Αναπαραγωγή Δεν μπορώ να αναγνωρίσω το φύλο στα καναρίνια μου

ΜΑΒΡΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2021
Μηνύματα
29
Πόλη
Ηράκλειο
Δεν μπορώ να αναγνωρίσω το φύλο στα καναρίνια μου...Ειναι δυο λευκά το ενα κυρίαρχο δυστυχώς απο πισω δε ξέρω σίγουρα το ενα ειναι διαφορετικά πουλιά

orca-image-1414571987.jpegorca-image-777628050.jpeg
 
@ΜΑΒΡΟΣ Ε, τώρα έφτασε ο καιρός της αναπαραγωγής. Αν δείς το ένα να κελαηδάει και το άλλο να στρώνει φωλιά τελείωσες. Εκτός αν είναι και τα δύο μουγκα οπότε έπεσες σε δύο θηλυκά ή σε δύο "άλλο φύλο"!
 
@Kostas Pyl Σίγουρα είναι δύο διαφορετικά πουλιά, 1000%δυστυχώς δεν κελαηδάει κάποιο και δεν κάνει φωλιά κάποιο άλλο
[automerge]1708463394[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Κανένα δε κάνει και με σιγουριά είναι ζευγάρι εγώ δε μπορώ να τα ξεχωρίσω μου έχουν σπάσει τα νεύρα δλδ δε γίνεται αυτό που έχω πάθει
[automerge]1708463544[/automerge]
@Kostas Pyl Αποκλείεται να είναι ίδια πουλιά σε καμία περίπτωση και σας το λέω με σιγουριά 10000%
 

Κοίτα το άλλο φύλο το ανέφερα ως αστείο. Δεν αμφιβάλλω ότι είναι διαφορετικό φύλο το ένα από το άλλο. Το ότι δεν φτιάχνει φωλιά το θηλυκό είναι φυσιολογικό γιατί είναι αρχή της προετοιμασίας. Θα πρέπει μέχρι 21 Απριλίου περίπου να είναι έτοιμα προς αναπαραγωγή. Να μεγαλώσει και άλλο η μέρα δλδ, να ανέβει και η θερμοκρασία και να έχει ποικιλία λαχανικών, φρούτων και σπόρων και τότε θα έχεις την απάντηση. Απλά θα πρέπει τώρα να τα έχεις χώρια, να μην βλέπονται. Το ερώτημα είναι πιο θα βάλεις σε μέρος με λιγότερο φώς (εκεί που θα πρέπει να μπει το θηλυκό δλδ) και ποιο σε μέρος με περισσότερο φως (αρσενικό). Εγώ αν δεν μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικό (όπως να ρωτήσω κάποιον που να γνωρίζει) θα έβαζα για 2 εβδομάδες το ένα από τα δύο στο μέρος με περισσότερο φως και θα περίμενα να δω αν θα κελαηδήσει έχοντας το άλλο στο πιο σκοτεινό μέρος. Αν δεν έχεις κελάηδημα κάνε αλλαγή. Μην τα έχεις μαζί γιατί δεν πρόκειται να κελαηδήσει το αρσενικό.
 
δυστυχώς δεν κελαηδάει κάποιο και δεν κάνει φωλιά κάποιο άλλο
Αυτό δείχνει ότι δεν είναι έτοιμα για αναπαραγωγή ακόμα, χώρισε τα και κάνε καλή διατροφική προετοιμασία για να έχεις καλά αποτελέσματα.

Καλή επιτυχία.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Φίλε μου σήμερα τα έβαλα σε δύο διαφορετικά κλουβιά κι έβαλα φωλιά και στα,δύο τώρα θα περιμένω, Σας ευχαριστώ όλους και το κάθε ένα ξεχωριστά για τη βοήθεια και το χρόνο σας....
 
Back
Top