηδάει όσο κελαηδούσε.. Και ειδικά αν βγάλεις το χώρισμα καθόλου! 😛 Εϊναι φυσιολογικό!
 
Οι περίοδοι που δεν κελαηδούν τα πουλιά, είναι όταν ετοιμάζονται για ζευγάρωμα /αντιλαμβάνονται την παρουσία της θηλυκιάς και όταν αλλάζουν πτέρωμα. Οι προλαλήσαντες κάλυψαν στο 100% νομίζω τα του θέματος.. Με λίγη υπομονή και την κατάλληλη χρονική στιγμή, θα ξανακελαηδήσει και πάλι. Πάντως, μην αρχίσεις τα πειράματα μέσα-έξω, πέρα-δώθε από κλουβί σε κλουβί κλπ! Τώρα που τον έβαλες με τη θηλυκιά, άστον να τη συνηθίσει!
 
Back
Top