Αναπαραγωγή Δεν κλωσάει η κανάρα

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα μολις μπηκα σπιτι και ειδα την φωλια (εξωτερικη)ανοιχτη μαλλον δεν την ειχα κλεισει καλα και τον αρσενικο εξω απο το κλουβι αλλα η καναρα μεχρι τωρα δεν καθετε πισω στην φωλια τις ενω εχει ενα μικρο 9 ημερων και κλωσσαει μαλλον δεν θελει να κατσει τι μπορω να κανω να βοηθεισω το μωρο;υπαρχει περιπτωσει να το ταειζει τουλαχιστον η αυτη η ο αρσενικος;
 
αν δεν το ταιζουν οι γονεις του τοτε εσυ θα πρεπει να αναλαβεις την σιτιση του.
 
το κακο ειναι οτι εγω δουλευω πολλες ωρες μπορω να το ταιζω πριν φυγο το πρωι και μολις γυρισω
απο ζεστη λετε να εχει προβλημα;
 
απο ζεστη λετε να εχει προβλημα;

δεν νομιζω να εχει προβλημα αλλα αν το δεις να δυσανασχετει απο τη ζεστη βαλε το κλουβι σε ενα μερος που να ειναι πιο δροσερα.
 
Κατά την γνώμη μου η ηλικία του είναι οριακά επικίνδυνη για τη ζωούλα του. Μάλλον εαν δεν το ταϊσεις αρκετά να το χάσεις. Σίγουρα χρειάζεται μία ενισχυμένη τροφή για νεοσσούς. Όσο μεγαλώνει μάλλον θα έχεις πρόβλημα γιατί δεν θα δέχεται τροφή εύκολα ενώ παράλληλα οι απατήσεις του θα είναι μεγάλες. Πριν κοιμηθεί τσέκαρε εάν είναι νηστικό και εν τέλει σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Νίκος Νιανιόπουλος
ΑΛ 114
 
τι να κανω ρε παιδια λετε να το περνω μαζι μου στο γραφειο να το ταιζω ανα μια ωρα;
η να το ρισκαρω να το ταιζω 2 φορες στο σπιτι πρωι βραδι;
 
οχι μην το ρισκαρεις γιατι θα γυρισει εις βαρος σου...
 
εχω και ενα αλλο ζευγαρι που η καναρα κλωσσαει τα αυγα τις να το βαλω σε αυτη την φωλια;
 
δεν νομιζω να το δεχτει για δικο της. μην κανεις πειραματα...
 
οποτε; να το περνω μαζι με την φωλια μαζι μου στην δουλεια μου;
 
να σου πω καλυτερα ετσι, αλλα οταν λειπεις ποιος θα το φροντιζει;
 
Back
Top