Φροντίδα Δεν λένε με τίποτε να τα βρούνε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Εγώ έχω. Παρει αρσενικό πριν 5 μήνες για παρέα της Λίνας που είναι 13 ετών κ δεν λένε με τίποτε να τα βρούνε τον ζηλεύει τον φοβάται παρότι αυτή είναι η κύρια του σπιτιού γι αυτό καλύτερα την παρέα να την περνούσε από την αρχη
 
Λίνα καλημερα, οι 5 μήνες π αναφερεις είναι πολύ πολύ λίγο. Πρέπει πρώτα να τον δεχτεί, μετά να γίνουν φιλαράκια κ μετά πολύ Μετά να γίνουν ζευγαράκι 😉
Δηλ μπορεί να πάρει κ πάνω απο χρόνο έστω για να συμφιλιωθουν κ να μη τρέχει η Λίνα πανικόβλιτη οταν τα έχω κ τα δύο έξω;
 
Καλησπερα. Θα συμφωνησω σε ολα οσα προανεφερε ο thunderfck. Νομιζω οτι η σωστη διαχειρηση ειναι το κλειδι της ψυχικης ισοροπιας αυτων των πολησυνθετων πουλιων. και επειδη καπιοι απο εμας κοντεβουμε τα εικοσι χρονια ενασχωλησης με τους αφρικαν γκρευ εχουμε συγουρα βγαλει καποια συμπερασματα ως κιδεμονες, για τις ενεργειες που συγουρα εν αγνεια μας, οδηγηδαν και σε λαθος συνεσθηματα. το πρωτο πραγμα που θα εκανα θα ηταν ενα ανεξαρτητο πουλι, χωρις σωματικες επαφες. Νομιζω αυτο ειναι το μεγαλητερο λαθος. το βοιωσα με την πτεροφαγια του δικου μου, και ο αγωνας μου ηταν να ξεκοληση απο εμενα, ως ερωτικος παντερνετ του. αλαξα πολλα στις συνηθειες του, αργα και ηρεμα ετσι ωστε να κρατω το μυαλο του απασχολημενο. Γιατι κατι απο ενστικο μου ελεγε οτι το μυαλο του επρεπε να ξεκοληση. και επειδη lina μας ειπες οτι πειρες δευτερο παπαγαλο, η γνωμη μου ειναι οτι πολη καλα εκανες. μην σε απασχολη οτι τωρα δεν τα πανε καλα, αστους να γνωριστουν, να επικοινωνησουν, διοτι θα το κανουν, και η γνωμη μου ειναι να μην παρεμβενης στην σχεση τους. Να εισαι καλα.
 
Δηλ μπορεί να πάρει κ πάνω απο χρόνο έστω για να συμφιλιωθουν κ να μη τρέχει η Λίνα πανικόβλιτη οταν τα έχω κ τα δύο έξω;
Όπως κάθε αλλαγή που της κανεις θέλει το χρονο της να προσαρμοσθεί έτσι ακριβώς «λειτουργεί» κ στο παρεάκι π της φέρνεις. Οχι μήνες χρόνια μπορεί να περάσουν κ πάλι ζευγάρι να μην είναι ακόμα. Με τη κατάλληλη «παρότρυνση» από τη μεριά σ όμως, θα γινουν. Όπως πολύ σωστά σ είπε κ ο Έκτορας θέλουν το χρονο τους 😉.
 
Όπως κάθε αλλαγή που της κανεις θέλει το χρονο της να προσαρμοσθεί έτσι ακριβώς «λειτουργεί» κ στο παρεάκι π της φέρνεις. Οχι μήνες χρόνια μπορεί να περάσουν κ πάλι ζευγάρι να μην είναι ακόμα. Με τη κατάλληλη «παρότρυνση» από τη μεριά σ όμως, θα γινουν. Όπως πολύ σωστά σ είπε κ ο Έκτορας θέλουν το χρονο τους 😉.
Κ ποια ειναι η καταληλη παρότρυνση; Προς το παρον τα εχω στο ιδιο κλουβι με χωρισμα στη μεση. Δε με πειράζει να γινουν ζευγαρι. Παρεα να κανουν να μη νιωθουν μοναξια τις ωρες που λοιπω
 
Από την αρχή τους έβαλες στο ίδιο κλουβί με το χώρισμα; Ποια η ηλικία του αρσενικού; Είναι Ταισμενο στο χέρι; Ποια η σχέση σου με το θηλυκό κ ποια η σχέση σ με το αρσενικό;
 
Έχω μεταφέρει τη συζήτηση γιατί ήταν εκτός θέματος εκεί που βρισκόταν.

Εγώ έχω. Παρει αρσενικό πριν 5 μήνες για παρέα της Λίνας που είναι 13 ετών
Το θέμα στο οποίο είχες κάνει το μήνυμα σου αφορούσε σε African grey. Εσύ σε τι πουλιά αναφέρεσαι; Τι είδος είναι η Λίνα, και τι είδος είναι το πουλί που της πήρες για παρέα;
 
Έχω μεταφέρει τη συζήτηση γιατί ήταν εκτός θέματος εκεί που βρισκόταν.


Το θέμα στο οποίο είχες κάνει το μήνυμα σου αφορούσε σε African grey. Εσύ σε τι πουλιά αναφέρεσαι; Τι είδος είναι η Λίνα, και τι είδος είναι το πουλί που της πήρες για παρέα;
Οφείλω πρώτα από όλα να ζητήσω συγνώμη μπήκα σφήνα χωρίς να το σκεφτώ σε συζήτηση που άνοιξε άλλο άτομο της παρέας κ άρχισα να θέτω τις δικές μου ερωτήσεις κ πάλι συγνώμη.
 
καλο ειναι να μας ενημερωσης και τι ειδους παπαγαλους εχεις οπως τονισε και ο σταυρος. ειχα την εντυπωση οτι μιλαγαμε για ζακο, τουλαχιστον ο πρωτος που ειχες.
 
Τώρα επί του θέματος τα πουλιά μου είναι Red wink parrot Πρώτα κράτησα καραντίνα 40 μέρες σε διαφορετικά κλουβιά κ χωριστό δωμάτιο μετά έβαλα το ένα κλουβί κοντά στο αλλά για καμιά βδομάδα κ μετά στο ίδιο κλουβί που το χώρισα με πλαστικά τσίπα Σε κάποια φάση που μπήκε από λάθος; κ ο αρσενικός στην ίδια μεριά με την Λίνα αυτή τον απέφευγε αν κ ο καιμένος δεν την πείραζε μέχρι που νύχτωσε κ η Λίνα άρχισε να χτυπιέται στο κλουβί κ τα ξαναχωρισα. Ο ody είναι 3 ετών περίπου δεν είναι ταισμενο στο χέρι αλλά είναι πολύ καλός. Δεν μπόρεσα ακόμα να τον χαϊδέψω παρότι έρχεται στον ώμο μου. Τρώει από το χέρι μου όπως κ η Λίνα η οποία είναι πιο χαιδεμενη αλλά όχι ότι αυτή θα καθίσει να την χαϊδέψω όταν θέλω εγώ αλλά μόνο όταν θέλει αυτή μου δίνει φιλάκια. Τελευταία όταν τα έχω έξω κ τα δύο αυτός της φωνάζει την κυνηγάει κ αυτή εξαφανίζετε η έρχεται δίπλα μου για προστασια
 
οκ τωρα καταλαβα, ευχαριστω για την ενημερωση. Δεν ξερω γιατι ημουν συγουρος οτι μιλαγαμε για εναν ζακο, και ενα που δεν ειχα καταλαβη το ειδος του. στο χθεσινο μηνυμα αναφερομουν στα ζακο, και πραγματικα μαλλον βιαστηκα. Δωστους χρονο να γνωριστουν.
 
Back
Top