Αναπαραγωγή Δεν κλωσάνε οι αφρικάνικες χήνες μου

vasilis015

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2010
Μηνύματα
24
Πόλη
Σέρρες
Γειά σας παιδιά, έχω αφρικάνικες χήνες αλλά δεν κλωσάνε, μόνο γεννάνε όσα αυγά είναι να κάνουν αλλά δεν κάθονται απλά σταματούν για κανένα μήνα και ξανά πάλι από την αρχή. Από το άτομο που τις πήρα έκαναν και εκεί το ίδιο πράγμα και μου είπε ότι φταίει το κλίμα. Μήπως ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω να με βοηθήσει; Ευχαριστώ
 
Θεωρώ πως είναι πολύ νωρίς για να περιμένεις διάθεση για κλώσημα από τις χήνες...
Θεωρώ πως πρέπει να ζεστάνει καλά ο καιρός και να "γεμίσει" η μέρα για να λειτουργήσει σωστά το ένστικτο.
 
Ίσως να συμβαίνει το ίδιο με τις κότες. Όλες γεννάνε αυγά αλλά μόνο λίγες κάθονται να κλωσησουν. Ίσως δεν ευνοούν οι καιρικές συνθήκες ίσως δεν βρίσκουν το κατάλληλο σημείο να φωλιάσουν. Όταν νιώθουν έτοιμες θα κάτσουν. Αν όχι δυστυχώς δεν μπορείς να εκβιασεις την φύση.

Εκείνο που μπορείς να κάνεις αν έχεις κότες είναι αν κάτσει κάποια κότα κλωσα, να της βάλεις μερικά αυγά από τις χηνες σου να τα κλωσησουν.
 
Τα πουλερικά που έχουν βγει από μηχανές επώασης σπάνια κάθονται και κλωσούν. Γιατί μέσα από τα χρόνια εφαρμογής αυτής της διαδικασίας έχει χαθεί το ένστικτο.
Αν λοιπόν οι χήνες σου προέρχονται από τέτοια διαδικασία φοβάμαι πως απίθανα δύσκολα θα τις δεις να κλωσούν.
Η μοναδική συνταγή είναι αυτό που κάνεις
προς το παρών αυτό κάνω και βάζω τα αυγά σε χηνόπαπια
.
Αν δεν υπήρχαν οι χηνόπαπιες φοβάμαι πως η μοναδική λύση θα ήταν οι κότες που προτείνει και η @Georgina
 
Αν όμως βγουν χηνάκια απο χηνόπαπια κλωσα, επειτα θεωρείται οτι αυτά θα κλωσσήσουν πιο εύκολα;
 
Αν όμως βγουν χηνάκια απο χηνόπαπια κλωσα, επειτα θεωρείται οτι αυτά θα κλωσσήσουν πιο εύκολα;
Ναι... μετά ακολουθείται η πεπατημένη...
 
Τα πουλερικά που έχουν βγει από μηχανές επώασης σπάνια κάθονται και κλωσούν. Γιατί μέσα από τα χρόνια εφαρμογής αυτής της διαδικασίας έχει χαθεί το ένστικτο.
Αν λοιπόν οι χήνες σου προέρχονται από τέτοια διαδικασία φοβάμαι πως απίθανα δύσκολα θα τις δεις να κλωσούν.
Η μοναδική συνταγή είναι αυτό που κάνεις
.
Αν δεν υπήρχαν οι χηνόπαπιες φοβάμαι πως η μοναδική λύση θα ήταν οι κότες που προτείνει και η @Georgina

Απο παρατηρηση για πανω απο δεκαετια στην οικογενιακη εκτροφη αλλα και φιλων και συγγενων, τεινω προς το οτι η αδυναμια κλωσηματος ειναι ενας ακομη αστικος μυθος.
Αναφερομαι σε κοτοπουλα, χηνες, παπιες, γαλοπουλες.
Πουλια που για γενιες αναπαραγονται σε κλωσομηχανη (ακομη και η εισαγωγη νεου αιματος γινεται απο επαγγελματικες εκτροφες) δεν χρειαζονται ιδιαιτερη προσπαθεια για κλωσημα.
Στο θεμα του Βασιλη εγω θα εστιαζα περισοτερο στις συνθηκες που απαιτουν στη φυση για κλωσημα οι εν λογω κυριες, περα απο τις κλιματικες (ειδος και καλυψη φωλιας, τρεχουμενο νερο, ελευθερια κινησεως κλπ).
Παραδειγμα για αυτα που αναφερω η αναπαραγωγη των ορτυκιων σε αιχμαλωσια. Οσοι το επιχειρησαν πιστευω να συμφωνουν
 
Αναστάση, άλλο είδος τα ορτύκια, άλλο οι χήνες και ενδεχομένως οι πολλές διαδοχικές γενιές απο κλωσσομηχανη, κάπως να επηρεάζουν τη δυνατότητα ή την τάση κλωσσήματος.
Εννοειται οτι η εμπειρία που έχεις αποκομίσει είναι πολυ σημαντική και ενδεικτική, οποτε πράγματι ενδέχεται οι συνθήκες κυρίως να είναι αυτές που επηρεάζουν.
Απλά θέλω να πω οτι τίποτε δεν είναι απόλυτο κι αξίζει να προσπαθήσει ο Βασίλης να τροποποιήσει κατάλληλα το περιβάλλον των χηνων, όσο είναι δυνατό βέβαια, μήπως και...
 
Back
Top