Αναπαραγωγή Δεν κλωσσάει τα αυγά η μαμά ζεβράκι

mxitiroglou

PB New Member
Εγγραφή
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Καλησπέρα! Είμαι νεο μέλος κ δε με ξέρετε. Θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι!Έχω 5 ζεμπράκια σε ένα πολύ μεγάλο κλουβί!Η μια θυληκιά πριν περίπου 1 εβδομαδα γέννησε 6 αυγά κι επειδή φοβήθηκα μήπως τα άλλα κάνουν κακό στα αυγά,τα έβγαλα απτο κλουβί κ άφησα μέσα μονο τη μάνα! Αυτή όμως απο τότε δεν τη βλέπω να τα κλωσσάει παρά μόνο το βράδυ! Τα μικρά θα ζουν τώρα άραγε η όχι;
 
δεν νομιζω τα αλλα ζεβρακια να κανανε κακο στα αυγα! Γιατι εγω εχω σε μια μεγαλη κλουβα-σπιτακι γυρω στα 15 ζεβράκια και δεν εχω κανενα πρόβλημα! φέτος γεννήθηκαν 9 μικρα!
οσο για το κλώσσημα... Μάλλον τα εχει παρατήσει.. Τα ζεβρακια το βράδυ δεν κουρνιαζουν σε πατήθρες αλλα σε φωλίες κ για αυτο μπαινει και στην φωλια για να κουρνιασει..
μαζί με τα αλλα που εβγαλες, έβγαλες και τον αρσενικό οπου ζευγάρωσε;
 
Τον αρσενικο δεν τον αφησες μεσα; Αν οχι θα επρεπε να τον αφησεις μεσα.

Αν τα εχεις χωρισει ξαναβαλε τα μαζι και δες αντιδρασεις. Η εποχη παντως δεν ειναι και η καλυτερη για γεννες εκτος κι αν τα χεις μεσα σε δροσερο μερος. Κανε τους καλη διατροφη και ξαναβαλε φωλια απο τον Σεπτεμβρη.
 
ναι, εβγαλα και τον αρσενικο γιατι ηταν περιεργη η συμπεριφορα του! Σα να τσακώνονταν!
 
δεν εχει σημασια αν τσακώνονταν... Μεταξύ των ζευγαριων υπάρχουν και οι τσακωμοι..
εγω πιστευω οτι αυτη ειναι η αιτια...
 
Ας μπουμε λιγο στην θεση της ζεβρινας...

Εχουμε πουπουλα και πρεπει να κατσουμε σε μια ζεστη φωλια με νημα και εξω εχει 37 βαθμους το λιγοτερο...

Λογικα τα αυγα ζεσταινονται απο μονα τους!

Καλο ειναι να μην χωριζουμε το ζευγαρι γιατι ειδικα με 6 αυγα αν τα καταφερουν και βγουν, πως θα τα βγαλει περα μονη της;

Κανονικα πρεπει να αφαιρεσεις τα αυγα και να ξαναπροσπαθησεις απο Σεμπτεμβρη που θα δροσισει ο καιρος!
Εκτος αμα εχει κανει πολλες γεννες οποτε να αργησεις πολυ να την ξαναβαλεις γιατι αλλιως,υπαρχει κινδυνος να την χασεις!
 
Back
Top